Trwa ładowanie...

Przyczyny AZS i alergii pokarmowej

 Katarzyna Krupka
26.11.2018 10:38
Przyczyn występowania AZS może być wiele
Przyczyn występowania AZS może być wiele

Skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa i wymaga szczególnej pielęgnacji. Wciąż się rozwija, a jej bariery ochronne są bardzo łatwe do pokonania. Wymaga zupełnie innego podejścia niż skóra osób dorosłych – zwłaszcza jeśli dziecko doświadcza reakcji alergicznych, czy cierpi z powodu atopowego zapalenia skóry.

spis treści

1. Alergia pokarmowa – charakterystyka

Skóra to u dzieci jedna z najczęstszych lokalizacji, na których można zauważyć objawy alergii pokarmowej. Alergia to niewłaściwa reakcja systemu odpornościowego na określony czynnik. W przypadku alergii pokarmowych chodzi o produkt, który jest składnikiem diety. Alergia bardzo często ma podłoże genetyczne. Ryzyko jej wystąpienia u dziecka wzrasta nawet o 80 proc., jeśli obydwoje rodzice są alergikami.

Zobacz film: "Jak przebiega atopowe zapalenie skóry u dzieci?"

Objawy alergii pokarmowej bardzo rzadko pojawiają się podczas jednorazowego, czy pierwszego kontaktu z alergenem. Najczęściej dzieje się to po kolejnym spożyciu, kiedy organizm wykształci nadwrażliwość na konkretny produkt. Reakcja ujawnia się już od kilku minut do godziny po spożyciu.

Szacuje się, że w około 30 proc. przypadków objawy alergii pokarmowej dotyczą zmian skórnych, ale warto pamiętać, że tak jak każda alergia, alergia pokarmowa powoduje reakcję ogólnoustrojową, co oznacza, że może wystąpić nie tylko na skórze, ale i w drogach oddechowych czy przewodzie pokarmowym.

Do najczęstszych objawów alergii pokarmowych należą: świąd, wysypka, pokrzywka, mrowienie języka i warg, opuchlizna twarzy, obrzęk gardła, nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia oddychania. Reakcje mogą mieć różny stopień nasilenia i gwałtowności. W ciężkich przypadkach reakcji alergicznych może dojść do utraty świadomości czy wstrząsu anafilaktycznego. Dla wciąż rozwijającego się organizmu dziecka silna reakcja może być niebezpieczna dla życia.

Uważa się, że ponad 90 proc. reakcji alergicznych u dzieci jest wywoływanych przez kilka pokarmów: mleko krowie, jaja kurze, soję, pszenicę, orzechy, ryby i skorupiaki.

Alergia często jest mylona z nietolerancją pokarmową, która nie jest jednak połączona w żaden sposób z systemem immunologicznym, ponieważ powoduje ją brak enzymu trawiennego, który sprawia, że organizm nie jest w stanie strawić niektórych składników pochodzących z pokarmu. Dodatkowo z alergii można z czasem wyrosnąć, a nietolerancja pokarmowa jest trwałą chorobą.

2. Atopowe zapalenie skóry – przyczyny i objawy

Skórne objawy alergii pokarmowych u dzieci mogą przebiegać pod kilkoma postaciami. Jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry, ale jego przyczyny mogą być różne, m.in. mogą mieć podłoże genetyczne. Wystąpienie objawów powodują również dodatki do żywności (takie jak sztuczne barwniki, konserwanty czy wzmacniacze smaku), uszkodzenie bariery ochronnej skóry, czynniki zewnętrzne (takie jak roztocza kurzu domowego, zanieczyszczenie środowiska, sierść zwierząt, pyłki roślin czy dym papierosowy). Właściwa diagnoza AZS zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

AZS pojawia się już we wczesnym dzieciństwie, a pierwsze objawy spotyka się u dzieci przed trzecim miesiącem życia.

AZS to przewlekła choroba zapalna skóry o charakterze nawrotowym. Jest zaburzeniem związanym z nieprawidłową reakcją organizmu na alergeny. Do głównych objawów należą: suchość i świąd skóry, zmiany zapalne skóry, nietolerancja pokarmów, pokrzywka, czy nawrotowe zapalenie spojówek.

Czasami atopowe zapalenie skóry ustępuje samoistnie, ale również powraca bardzo szybko w wyniku niewłaściwej pielęgnacji skóry czy zmiany diety, dlatego osoby cierpiące na AZS powinny przez całe życie zapewniać swojej skórze i organizmowi maksymalny komfort. Ważne jest stosowanie specjalistycznych kosmetyków, unikanie alergenów, używek i prowadzenie zdrowego stylu życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze