Trwa ładowanie...

Pobyt w szpitalu

Avatar placeholder
05.09.2013 14:29
Pobyt w szpitalu
Pobyt w szpitalu

Pobyt w szpitalu zazwyczaj związany jest z chorobą, której możliwości leczenia ambulatoryjnego zostały wyczerpane lub gdy wymaga ona poszerzonej diagnostyki albo wdrożenia odpowiedniego leczenia. Pobyt w szpitalu może być planowy – przyjęcie ze skierowania, kiedy mamy ściśle zaplanowany termin przyjęcia i możemy się do niego przygotować, oraz nagły, kiedy z powodu nieprzewidzianego zdarzenia jesteśmy hospitalizowani.

1. Jak właściwie należy się przygotować do planowej hospitalizacji?

Wiele osób, przychodząc planowo do szpitala, jest niewłaściwie przygotowanych – zwiększa to niepotrzebne koszty związane z hospitalizacją, a także często wydłuża pobyt w szpitalu. Skierowanie do szpitala zazwyczaj dostajemy z dużym wyprzedzeniem od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty. Na skierowaniu znajduje się pieczątka zakładu opieki zdrowotnej, w którym byliśmy przyjęci oraz pieczątka lekarza, który wystawił skierowanie. Na skierowaniu powinna znajdować się informacja o chorobie (w celu dochowania tajemnicy lekarskiej zazwyczaj w języku łacińskim). Jeżeli to możliwie, pacjent powinien otrzymać także pełną dokumentację medyczną z przebiegu dotychczasowego leczenia i diagnostyki, ułatwi to podejmowanie dalszych decyzji diagnostycznych i leczniczych. W trakcie przyjęcia do szpitala pierwszym miejscem, w którym spotkamy się z lekarzem jest izba przyjęć. W izbie przyjęć należy okazać aktualny dokument ubezpieczenia, potwierdzający regularne opłacanie składek umożliwiających korzystanie z opieki zdrowotnej, dokument tożsamości z numerem PESEL oraz skierowanie do szpitala. W izbie przyjęć wypełniamy także dokumenty dotyczące dokumentacji medycznej i osób, jakie będą miały w nią wgląd, a także wypełniamy zgody na hospitalizację oraz przeprowadzenie niezbędnych badań. Możemy się także przebrać w strój szpitalny – piżamę i wygodne buty na zmianę.

2. Co należy mieć ze sobą w szpitalu?

Będąc dobrze przygotowanym do hospitalizacji, unikniemy niepotrzebnego stresu związanego z pobytem w szpitalu. Do szpitala należy wziąć ze sobą całą dokumentację medyczną do wglądu, tak by lekarz prowadzący miał łatwy wgląd w historię przebiegu choroby. Warto mieć wygodne ubranie dzienne w szpitalu – zapewniające komfort i łatwość przebierania się. Buty na zmianę, przybory higieny osobistej, ręcznik oraz wygodne ubranie na noc. Warto mieć też coś ciepłego, w razie gdy na oddziale będzie chłodniejsza temperatura aniżeli ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Często też należy mieć ze sobą na oddziale szpitalnym własne sztućce, kubek, wodę. Nie zaleca się zabierania ze sobą cennych przedmiotów, takich jak biżuteria, odtwarzacze mp3, mp4, DVD, aparaty fotograficzne.

3. Dzień z życia pacjenta

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Na każdym oddziale panują odmienne zwyczaje w związku z odmiennym charakterem i specjalizacją oddziału, jednak schemat dnia niewiele się różni. Rano zazwyczaj jest śniadanie, następnie tak zwany obchód lekarski, na którym omawiani są po kolei pacjenci – odbywa się to przy łóżku chorego wraz z personelem medycznym – kierownik oddziału, lekarze, pielęgniarki. Następnie wykonywane są zabiegi, niezbędne badania dodatkoweoraz indywidualne badanie pacjenta. W godzinach popołudniowych zazwyczaj nie wykonuje się badań planowych, jedynie w nagłych przypakach.

4. Wypis ze szpitala

Opuszczając szpital, otrzymuje się wypis, w którym zamieszczone są najważniejsze fakty z pobytu pacjenta na oddziale. W wypisie zawarte są informacje o wykonanych badaniach dodatkowych i ich wynikach, o zaleceniach poszpitalnych, o zastosowanym leczeniu i wykonanych zabiegach. Karta wypisu stanowi ważne źródło informacji, niezbędne na dalszym etapie leczenia.

Monika Miedzwiecka

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze