Trwa ładowanie...

Przyczyny zapalenia pęcherza u młodych kobiet

Przyczyny zapalenia pęcherza u młodych kobiet
Przyczyny zapalenia pęcherza u młodych kobiet

Z kłopotliwą przypadłością, jaką jest zapalenie pęcherza, zmaga się wiele młodych kobiet. Częste parcie na pęcherz, dyskomfort podczas oddawania moczu, bieganie do toalety nawet kilkanaście razy w ciągu dnia – to zaledwie niektóre z symptomów. Nie tylko siadanie na zimnym podłożu sprzyja rozwojowi choroby, ale także chociażby wzmożona aktywność seksualna. Jak uniknąć tej przypadłości i w jaki sposób ją leczyć?

spis treści

1. Dlaczego to kobiety częściej niż mężczyźni mają zapalenie pęcherza?

Zakażenia układu moczowego (w skrócie: ZUM) są jedną z najczęstszych przypadłości kobiecych. Aż 90 procent przypadków ZUM to zapalenie pęcherza moczowego (czyli zakażenie dolnych dróg moczowych), które może nie jest groźne samo w sobie, ale dość uciążliwe. Wiąże się ono z pojawieniem się patogenów w pęcherzu moczowym, o które – ze względu na bliską odległość pochwy i odbytu – nietrudno.

O tym, że to kobiet częściej dotyka problem infekcji dolnych dróg moczowych decyduje ich budowa anatomiczna. Mała odległość między ujściem cewki moczowej a pochwą czy odbytnicą, a także niewielka długość (3–5 cm) cewki moczowej sprawiają, że bakterie bardzo łatwo mogą dostać się do pęcherza, wywołując jego zakażenie. Patogenem, który wywołuje taką przypadłość jest najczęściej bakteria jelitowa Escherichia coli (odpowiada za 80–90 proc. przypadków), czasem jest to gronkowiec Staphylococcus epidermidis.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Infekcjom dolnych dróg moczowych sprzyja aktywność seksualna, szczególnie gdy używane są prezerwatywy ze spermicydami, czyli środkiem plemnikobójczym. To właśnie ścisły związek pomiędzy stosunkiem płciowym a infekcją sprawił, że schorzenie to nazwano „zapaleniem pęcherza miodowego miesiąca”. Ta przypadłość bardzo często występuje u młodych kobiet, które rozpoczęły regularne współżycie. Często do pierwszego epizodu zapalenia pęcherza dochodzi wkrótce po „pierwszym razie” a wszelkie otarcia okolic intymnych i cewki moczowej dodatkowo temu sprzyjają . Aż 75–90 proc. infekcji dolnych dróg moczowych wynika właśnie ze wzmożonej aktywności seksualnej.

Ponadto zapalenie pęcherza może wynikać z cukrzycy, otyłości czy przewlekłego korzystania z cewników. Infekcje pęcherza mogą wywoływać również reakcje alergiczne na tampony i podpaski. U młodych kobiet choroba może mieć także związek ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, spiralek oraz krążków dopochwowych. Zapalenie pęcherza moczowego wiąże się również z wadami anatomicznymi układu moczowego, niepotrzebnym i zbyt długim przetrzymywaniem moczu w pęcherzu czy nieodpowiednią higieną intymną, stąd też przypadłość ta niekiedy współistnieje z zakażeniami intymnymi pochwy i sromu.

2. Jak objawia się zapalenie pęcherza i jak je leczyć?

Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn zapalenie pęcherza objawia się w podobny sposób. Pierwszym symptomem może być nagła, silna potrzeba oddania moczu, a także częste chodzenie do toalety w nocy. Czasem oprócz dyskomfortu przy oddawaniu moczu (który może zmienić kolor i zapach) i pieczenia, a nawet bólu, pojawia się niewielka ilość moczu, a mimo to w krótkim czasie znowu odczuwamy parcie. Przy zapaleniu pęcherza moczowego nierzadko pojawia się także podwyższona temperatura ciała, ogólne uczucie rozbicia i ból w podbrzuszu.

O zapalenie pęcherza łatwo w okresie zimowym, kiedy często marzniemy i się przeziębiamy. To, o czym słyszeliśmy jeszcze w dzieciństwie – czyli, że nie powinno się siadać na zimnych murach, schodach czy poręczach – dotyczy osób w każdym wieku, ponieważ takie zachowanie sprzyja schorzeniom układu moczowego. Zakażenie pęcherza może wynikać również z nieodpowiedniej higieny miejsc intymnych- nie powinno się ich myć mydłem, lecz specjalnym płynem lub żelem do higieny intymnej o odpowiednim pH. Ponadto toaleta powinna odbywać się dodatkowo przed i po stosunku płciowym, lepiej też korzystać z prysznica niż wanny. Kobiety powinny unikać produktów, które mogą podrażnić cewkę moczową (bielizna z nylonu, środki higieniczne perfumowane). Ważne przy profilaktyce chorób układu moczowego jest częste picie płynów, które sprzyja wypłukiwaniu bakterii.

Chociaż zakażenie dolnych dróg moczowych to bardzo kłopotliwa i wywołująca duży dyskomfort przypadłość, to jednak w prosty sposób możemy się przed nią bronić. Jeśli dojdzie do zakażenia pęcherza, warto sięgnąć po preparaty zawierające furaginę oraz włączyć do diety naturalne produkty zawierające witaminę C, np. aronię, żurawinę czy czarną porzeczkę.

W sytuacji, kiedy dolegliwości są bardzo uciążliwe lub nie mamy pewności, co nam dolega, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Jeśli leczenie zakażenia dolnych dróg moczowych odbywa się z wykorzystaniem antybiotyku lub furaginy, bardzo ważne jest nieprzerywanie ich stosowania, gdy tylko ustąpią objawy choroby. Czytajmy uważnie ulotki oraz przestrzegajmy zaleceń lekarzy i farmaceutów, by uniknąć nawrotu dolegliwości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dlaczego menopauza sprzyja zakażeniom dolnych dróg moczowych?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze