Trwa ładowanie...

Nie tylko głowa meduzy. Tak rozpoznasz marskość wątroby

Avatar placeholder
22.06.2023 17:16
Objawy chorej wątroby mogą pojawić się na skórze
Objawy chorej wątroby mogą pojawić się na skórze (Getty Images)

Marskość wątroby jest jedną z tych dolegliwości, która rozwija się przez lata, ponieważ początkowo nie daje żadnych objawów. O problemie większość ludzi dowiaduje się dopiero podczas rutynowych badań, a pierwsze symptomy łatwo jest przeoczyć.

spis treści

1. Niezdrowy tryb życia uszkadza wątrobę

Marskość wątroby jest konsekwencją wieloletniego i ciągłego uszkodzenia organu. Dolegliwość może mieć wiele przyczyn, a uszkodzeń zwykle nie można cofnąć. Bardzo ważna jest wczesna diagnoza, by degenerację organu ograniczyć.

Z szacunków wynika, że marskość wątroby to problem nawet 10 proc. populacji. Jej przyczyną najczęściej jest nadużywanie alkoholu, zapalenie wątroby, niealkoholowe stłuszczenie wątroby oraz przyjmowanie niektórych leków.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Choroba zwykle rozwija się u osób między 45. a 65. rokiem życia, znacznie częściej dotyka mężczyzn. Jak może się objawiać marskość wątroby? Na wczesnym etapie mogą być one subtelne, przez co naprawdę łatwo je przeoczyć.

Początkowo chora wątroba nie daje o sobie znać
Początkowo chora wątroba nie daje o sobie znać (Getty)

2. Kiedy wątroba zaczyna chorować

Choroba początkowo może objawiać się łagodnie, więc wiele osób nie zauważa niepokojących sygnałów. Okazuje się jednak, że niektóre z symptomów można zauważyć na skórze i świadczą o tym, że z narządem źle się dzieje.

W początkowym stadium marskości wątroby można zauważyć czerwone plamy na skórze dłoni oraz pająkowate małe naczynka krwionośne na skórze powyżej poziomu pasa, które nazywane są głową meduzy.

Pogarszający się stan narządu może powodować ogólne osłabienie i zmęczenie, złe samopoczucie, nagłą i niewyjaśnioną utratę wagi, problemy ze snem oraz utratę apetytu. Czasem pojawia się też ból w okolicy wątroby.

W przypadku wystąpienia jednego lub kilku objawów należy skonsultować się ze specjalistą. W przypadku marskości wątroby ważny jest czas, by powstrzymać uszkodzenie narządu i zapobiec postępowi choroby.

Swojej wątrobie szkodzimy na wiele sposobów
Swojej wątrobie szkodzimy na wiele sposobów (Getty)

3. Objawy zaawansowanej marskości

W późnym stadium marskości wątroby mogą się pojawiać bardziej widoczne objawy. Powiększony narząd może zacząć uciskać inne organy w jamie brzusznej, a proces zapalny obejmuje otaczającą ją błonę surowiczą.

Ostre objawy wywołane zaburzeniami metabolizmu obejmują żółtaczkę, pajączki wątrobowe, rumień dłoni, siniaki na ciele oraz krwawienia z nosa i dziąseł. Chorzy mogą zauważyć powiększenie jamy brzusznej spowodowane wodobrzuszem.

Takie objawy oznaczają, że choroba jest w zaawansowanym stanie. Lekarz może zlecić badania krwi, USG jamy brzusznej lub biopsję wątroby i endoskopowe badanie przewodu pokarmowego.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze