Trwa ładowanie...

Wygląd oczu a stan zdrowia

Avatar placeholder
20.01.2020 20:09
Wygląd oczu a stan zdrowia
Wygląd oczu a stan zdrowia (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Problemy z oczami to nie tylko słaby wzrok i jego wady, ale także całkiem inne schorzenia, objawiające się w wyglądzie naszych oczu. Przekrwione spojówki pojawiają się przy zapaleniu spojówek, są typowymi objawami tego schorzenia. Przyczyn zapalenia spojówek jest kilka, najpowszechniejszą jest przebywanie w pomieszczeniu zadymionym lub zakurzonym. Osoby cierpiące na przewlekły brak snu także są narażone na zapalenie spojówek. Choroba ta może mieć także tło alergiczne, jeśli w kącikach ust pojawia się ropna wydzielina. Przekrwione spojówki mogą świadczyć o niedoborze witamin.

spis treści

1. Worki pod oczami

Występują bardzo często i nie można ich ignorować, ponieważ pojawiają się w związku z infekcjami dróg rodnych i przy zapaleniu nerek. Warto wykonać cytologię i analizę moczu, aby postawić właściwą diagnozę.

2. Problemy z powiekami

Najwięcej zmian chorobowych oczu występuje na powiece. Są to ruchome części miękkie twarzy pokrywające od przodu gałkę oczną. Pełnią funkcję ochraniającą oko.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
  • Pęcherzyki - wywołuje je ten sam wirus, co opryszczkę wargową. Pęcherzyki, które pojawiają się na powiece, wypełnione są cieczą surowiczą lub surowiczo-ropną. Z niej tworzą się bolesne strupy. W tym przypadku najlepiej udać się do okulisty, który poleci doustne leki antywirusowe, specjalne maści do oka i witaminy z grupy B, a także leki przeciwbólowe.
  • Guzki - guzek, który jest widoczny i bezbolesny to tzw. gradówka, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego. Czasami jęczmień wewnętrzny (objawy: zaczerwienienie, obrzęk i ból powieki, pod którą się znajduje, po kilku dniach dolegliwości same ustają) przechodzi w gradówkę. Kiedy pojawia się guzek, trzeba jak najszybciej udać się do okulisty. Może pomóc maść lub zastrzyk ze sterydów. Jeżeli guz jest duży (jego wielkość to połówka ziarnka grochu) niestety jedynym sposobem jego usunięcia będzie zabieg chirurgiczny.
  • Czerwony brzeg - zapalenie brzegów powiek objawia się przez zgrubienie, zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie brzegów powiek. Między rzęsami pojawiają się malutkie łuski, są prawie niewidoczne. Można pozbyć się ich domowym sposobem: należy umyć je rozcieńczonym szamponem do włosów przeznaczonym dla dzieci. Jeśli to nie pomoże, konieczna jest wizyta u okulisty i zastosowanie kropli przeciwbakteryjnych.
  • Obrzęk - może pojawić się pod wpływem reakcji alergicznej. Jeśli obrzęk nie jest związany z żadną alergią, to jego przyczyną może być nadczynność lub niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek (objawia się także przez obrzęk dłoni i stóp), kłopoty z woreczkiem żółciowym. Należy zgłosić się do lekarza: internisty lub endokrynologa i stwierdzić dokładną przyczynę obrzęku. W tym celu trzeba wykonać USG jamy brzusznej lub tarczycy, konieczna jest też analiza moczu i badanie morfologiczne (stwierdzenie poziomu kreatyny i mocznika).
  • Drżenie - najczęściej drżenie powieki świadczy o braku magnezu w naszym organizmie lub zaburzeniach układu nerwowego. Drżenie jest znakiem, że należy wzbogacić swoją codzienną dietę o magnez (można go znaleźć np. w orzechach, kaszy jęczmiennej, chlebie razowym, migdałach).
  • Kępki żółte - to grudki o żółtej barwie pojawiające się na powiekach i przy nosie. Są złogami cholesterolu, które odkładają się w tych miejscach, gdy jego poziom w organizmie jest za duży. W przypadku kępek żółtych trzeba koniecznie zbadać poziom cholesterolu i trójglicerydów. Chorzy przyjmują leki obniżające cholesterol i muszą zrezygnować z jedzenia tłuszczów zwierzęcych.

Zmiany na powierzchni powiek oraz tak zwane worki pod oczami to sygnały, których nie należy bagatelizować. Nietypowy wygląd oczu może bowiem wskazywać na niedobory składników odżywczych lub problemy ze zdrowiem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze