Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie, nadwrażliwość zębów

Avatar placeholder
19.10.2021 08:35
Odsłonięte szyjki zębowe doprowadzają do nadwrażliwości zębów, dlatego należy podjąć ich leczenie.
Odsłonięte szyjki zębowe doprowadzają do nadwrażliwości zębów, dlatego należy podjąć ich leczenie. (AdobeStock)

Gdy dziąsło się obniża, widoczne zaczynają być korzenie zęba. Dochodzi tak do odsłaniania (cofnięcia) szyjek zębowych. To problem, z którym boryka się wiele osób. Stanu tego nie można bagatelizować. Odsłonięte szyjki zębowe doprowadzają do nadwrażliwości zębów, dlatego należy podjąć ich leczenie.

spis treści

1. Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny

Dziąsła mogą cofać się wraz z wiekiem – i z pewnością to właśnie wiek jest jednym z czynników wpływających na pojawienie się problemu. Do powstania odsłoniętych szyjek zębowych może przyczynić się też szereg innych czynników, jak np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, która doprowadza do rozwoju osadu, kamienia, bakterii. Nieleczone wady zgryzu czy choroby przyzębia i dziąseł również przyczyniają się do odsłaniania szyjek zębowych.

2. Odsłonięte szyjki zębowe – objawy

Głównym symptomem, który może wskazywać na problem odsłoniętych szyjek zębowych, jest ból związany z nadwrażliwością zębów. Pojawia się on zazwyczaj przy spożyciu gorących, zimnych, kwaśnych pokarmów i napojów. Również często pojawiająca się próchnica wskazuje na odsłonięte szyjki zębowe.

3. Odsłonięte szyjki zębowe – leczenie

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Prawidłowa higiena jamy ustnej to pierwszy i podstawowy krok, który należy wykonać cierpiąc na cofniecie szyjek zębowych. Trzeba pamiętać, że do mycia zębów najlepiej jest w tym przypadku używać szczoteczki z miękkim włosiem, która nie będzie podrażniała dziąseł. Ważne jest też, by korzystać z nici dentystycznych i płynu do płukania ust. Osoby z odsłoniętymi szyjkami zębowymi powinny zapomnieć o korzystaniu past wybielających. Oczywiście osoba z tym problemem musi odwiedzić stomatologa. Specjalista rozpocznie leczenie od usunięcia kamienia nazębnego i oczyszczenia z wszelkich osadów. Już te kroki mogą przynieść widoczne efekty. Bywa jednak, że szyjki odsłonięte są w znacznym stopniu i dodatkowo doszło do zapalenia dziąseł. W takim przypadku podejmuje się dodatkowe zabiegi. Jeśli osoba z odsłoniętymi szyjkami zębowymi i z zapaleniem dziąseł nie uda się do specjalisty, może zacząć chorować na paradontozę, której konsekwencją może być utrata zębów.

Zobacz także:

4. Odsłonięte szyjki zębowe a nadwrażliwość zębów

Cofnięte szyjki zębowe mogą być przyczyną kolejnego problemu, a mianowicie nadwrażliwości zębów. Pojawiający się ból można jednak łagodzić domowymi sposobami. Należą do nich między innymi:

  • unikanie gorących lub zimnych dań powodujących bolesność,
  • szczotkowanie zębów w kierunku od dziąsła do korony (czyszczenie poziome uszkadza dziąsła),
  • do mycia zębów używaj pasty o niskiej ścieralności,
  • ogranicz spożycie cytrusów, słodyczy, napojów gazowanych,
  • po spożyciu wyżej wymienionych produktów odczekaj minimum godzin, zanim umyjesz zęby.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze