Oksytocyna przy porodzie

Podawanie oksytocyny przy porodzie jest konieczne, gdy organizm ciężarnej produkuje zbyt małą ilość tego hormonu. Odpowiada on bowiem za skurcze macicy i przyspieszenie akcji porodowej. W przypadku niewielkiej produkcji oksytocyny zaleca się podanie ciężarnej kroplówki zawierającej odpowiednie stężenie tego hormonu. Działanie takie ma jednak swoich przeciwników, gdyż zbyt duża ilość oksytocyny powoduje bardzo bolesne skurcze, które nieraz muszą się kończyć cesarskim cięciem.

Spis treści:
  1. 1. Wskazania do wywołania porodu
  2. 2. Kiedy powinno się stosować oksytocynę przy porodzie?
  3. 3. Oksytocyna a karmienie piersią

1. Wskazania do wywołania porodu

Wskazania do indukcji porodu można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich jest bezpośrednio związana z ciążą i należą do niej następujące objawy:

  • ciąża przeterminowana (ciąża przenoszona),
  • preeclampsja, czyli stan przedrzucawkowy (objawiający się między innymi nadciśnieniem i białkomoczem),
  • zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu (IUGR),
  • ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego (niezgodność czynników krwi między matką a dzieckiem),
  • przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego.

Wskazania do indukcji porodu, które nie są związane z ciążą:

2. Kiedy powinno się stosować oksytocynę przy porodzie?

Nie we wszystkich wypadkach można wywołać akcję porodową, podając ciężarnej oksytocynę. Farmakologiczne przyspieszenie porodu nie powinno być stosowane, gdy mamy do czynienia z:

Wielu lekarzy uważa, że oksytocyna podczas porodu pozytywnie wpływa nie tylko na mamę, ale także na maleństwo. Wywoływanie skurczów macicy powoduje przyspieszenie porodu, a tym samym skraca wysiłek noworodka. Ponadto sądzi się, że oksytocyna „usypia” neurony dziecka, a dzięki temu chroni noworodków przed skutkami chwilowego niedotlenienia.

3. Oksytocyna a karmienie piersią

Działanie oksytocyny każda mama może zauważyć także przy karmieniu piersią. Właściwe stężenie hormonu powoduje przesuwanie się mleka przez kanaliki mleczne do ujścia gruczołu. Pomaga to przy tzw. wyrzucie mleka, które jest niezbędne niemowlakowi do spokojnego i miarowego ssania. Działanie oksytocyny powoduje ponadto, że kobieta odczuwa niemal fizyczną przyjemność z karmienia piersią. Pobudza instynkt macierzyński i wzmacnia więź z maleństwem. Kobiety, które odczuwają niedobór oksytocyny, mogą mieć trudności z akceptacją nowej sytuacji, a karmienie piersią może sprawiać im ból.

Pomimo iż podanie oksytocyny przy porodzie może wiązać się z pewnymi powikłaniami, to jej prawidłowe zaaplikowanie zdecydowanie przyspiesza akcję porodową, a tym samym skraca dolegliwości bólowe odczuwane przez matkę. Podanie odpowiedniej ilości hormonu gwarantuje przeprowadzony wcześniej tekst oksytocynowy. W przypadku, kiedy ciąża jest przenoszona, a dziecko nie śpieszy się, by wyjść z brzucha mamy, często podaje się kroplówkę z oksytocyną. Ma ona wywołać skurcze macicy i pobudzić szyjkę do rozwierania się. Kiedy podanie oksytocyny nie skutkuje, domiejscowo aplikuje się do kanału szyjki macicy prostaglandynę.

Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Łyżeczkowanie macicy po ciąży bliźniaczej

Pytanie do ginekologa położnika. Witam serdecznie! Moja żona była w ciąży z bliźniakami 2 jajowymi....

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
7 dni po terminie porodu

Mam 28 lat i jestem tydzień po terminie porodu, dostałam skierowanie do szpitala, jednak w...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.

Artykuły Indukcja porodu

Seks po porodzie
Powrót do formy Seks po porodzie

Problemy z seksem po porodzie dotyczą większości młodych rodziców. Według badań prowadzonych...

Owulacja po porodzie
Wyznaczanie dni płodnych Owulacja po porodzie

Wiele młodych mam zastanawia się, kiedy powinna pojawić się pierwsza miesiączka po porodzie?...

Włosy po porodzie
Wypadanie włosów Włosy po porodzie

Włosy po porodzie zazwyczaj nie są w najlepszej kondycji, a wszystko za sprawą wahań hormonalnych. Osłabione włosy po ciąży zaczynają wypadać, a czupryna na głowie staje się coraz rzadsza.

Odchudzanie po porodzie
Jak odzyskać figurę? Odchudzanie po porodzie

Po urodzeniu dziecka kobiecie zostają zazwyczaj dodatkowe kilogramy. Panie chcą jak najszybciej wrócić do dawnej formy. Czy można jednak od razu przejść na dietę, czy lepiej to odłożyć?

Dolegliwości poporodowe Miesiączka po porodzie

Po porodzie organizm kobiety wraca powoli do normalnego funkcjonowania. Nie da się precyzyjnie określić terminu pojawienia się miesiączki. U niektórych kobiet krwawienie występuje po kilku tygodniach.

Dolegliwości poporodowe Krwawienie po porodzie

Krwawienie po porodzie nie jest powodem do zmartwień, chyba że ilość wydalanej krwi jest nadmierna. Wówczas ma miejsce krwotok poporodowy, który wymaga interwencji lekarskiej.

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie powinna być bezpieczna dla matki i dziecka karmionego piersią. Dużą skutecznością charakteryzują się metody mechaniczne i antykoncepcja hormonalna dla kobiet karmiących.

Plastyka brzucha Plastyka brzucha po porodzie

Plastyka brzucha po porodzie służy pozbyciu się nadmiernej ilości tłuszczu lub zwisającej skóry...

Pierwsze dni po porodzie
Połóg Pierwsze dni po porodzie

Kolejne dni po porodzie nie są łatwe dla kobiety, szczególnie jeśli był to jej pierwszy...

Nacięcie krocza przy porodzie
Przygotowanie do porodu Nacięcie krocza przy porodzie

Nacinanie krocza na niektórych oddziałach położniczych wciąż jest rutynowym działaniem, które ma uchronić kobietę przed ryzykiem pęknięcia pochwy, mięśni dna miednicy i zwieracza zewnętrznego odbytu.

Prawdopodobieństwo ciąży Zajście w ciążę po porodzie

Nie chcesz zajść w ciążę tuż po porodzie? Pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu. Kobiety, które niedawno urodziły dziecko, rzadko decydują się od razu na następne. Jeszcze świeże są w ich pamięci wspomnienia o połogu i porodzie. Dawniej wierzono, że laktacja chroni przed kolejną ciążą. To mit. Płodność po porodzie jest tak samo duża, jak przed nim. Karmienie piersią nie zapobiega ciąży. Jaka jest właściwa antykoncepcja dla kobiet karmiących?

Ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie
Ćwiczenia na brzuch Ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie

Jeśli nie wiesz jak schudnąć po ciąży, zastosuj ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie. Zestaw ćwiczeń na płaski brzuch pomoże szybko i skutecznie zwalczyć wystający brzuch już 2 miesiące po porodzie.

Ból krocza po porodzie
Higiena krocza Ból krocza po porodzie

Ból krocza po porodzie wynika najczęściej z powodu gojenia się rany po nacięciu krocza. Chociaż ma to ułatwić dziecku przyjście na świat, to jednak zdecydowanie przedłuża powrót młodej mamy do formy.

Pielęgnacja niemowlęcia Ciesz się życiem po porodzie!

Poczucie winy u młodych matek to częsty problem. Kluczem do jego rozwiązania jest zdrowe podejście do wychowania dzieci. Należy zrezygnować z perfekcjonizmu i zaakceptować swoje niedoskonałości.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij