Trwa ładowanie...

Nowe technologie pomagają w produkcji leków

Lek. Mateusz Nawrocki
02.02.2017 14:40
Nowe technologie pomagają w produkcji leków
Nowe technologie pomagają w produkcji leków

Dzięki nowym technologiom możliwe są kolejne odkrycia w medycynie. Stale rozwijająca się nauka pozwala na wprowadzenie nowszych i bardziej wydajnych metod, również tych, które biorą udział opracowywaniu skutecznych procedur terapeutycznych.

Do tej pory wiele leków testowanych było na zwierzętach, określając ich dokładny wpływ na organizm. Opracowanie nowych środków terapeutycznych zajmuje także wiele czasu, a przecież niezmiernie ważne jest tworzenie leków szybko, aby jak najszybciej pomóc cierpiącym osobom.

Dzięki działaniom naukowców z Uniwersytetu w Nottingham, udało się opracować nową metodę testowania leków oraz zmniejszenia udziału zwierząt w tego typu badaniach.

Według badaczy najnowsze metody są wydajniejsze od obecnych nawet 10-krotnie. Osiągniecia te zostały opisane w magazynie „Scientific reports”. Najnowsze metody pozwolą również z większym prawdopodobieństwem określić, czy odkrycia z kręgu medycyny, biologii i bioinżynierii będą miały szansę zadziałać w praktyce, a nie tylko w laboratorium. Badacze zainspirowali się techniką druku 3D. Twórca urządzenia, Dr Ivanov, opracował je w dzięki nagrodzie stypendialnej.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Dzięki nowym technologiom medycyna jest coraz bardziej zaawansowana
Dzięki nowym technologiom medycyna jest coraz bardziej zaawansowana (123RF)

Naukowcy aktualnie konsultują nową metodę wśród swoich współpracowników, tak aby każdy mógł wykorzystać jej potencjał. Opracowanie specjalnych sferoidów stwarza lepsze środowisko dla badań i warunki zbliżone do tych, które występują w ludzkim organizmie.

Dzięki tej metodzie możliwa jest analiza działania leków w mechanizmie trójwymiarowym, która nie ogranicza tak jak na przykład oglądanie obrazów pod mikroskopem. Opracowana technika pozwala odpowiedzieć na więcej pytań, a co za tym idzie stworzyć lepsze metody terapeutyczne.

Być może sferoidy uda się na tyle udoskonalić, ze będą imitowały organy – wtedy możliwości opracowania nowych technik leczniczych będą jeszcze bardziej posunięte. Jak zaznacza dr Anna Grabowska, która nadzorowała pracę Doktora Ivanova, celem ich działań było opracowanie modeli komórkowych w taki sposób, aby dokładnie odwzorować to co dzieje się w ludzkim organizmie i jak zaznacza dzięki tym metodom uda się w szybszy i bardziej efektywny sposób sprawdzić, jak komórki zachowują się w ludzkim organizmie, ale jednak znajdujących się w laboratorium.

10 zdobyczy medycyny, o których powinieneś wiedzieć
10 zdobyczy medycyny, o których powinieneś wiedzieć [11 zdjęć]

Wychowanie to sprawa osobista. Ty znasz swoje dziecko najlepiej i robisz to, co jest dla niego dobre.

zobacz galerię

Bardzo ważną kwestią jest opracowanie nowych metod w ten sposób, aby ich środowisko w możliwie najlepszy sposób odwzorowywało ludzki organizm. Tylko dzięki tego typu działaniom możliwe jest stworzenie terapii najbardziej efektywnych i działających w najlepszy sposób. Ważną kwestią jest również ograniczenie udziału zwierząt w badaniach nad nowymi lekami czy też sposobami terapeutycznymi.

Miejmy nadzieję, że nowe metody przyniosą oczekiwane efekty i w niedługim czasie uda się stworzyć idealne warunki do laboratoryjnej analizy efektu działania leków i innych środków używanych w terapii najgroźniejszych chorób. Przed inżynierami i naukowcami jeszcze długa droga – nie zapominajmy, że to dzięki ich działaniom możliwie jest leczenie najbardziej skomplikowanych chorób.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze