Trwa ładowanie...

Niebezpieczny trend. Lekarze grzmią, że takie tampony są groźne

 Karolina Rozmus
05.10.2023 18:26
Niebezpieczna troska o środowisko. Lekarze ostrzegają
Niebezpieczna troska o środowisko. Lekarze ostrzegają (Getty Images)

Majtki menstruacyjne, kubeczki, wielorazowe podpaski, a nawet tampony. Te ostatnie budzą obawy ekspertów, którzy uważają, że nowy trend niesie za sobą szereg zagrożeń. Nie ma nic wspólnego z higieną, za to bardzo wiele z potencjalnie śmiertelnymi w skutkach infekcjami.

spis treści

1. Nie używaj pod żadnym pozorem

W internecie można znaleźć wiele produktów menstruacyjnych reklamowanych jako bezpieczniejsza, zdrowsza i bardziej przyjazna środowisku alternatywa dla klasycznych podpasek czy tamponów.

Choć wykonane z tworzywa sztucznego kubeczki menstruacyjne czy chłonna bielizna, tzw. majtki menstruacyjne, mogą budzić wśród niektórych zaskoczenie, to powstają znacznie bardziej nietypowe produkty. Należą do nich tampony wielokrotnego użytku: materiałowe, które często są zwiniętymi kawałkami tkaniny bawełnianej lub flanelowej, oraz tampony szydełkowane, wykonane z przędzy.

Zobacz film: "Nieregularne miesiączki"
Produkty higieniczne, jak podpaski i tampony muszą przejść szereg testów, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży
Produkty higieniczne, jak podpaski i tampony muszą przejść szereg testów, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży (Pixabay)

Eksperci przestrzegają jednak przed korzystaniem z takiego asortymentu. Na łamach The New York Post ginekolog dr Adeeti Gupta ironicznie zwraca uwagę, że z "wełny lepiej zrobić sweter".

- To prawda, że te materiały są "naturalne", ale nie wiadomo, jak zachowają się, przez dłuższy czas znajdując się w pochwie – mówi.

2. Śmiertelnie groźny wstrząs toksyczny

Dodaje, że pochwa jest miejscem, które zasiedlają różne mikroorganizmy, ma swoje specyficzne pH. Zachwianie tej równowagi może prowadzić do poważnych konsekwencji. - Może powodować infekcje pochwy, a nawet wstrząs toksyczny – mówi lekarz.

Zespół wstrząsu toksycznego (ang. toxic shock syndrome, TSS) to rzadki, ale zagrażający życiu stan. Jest skutkiem infekcji bakteryjnej i daje objawy tj. wysoka gorączka, hipotensja (niskie ciśnienie tętnicze), wysypka. Mogą pojawić się objawy grypopodobne, biegunka i nudności oraz wymioty. TSS wymaga pilnego podjęcia leczenia.

Ginekolog dr Erica Newlin w rozmowie z Health Cleveland Clinic zwraca również uwagę, że zanim tampony czy podpaski zostaną wypuszczone na rynek, przechodzą szereg testów i badań. Dzięki temu mamy pewność, że są bezpieczne. W przypadku tamponów wielokrotnego użytku, takiej gwarancji brakuje. Co więcej, istnieje ryzyko, że mimo uprania w wysokiej temperaturze, nie uda się właściwie odkazić tampon.

- Bakterie uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca, w których mogą żyć – mówi dr Newlin. - Zwłaszcza gdy mówimy o szydełkowanych tamponach, gdzie jest tak wiele zakamarków, że po prostu nie da się utrzymać ich w czystości. To niemal coś w rodzaju drabiny, po której bakterie mogą wejść lub zostać w niej uwięzione.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze