Trwa ładowanie...

Tatuaż henną

Avatar placeholder
14.09.2023 09:44
Tatuaż henną
Tatuaż henną

Tatuaż henną to jeden z rodzajów tatuaży tymczasowych. Tatuaże robione za pomocą tego roślinnego barwnika są trwalsze niż tatuaże airbrush, gdyż utrzymują się na skórze aż do trzech tygodni. Tradycyjne tatuaże z henny stosowane w tradycji hinduskiej nazywają się mehendi. W przypadku tatuaży henną istnieją różne sposoby jej nakładania, a także różne mieszanki zawierające hennę.

spis treści

1. Nakładanie tatuażu z henny

Henna to barwnik pozyskiwany z rośliny o nazwie lawsonia inermis (lawsonia bezbronna). Zanim zacznie się nakładanie wzoru z henny na skórę, henna zwykle wymaga przesiania przez drobne sitko (niektórzy wykorzystują do tego rajstopy) i wymieszania z innymi składnikami pasty. Do pasty z henną dodaje się sok z cytryny. Niektórzy dodają także cukier, który sprawia, że mieszanka jest gładsza. Trzeba pamiętać, aby nie mieszać składników w pojemniku z metalu.

Tatuaż henną nakłada się na różne sposoby. Jednym z prostszych jest użycie do tego woreczka. W jednym z jego boków robimy małą dziurkę. Możemy też zwinąć folię w stożek i skleić taśmą klejącą. Takie aplikatory do henny są najłatwiejsze do zrobienia, ale wygodniejsza do nakładania tatuażu może okazać się buteleczka (taka, którą można ścisnąć) i końcówka od długopisu do aplikacji.

Aby dobrze nałożyć tatuaż z henny, trzeba uważać, aby warstwa pasty nakładana na skórę była równomierna. Wzór malujemy liniami, nie kropkami. Po namalowaniu wzoru czekamy, aż tatuaż wyschnie. Potem owijamy pomalowany obszar folią na co najmniej 6 godzin, a najlepiej na noc. Rano po zdjęciu folii nadmiar pasty trzeba zetrzeć na sucho ze skóry. Tatuaż można przetrzeć dopiero po 1-2 godzinach od starcia pasty. Henna powinna być widoczna na skórze przez około 3 tygodnie. Pamiętajmy, że im cieńsze linie, tym szybciej wzór zniknie ze skóry.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Uwaga na czarną hennę

Henna ma naturalnie lekko brązowawy, czerwony lub zielony kolor. Jego intensywność zmienia się w zależności od skóry i czasu, jaki pozostaje na skórze (od razu po nałożeniu jest czerwona lub pomarańczowa, po kilku dniach staje się brązowa). Henna jest najciemniejsza na skórze kończyn, a najjaśniejsza na skórze tułowia.

Czarna henna w większości przypadków nie jest henną naturalną - jest zwykle otrzymywana za pomocą sztucznych składników (czasem także indygo). Parafenylenodiamina (PPD) to substancja, którą może zawierać czarna henna. Jest to substancja u wielu ludzi powodująca silną reakcję alergiczną. Nie będzie to jednak nieszkodliwa wysypka. Na skórze mogą pojawić się rany, owrzodzenia i blizny, nawet takie, które nie zejdą do końca życia. PPD jest legalnie stosowana jako dodatek do kosmetyków tylko w farbach do włosów (a podczas ich nakładania zakładamy rękawiczki!), ta zawarta w niektórych czarnych hennach może być niebezpieczna.

Aby naturalnie przyciemnić kolor tatuażu z henny, można podczas nakładania zastosować kilka bezpiecznych sposobów. Tatuaż powinien być nakładany na rozgrzaną skórę, pasta z henny też powinna być ciepła. Olejek z drzewa herbacianego dodany do pasty przyciemni jej kolor. Na skórze rąk i nóg można osiągnąć niemal czarny efekt, jednak na tułowiu jest to niemożliwe z wykorzystaniem naturalnej henny.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze