Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Przyczyny przedwczesnego porodu

Avatar placeholder
28.12.2023 16:02
Przyczyny przedwczesnego porodu
Przyczyny przedwczesnego porodu (Shutterstock)

Poród przedwczesny jest porodem, do którego dochodzi, zanim płód osiągnie optymalną zdolność do życia poza organizmem matki. Poród przedwczesny to poród, który następuje przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Obecnie urodzenie dziecka przed terminem nie jest żadną tragedią. Wcześniaki mogą rozwijać się w inkubatorach i często ich rozwój nie odbiega od normy w porównaniu z dziećmi urodzonymi o czasie. Jakie czynniki decydują o przedwczesnym porodzie? Jakie są objawy przedwczesnego porodu i co należy wtedy zrobić?

spis treści

1. Czynniki wpływające na przedwczesny poród

Główne czynniki przedwczesnego porodu, to:

Przedwczesny poród
Przedwczesny poród

Wcześniaki mogą spokojnie rozwijać się w inkubatorach i zazwyczaj ich rozwój nie odbiega od normy w

zobacz galerię
Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"
  • wiek matki – kobiety poniżej 20. roku życia i powyżej 35. roku życia częściej narażone są wcześniejszy poród,
  • niedożywienie kobiety ciężarnej,
  • palenie papierosów przez ciężarną,
  • stres,
  • praca obciążająca organizm matki,
  • choroby: infekcje narządów płciowych, stany zapalne dróg moczowych, choroby wirusowe, gorączka towarzysząca chorobom.

Bezpieczna ciąża to szczególne dbanie o swój stan zdrowia, a więc unikanie kontaktów z osobami chorymi, a nawet przeziębionymi. Kobiety ciężarne powinny informować lekarza prowadzącego ciążę o wszelkich niepokojących objawach. Niedonoszeniu ciąży sprzyjają także wady rozwojowe macicy czy niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa.

Bardzo ważne są badania w ciąży, dzięki którym przyszli rodzice mogą dowiedzieć się o stanie zdrowia swojego dziecka. Wady rozwojowe płodu mogą wpłynąć na przedwczesny poród. Decyduje o tym także ciąża wielopłodowa.

2. Objawy przedwczesnego porodu

Zazwyczaj są bardzo podobne do zwykłych objawów porodu:

  • pojawianie się łagodnych skurczów,
  • odczuwanie napięcia w miednicy,
  • bóle w okolicy krzyżowej,
  • pojawianie się obfitej śluzowatej lub różowej wydzieliny z pochwy,
  • skracanie się szyjki macicy,
  • rozwieranie ujścia,
  • obniżenie się płodu.

Poród przedwczesny można zatrzymać m. in. specjalnymi środkami farmakologicznymi, o ile nie ma do nich żadnych przeciwwskazań. Poród przedwczesny częściej odbywa się przez cesarskie cięcie, ponieważ jest to najlepsze rozwiązanie dla niedojrzałego płodu.

3. Niewydolność szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy w ciąży polega na skracaniu się i rozwieraniu kanału szyjki macicy oraz wypukleniu się jaja płodowego do kanału szyjki, a następnie do pochwy. Dolegliwość można wykryć podczas badania ginekologicznego. Lekarz podejmuje decyzję o rodzaju leczenia. Wyróżnia się dwa podejścia lecznicze. W warunkach szpitalnych można nałożyć na szyjkę macicy tzw. szew okrężny – dzięki niemu szyjka nie będzie się dalej rozwierać. Drugim sposobem jest leczenie hormonalne i leżenie. Niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa prowadzi do wielu niebezpiecznych następstw, m.in. do przedwczesnego porodu, poronienia, pęknięcia błon płodowych. Jeśli jesteś w ciąży, pamiętaj, by dbać o siebie i nie nosić ciężkich rzeczy. Przeciążenie i przepracowanie w ciąży również sprzyjają porodowi przedwczesnemu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze