Trwa ładowanie...

Wągry – dlaczego powstają i jak je usunąć?

Avatar placeholder
04.04.2023 18:08
Wągry to bardzo częsty problem, występujący w każdym wieku.
Wągry to bardzo częsty problem, występujący w każdym wieku. (123rf)

Wągry, inaczej zaskórniki, to charakterystyczne czarne punkciki na skórze. Zmiany powstają w wyniku zatkania ujścia mieszków włosowych. Ponieważ blokują naturalne ujście porów skóry, choć są ledwo widoczne, bardzo szybko ulegają nadkażeniu bakteryjnemu i zamieniają się w bolesne pryszcze. Jak pielęgnować skórę z wągrami? Jak sobie z nimi radzić?

spis treści

1. Co to są wągry ?

Wągry, inaczej zaskórnki, to nieestetyczne, czarne kropki, które pojawiają się głównie na nosie i czole, ale również na dekolcie i plecach. Na ich powstawanie najbardziej narażone są osoby z cerą tłustą i mieszaną, nie tylko nastolatki, ale i ludzie w dojrzałym wieku.

Wągry są efektem zablokowania ujść gruczołów łojowych. Tworzą się, gdy skóra produkuje zbyt dużo łoju. Jego nadmiar, w połączeniu z zanieczyszczeniami i martwymi komórkami rogowymi naskórka zatyka ujście mieszka włosowego. Gdy dojdzie do utlenienia się czopu rogowego zaskórnika, pojawiają się wągry (po kontakcie z powietrzem sebum wygląda jak mała czarna kropka).

2. Przyczyny powstawania zaskórników

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wągry są typowymi zmianami skóry, jednak ich pojawianiu się sprzyjają niektóre okoliczności. Najczęstsze przyczyny zaskórników to:

  • niedobór witaminy A i witamin z grupy B,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków zatykających pory, np. tłustych kremów czy gęstych podkładów,
  • nieodpowiednia higiena skóry, nieoczyszczanie jej, brak demakijażu,
  • źle zbilansowana, uboga dieta,
  • zanieczyszczenia: smog, dym papierosowy,
  • stres, ponieważ wyrzut kortyzolu nasila pracę gruczołów łojowych oraz stany zapalne w obrębie mieszków łojowo-włosowych,
  • zmiany hormonalne o podłożu androgenowym, odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, okres dojrzewania,
  • wysoka temperatura i wilgotność powietrza.

Zobacz także:

3. Jak usunąć wągry z nosa? Domowe sposoby

Wągry to spory problem. Nie dość, że siedzą głęboko pod skórą i niełatwo je usunąć, to i szybko ulegają nadkażeniu. Wówczas ledwo widoczne zaskórniki zamieniają się w pryszcze.

W pozbyciu się problemu pomagają różne domowe sposoby i naturalne kosmetyki, które można zrobić samodzielnie. To na przykład: tonik z rumianku. Wystarczy torebkę rumianku zalać szklanką wrzącej wody destylowanej i zostawić pod przykryciem na 20 minut, naturalna maseczka ściągająca. Aby ją przygotować, należy ubić pianę z białka kurzego jajka i dodać łyżeczkę soku z ogórka, cytryny lub żurawin. Gotową papkę nałożyć na twarz, a gdy wyschnie, zmyć przegotowaną wodą, peeling oczyszczający. Wystarczy dwie łyżeczki zmielonych płatków owsianych zmieszać z ciepłą wodą. Masować nim skórę przez około 10 min i spłukać letnią wodą, maska z siemienia lnianego. Aby ją przygotować, wystarczy dwie łyżki siemienia lnianego zalać wrzątkiem i odczekać chwilę, aż wystygnie. Nałożyć na twarz na 20 minut, a następnie spłukać wodą.

Specjalistyczne kosmetyki na wągry znajdziesz w aptekach dzięki wyszukiwarce KtoMaLek.pl. Wypróbuj jej możliwości i sprawdzaj dostępność leków w ponad 10 600 aptekach w Polsce! Zarezerwuj swój lek online i zapłać za niego w aptece.

4. Pielęgnacja skóry z wągrami

Jak pielęgnować skórę, na której pojawiają się wągry? Najważniejsza jest odpowiednia, codzienna pielęgnacja i dobre kosmetyki na wągry, przeznaczone do skóry problematycznej. Bardzo ważne jest, by unikać produktów, które wysuszają bądź podrażniają skórę, łuszczą ją i zatykają pory.

Tłusta i mieszana skóra wymaga stosowania żeli matujących i oczyszczających. Nie mniej ważne są peelingi i maseczki oczyszczające, a także odpowiednie kremy do twarzy. Maseczki na wągry powinny zawierać w składzie zieloną glinkę lub drożdże (działają antybakteryjnie, zwężają pory i regulują pracę gruczołów łojowych).

Po domowych zabiegach należy przemyć twarz tonikiem łagodzącym i ściągającym pory, najlepiej takim, który zawiera kwas salicylowy. To składnik, który wnika w głąb porów, oczyszczając je i korygując ich kształt. Na zakończenie wklepuje się krem nawilżający do twarzy.

A jak usunąć zaskórniki? Z pomocą przychodzą plastry na wągry, które można kupić w drogerii lub w aptece. Zwilżone paski przykleja się na zanieczyszczone przez wągry miejsce i odkleja po upływie kilku minut odkleja.

Kluczowe jest również regularne oczyszczanie twarzy. W tym celu warto odwiedzać gabinet kosmetyczny. Należy pamiętać, że parówki na pryszcze oraz samodzielne wyciskanie wągrów zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry i pojawienia się stanów zapalnych oraz blizn.

W przypadku występowania nasilonych problemów skórnych bądź gdy problem z wągrami jest dokuczliwy, warto wybrać się do dermatologa lub kosmetyczki. Czasem niezbędne są farmaceutyki, ale i zabiegi, takie jak złuszczanie naskórka laserem, mikrodermabrazja, peeling medyczny czy peeling kawitacyjny.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze