Trwa ładowanie...

Życie Polaków zmieniło się podczas pandemii. Skutki widać w sypialni

Avatar placeholder
01.10.2021 17:45
Czy Polacy są zadowoleni z życia seksulanego?
Czy Polacy są zadowoleni z życia seksulanego? (Getty)

Prof. Zbigniew Izdebski sprawdził, jak pandemia wpłynęła na życie seksualne Polaków. Najbardziej zaskakuje fakt, że to młodzi coraz częściej odwiedzają gabinet specjalisty. - Największy spadek zadowolenia seksualnego odnotowano w grupie osób pomiędzy 30. a 49. rokiem życia - mówi nam ekspert. Jak zmienił się seks Polaków i z jakimi problemami przychodzą teraz do seksuologa?

spis treści

1. Jak się zmieniło życie seksualne Polaków w dobie COVID?

Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami. Polacy odczuwają zmiany w każdej sferze życia, także tej seksualnej. Prawie co drugi Polak doświadczył kryzysu fizycznego lub psychicznego podczas lockdownu. O tym, jak się zmieniło życie erotyczne Polaków podczas pandemii, rozmawiamy z prof. Zbigniewem Izdebskim, seksuologiem, specjalistą w zakresie poradnictwa rodzinnego.

Martyna Chmielewska, WP abcZdrowie: Niedawno przedstawił pan raport z najnowszych badań na temat życia seksualnego Polaków. Jak się zmieniło nasze życie seksualne podczas pandemii?

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"

Prof. Zbigniew Izdebski: W analizach wzięło udział 3000 osób w wieku 18+. Badani ocenili swoje zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne w trzech pierwszych miesiącach pandemii. Polacy podczas pandemii są ogólnie mniej zadowoleni ze swojego życia. Obecna sytuacja źle wpływa na ich kondycję psychiczną. Dotyczy to szczególnie młodych ludzi, którzy uczyli się zdalnie, zostali pozbawieni kontaktów społecznych. Bardzo się to odbiło na ich życiu seksualnym. Ważne jest, aby osoby młode przebywały wśród swoich rówieśników. Jest to ważne dla ich rozwoju psychicznego.

W pierwszym okresie pandemii COVID-19, 52 proc. Polaków było zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Z czego to wynika?

- Myślę, że wynika to z faktu, że jesteśmy mało wymagający w relacjach seksualnych. Ponad 60 proc. Polaków przyznało, że bliskość cielesna (przytulanie, dotyk) jest dla nich ważniejsza niż stosunek seksualny. Największy spadek zadowolenia seksualnego odnotowano w grupie osób pomiędzy 30. a 49. rokiem życia. 22 proc. ankietowanych wskazało, że ich związek podczas pandemii się wzmocnił. 66 proc. badanych stwierdziło, że podczas lockdownu w ich relacji nic się nie zmieniło. 8 proc. osób uważa, że ich relacja uległa pogorszeniu. Z kolei 6 proc. osób pierwszy raz pomyślało o rozwodzie w czasie pierwszych trzech miesięcy pandemii. Warto dodać, że 21 proc. Polaków deklaruje, że w przyszłości planuje mieć dzieci. 14 proc. badanych przełożyło starania o dziecko. Twierdzą, że chcą poczekać na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Natomiast 9 proc. respondentów zaczęło starania wcześniej, niż to zakładali.

Panie profesorze, a to kobiety czy mężczyźni są bardziej zadowoleni z życia seksualnego?

- Kobiety są bardziej zadowolone ze swojego życia seksualnego.

Z przeprowadzonych przez pana badań wynika, że największe zadowolenie z życia seksualnego odczuwają mieszkańcy woj. podlaskiego. Dlaczego?

- Do tych danych podchodziłbym trochę z większym dystansem ze względu na to, że analizowana grupa w podziale na województwa jest relatywnie mała. Osoby mieszkające w województwie podlaskim we wcześniejszych badaniach także wykazywali wysokie zadowolenie z życia seksualnego. Myślę, że mieszkańcy tych terenów mają mniejsze wymagania seksualne.

W które dni tygodnia Polki i Polacy najczęściej się kochają?

- Pandemia i lockdown niewiele zmieniły w tej kwestii. Polacy najczęściej uprawiają seks w weekend, zwłaszcza w soboty, bo mają wtedy najwięcej czasu.

Jaką metodę antykoncepcji najczęściej stosują Polacy?

- 61 proc. badanych wybrało prezerwatywę, 27 proc. - tabletki antykoncepcyjne. Reszta ankietowanych Polaków wybrała inne naturalne sposoby planowania rodziny, np. kalendarzyk małżeński.

W jaki sposób pandemia wpłynęła na poziom przemęczenia fizycznego i osłabienia psychicznego Polaków?

- 46 proc. badanych stwierdziło, że pierwsze trzy miesiące pandemii wiązały się u nich z odczuwalnym wyczerpaniem fizycznym i okresami przemęczenia. Z kolei 31 proc. doświadczyło okresu załamania, kryzysu psychicznego. Polacy borykali się z największymi problemami psychicznymi w kwietniu, zwłaszcza w okresie Świąt Wielkanocnych, a także podczas wprowadzania przez władze kolejnych obostrzeń. 57 proc. osób deklarujących wystąpienie kryzysu psychicznego źle ocenia swoje relacje w związkach. Wśród singli 45 proc. doświadczyło wyczerpania fizycznego, zaś 35 proc. kryzysu psychicznego. Osoby w wieku 18-29 lat najbardziej doświadczyły uczucia frustracji, problemów ze koncentracją.

Jakie problemy jeszcze zgłaszają Polacy?

- Z badań wynika, że połowa ankietowanych doświadczyła w badanych miesiącach trudności w odbyciu stosunku seksualnego. Powody były różne. Badani najczęściej skarżyli się na zmęczenie i stres. Obawiali się także zakażenia koronawirusem, nieplanowanej ciąży. Wstydzili się swojego wyglądu. Irytowała ich także obecność dzieci, innych osób w domu. Mężczyźni częściej obawiali się, że nie sprawdzą się w seksie. Najczęściej obserwowaną trudnością w odbyciu stosunku natury biologicznej są zaburzenia erekcji. 57 proc. mężczyzn i ponad 40 proc. kobiet twierdzi, że może to doprowadzić do rozpadu związku.

Wiemy, że podczas pandemii coraz więcej osób zawierało znajomości na portalach randkowych. 17 proc. badanych przyznało, że szukało tam partnera seksualnego. Co pan o tym sądzi?

- Ludzie coraz częściej nawiązują kontakty za pomocą internetu. Z portali lub aplikacji randkowych podczas pandemii korzystało 40 proc. badanych. Z kolei zainteresowanie aplikacjami z tego powodu zwiększyło się o ponad 40 proc. w populacji najmłodszych osób. Nigdy nie mamy pewności, że osoba, którą poznamy na portalu randkowym, spodoba nam się w rzeczywistości. Takie miejsca bywają dobrym rozwiązaniem, jeśli ktoś szuka partnera seksualnego.

A jeśli ktoś szuka partnera na stałe?

- Z rozmów, które przeprowadziłem z pacjentami wynika, że Polacy poznają na portalach randkowych także partnerów do stałego związku. Choć osoby te znają się krótko, to wydaje im się, że dużo o sobie wiedzą. Wszystko dlatego, że ze sobą korespondują, zanim umówią się na pierwszą randkę. Opowiadają o swoich upodobaniach, oczekiwaniach itp. Podają informacje dotyczące wieku, wzrostu, wagi, upodobań seksualnych itd. W realu często nie rozmawiamy swoich potrzebach seksualnych. Po prostu wstydzimy się tego. Myślę, że poznawanie ludzi na portalach randkowych jest przyszłościowe.

Co według pana powinni zrobić Polacy, aby poprawić życie seksualne?

- Ludzie powinni wykorzystać okres pandemii na poprawę komunikacji w związku. Wiele par w tym czasie przeszło kryzys. Z kolei ponad 20 proc. osób przyznało, że ich relacja w związku wzmocniła się. Okres pandemii sprzyjał parom, które żyły w zgodzie. Osoby te miały więcej czasu dla siebie. Mogły ze sobą dłużej porozmawiać, realizować wspólne pasje. Okres pandemii był niekorzystny dla skłóconych par. Sześć proc. osób podczas pandemii zaczęło myśleć o rozwodzie. Myślę, że czas pandemii powinni wykorzystać na refleksję. Tak naprawdę wiele osób idealizuje związki. Nie dostrzega, że ich relacje są kiepskie. Ludzie szukają różnych usprawiedliwień dla swojego partnera/partnerki. Dopiero gdy jesteśmy skazani na samych siebie, to dostrzegamy że nie potrafimy ze sobą wytrzymać.

W jakim wieku Polacy mieli największy problem z komunikacją w związku?

- Problemy z dialogiem mają zwłaszcza osoby starsze. Młodzi ludzie zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest komunikacja. Często dochodzą do wniosku, że ich związki nie są najlepsze. Dlatego je zrywają. Jest to krok w dobrym kierunku. Im wcześniej zorientujemy się, że nasza relacja jest kiepska, tym większa szansa na to, że ją zakończymy i zaczniemy myśleć o nowej znajomości. Przyszłość będzie polegała na umiejętności uczenia się zamykania jednego związku na pewnym etapie i wchodzenia w nową relację. Ważne jest, aby zrobić to dobrze. Powinniśmy być pewni swojej decyzji. Nie należy obwiniać o zaistniałą sytuację partnera/partnerki. Nie wolno mieć do niego żalu. Nie powinniśmy żałować też straconego czasu. Pamiętajmy, że każda relacja to nowe doświadczenie życiowe, które nas czegoś uczy. Polacy zaczynają żyć coraz dłużej. Będziemy mogli wobec tego na różnych etapach swojego życia wchodzić w różne związki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze