Trwa ładowanie...

Niedźwiedź blisko polskiego miasta. Gdy go spotkasz, nigdy tego nie rób

Avatar placeholder
16.05.2024 13:46
Niedźwiedź w lasach pod dużym polskim miastem. Jak się zachować, gdy go spotkamy?
Niedźwiedź w lasach pod dużym polskim miastem. Jak się zachować, gdy go spotkamy? (Getty Images / Facebook)

Chociaż populacja niedźwiedzi w Polsce szacowana jest na około 120 osobników, z czego aż 80 proc. z nich mieszka w Bieszczadach, zwierzę to było ostatnio widziane w okolicach dużego miasta w Małopolsce.

spis treści

1. Niedźwiedź w podmiejskich lasach

Obecność niedźwiedzia brunatnego została odnotowana w okolicach wsi Łękawka i Łękawica, które są częścią gminy Tarnów. Obszar ten nie jest naturalnym terenem występowania niedźwiedzi, więc wydane zostało policyjne oświadczenie, w którym służby informują i ostrzegają mieszkańców małopolskich okolic Tarnowa przed potencjalnie groźnym zwierzęciem.

"W naszym regionie nie występuje ten gatunek, wiec jako nowość dla mieszkańców, spacerujących po lasach w regionie przekazujemy informację w formie ostrzeżenia i przypominamy podstawowe zasady zachowania w spotkaniu z drapieżnikiem, który z reguły nie atakuje jeśli nie czuje zagrożenia" - ostrzega policja małopolska.

Zobacz film: "Kleszcze nie gryzą wszystkich tak samo"

Naturalnym środowiskiem niedźwiedzi w Polsce są Tatry i (w szczególności) Bieszczady, jednak nawet tam ich łączna populacja wynosi nie więcej niż 140 osobników.

2. Co robić, gdy spotkamy niedźwiedzia?

Niedźwiedzie nie mają w zwyczaju atakować ludzi, ponieważ nie widzą w nich swoich ofiar. Gdy wyczuwają zapach i obecność człowieka, niedźwiedzie brunatne zwykle się wycofują. Mogą jednak zaatakować w geście obrony, gdy zostaną zaskoczone, dlatego warto pamiętać o zachowywaniu ostrożności w lasach, kiedy zmierzamy pod wiatr.

Jeśli zdarzy się sytuacja spotkania z niedźwiedziem, warto pamiętać o zachowaniu spokoju i niewykonywaniu gwałtownych ruchów. Zwierzęciu nie należy patrzeć prosto w oczy, gdyż może odebrać to jako zachowanie prowokujące. Ostrożnie się wycofując, można mówić do niedźwiedzia spokojnym, ale dość stanowczym tonem, aby zasygnalizować, że nie stanowimy dla niego zagrożenia. Pod żadnym pozorem nie wolno krzyczeć ani gwałtownie uciekać, bo nawet najmniej zainteresowany niedźwiedź posiada silny instynkt pogoni.

- Niedźwiedź jest najbardziej niebezpiecznym zwierzęciem w tej części Europy, to nie jest miś, to nie przytulanka, to groźna bestia, która może człowieka skrzywdzić - ostrzegał leśnik Kazimierz Nóżka w rozmowie z WP abcZdrowie.

- Niedźwiedzi przybywa, spotkań jest więcej niż jeszcze kilkanaście lat temu, więc nasze drogi mogą się przeciąć. Podobnie jak żmije, żaden niedźwiedź nie czyha na człowieka, jednak takie spotkania mogą się zdarzyć i trzeba mieć tego świadomość - dodawał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze