Zdrowe dziąsła
Sposobów na zdrowe dziąsła jest wiele. Przede wszystkim najważniejsza jest odpowiednia higiena jamy ustnej, która pozwoli zapobiegać chorobom zębów i dziąseł. Poza tym należy stale obserwować stan jamy ustnej. Niestety, często okazuje się, że pierwsze symptomy poważnych chorób dziąseł, takie jak np. krwawiące dziąsła, są zbyt często lekceważone, a wiadomo, że im wcześniejsza diagnoza i leczenie, tym mniej ucierpi jama ustna i uzębienie. Zapalenie dziąseł i inne choroby postępują, dlatego tak ważna jest obserwacja jamy ustnej.
1. Zdrowe dziąsła a zasady higieny jamy ustnej
Oto kilka rad, które zagwarantują skuteczną pielęgnację jamy ustnej, a w efekcie zdrowe dziąsła i zęby:
- Zainwestuj w dobrą pastę do zębów, najlepiej zawierającą aminofluorek, czyli organiczną postać fluoru. Wielu specjalistów twierdzi, że aminofluorek jest najskuteczniejszy w walce z próchnicą.
- Pamiętaj, że szczoteczka do zębów musi być wymieniana mniej więcej co trzy miesiące. Jeśli jest dłużej używana, nie czyści skutecznie uzębienia.
- Pasta i szczoteczka do zębów to za mało, by prawidłowo usunąć płytkę nazębną. Nie zapomnij o niciach dentystycznych i płynach do płukania ust. Jeśli pojawił się kamień nazębny, czeka cię wizyta w gabinecie stomatologicznym, ponieważ nie może on być skutecznie usunięty bez pomocy specjalisty. Z pomocą przychodzi tu stomatologia estetyczna.
- Regularne szczotkowanie to podstawa prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej, musi się ono odbywać przynajmniej dwa razy dziennie przez około 3 minuty. Jeśli to możliwe, najlepiej szczotkować zęby po każdym posiłku, nawet małej przekąsce.
- Podczas codziennej higieny jamy ustnej nie wolno zapominać o dokładnym oczyszczeniu powierzchni języka, ponieważ tam też rozwijają się bakterie, które niszczą szkliwo i są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust.
- Pamiętaj o odpowiedniej technice czyszczenia zębów. Jeśli nie jesteś pewny, czy jest ona prawidłowa, poradź się swojego stomatologa. Jak myć zęby? Ruch powinien być okrężny i wymiatający, szczoteczka musi być ustawiona pod kątem 45 stopni do linii dziąseł.
- Na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej ma wpływ także nasza dieta. Musi ona być bogata w warzywa i owoce, które pomagają oczyszczać jamę ustną z bakterii. Należy także ograniczać słodkie przekąski między posiłkami lub po każdej udać się do łazienki i dokładnie wyszczotkować zęby, ewentualnie żuć gumę bez cukru, obniżającą pH w ustach.
2. Choroby zębów i dziąseł
Chore dziąsła to poważna dolegliwość. Symptomy, które nie powinny być lekceważone:
- krwawiące dziąsła,
- dziąsła zaczerwienione, opuchnięte i wrażliwe na bodźce,
- ból dziąseł i zębów,
- odpadanie dziąseł,
- oddzielenie dziąseł od zębów, powstanie kieszonek,
- chwianie się zębów,
- wyciekanie ropy z dziąseł,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- nieprzyjemny posmak w ustach.
Jeśli zauważasz u siebie któreś z wymienionych objawów, konieczna jest szybka wizyta u stomatologa, który wdroży odpowiednie leczenie. Zapalenie dziąseł niestety może się rozszerzać na kości będące podporą dla zębów. Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł są drobnoustroje rozwijające się na płytce nazębnej, która nie była odpowiednio oczyszczana. Ostatecznie takie zaniedbanie może zakończyć się koniecznością przeszczepu dziąsła, chwianiem się zęba, który może zostać poddany zabiegowi szynowania lub ekstrakcji, czyli usunięcia.
Inne przyczyny stanu zapalnego w obrębie jamy ustnej:
- niedobory witaminy C,
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu,
- niektóre leki,
- niektóre choroby (np. białaczka, alergie),
- zmiany hormonalne.
Pamiętaj, że zdrowe dziąsła wpływają na dobry stan ogólnego zdrowia. Jeśli dziąsła są chore, może chorować cały organizm, ponieważ drobnoustroje odpowiedzialne za zapalenia dziąseł mogą znaleźć się także w krwiobiegu.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.