Trwa ładowanie...

Dolegliwości, których nie unikniesz. Zależą od wieku

Avatar placeholder
01.12.2018 23:08
Dolegliwości, których nie unikniesz. Zależą od wieku
Dolegliwości, których nie unikniesz. Zależą od wieku (Zdjęcie kobiety / Shutterstock )

Brytyjskim ekspertom udało się ustalić przybliżony wiek, w którym pojawiają się dolegliwości typowe dla procesu starzenia. Jak sami przyznają, mimo ogromnego postępu medycyny, większości z nich, niestety, nie sposób uniknąć.

Analiza sondażu przeprowadzonego na grupie dwóch tysięcy osób pozwoliła oszacować, w jakim wieku najczęściej pojawiają się u dorosłych określone problemy zdrowotne.

Okazuje się, że pierwsze efekty nieuchronnie mijającego czasu może zaobserwować u siebie już 24-latek. Na tym etapie życia najczęściej zaczynają bowiem dokuczać nawracające bóle głowy i migreny. W wieku 30 lat może pojawić się ból kostek. 33-latek skarży się natomiast na pierwsze problemy z kręgosłupem, a cztery lata później szwankują mu także kolana.

Pierwszy siwy włos najczęściej pojawia się, gdy mamy ukończony 29. rok życia. 40-latek cierpi na stany zapalne stawów, a przeciętna 50-latka skarży się na uderzenia gorąca.

Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

Co ciekawe, dolegliwości tego typu pojawiają się niezależnie od tego, czy w młodości dana osoba była aktywna, czy raczej stroniła od sportu. 20 proc. badanych przyznało, że zwiększenie ich nasilenia wiąże się z doznanym w przeszłości urazem sportowym.

Jak zauważa rzecznik firmy Healthspan, na której zlecenie przeprowadzona została ankieta, przykre objawy pojawiają się u osób coraz młodszych. Rzeczywiście, dwie trzecie badanych przyznało, że już po przekroczeniu trzydziestki odczuło pogorszenie stanu zdrowia, które u szczytu formy było, ich zdaniem, kiedy mieli około lat 20.

Jednoczenie 60 proc. zaczęło w tym czasie bardziej troszczyć się o siebie, obawiając się o swoje serce, pamięć i niewielkie dolegliwości bólowe.

3 na 10 osób jest zdania, że na obecny stan ich zdrowia duży wpływ miał tryb życia prowadzony w młodości. W największym stopniu obwiniana jest zła dieta, niedostateczna ilość ruchu, zbyt duża ilość alkoholu, deficyt snu, a także palenie papierosów i nadmierna ekspozycja na słońce.

10 proc. ankietowanych za zły stan zdrowia obwinia pracę zmianową, a 40 – towarzyszący wykonywanemu zawodowi stres.

Z badania wynika, że przeciętny człowiek choruje trzy razy w ciągu roku, jednak najczęściej rezygnuje z wizyty u lekarza. Okazuje się także, że większość zażywa witaminy, jednak jedna na trzy osoby nie do końca wie, które z nich powinna przyjmować.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze