Trwa ładowanie...

Wysoki poziom cholesterolu nie zawsze jest złą wiadomością, ponieważ – podobnie jak tłuszcze – cholesterol może być dobry i zły

Avatar placeholder
06.12.2018 16:09
Wysoki poziom cholesterolu nie zawsze jest złą wiadomością, ponieważ – podobnie jak tłuszcze – cholesterol może być dobry i zły
Wysoki poziom cholesterolu nie zawsze jest złą wiadomością, ponieważ – podobnie jak tłuszcze – cholesterol może być dobry i zły (Grafika / Shutterstock)

Dr Kopeć z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie potwierdza, że cholesterol to organiczny związek chemiczny, który znajdziemy we wszystkich komórkach organizmu oraz we krwi. Jest niezbędny na przykład przy powstawaniu kwasów żółciowych czy hormonów płciowych. Cholesterol, będąc substancją tłuszczową, nie rozpuszcza się we krwi. Jego transport odbywa się w lipoproteinach.

1. Dwa przeciwne działania cholesterolu w organizmie

Nie każdy cholesterol jest dla nas dobry, bowiem nadmiar tego o niskiej gęstości lipoprotein (LDL) wiąże się z chorobami układu krążenia. Jest on zagrożeniem dla serca, a tym samym dla naszego życia. Dlaczego? Lipoproteiny LDL transportują cholesterol do ścian naczyń, na których się odkłada i zwęża tętnice. Może to niekiedy skutkować całkowitym zablokowaniem przepływu krwi.

Z kolei im wyższy poziom dobrego cholesterolu o wysokiej gęstości lipoprotein (HDL), tym nasze serce jest bezpieczniejsze. Jest to możliwe dzięki lipoproteinom HDL, które zbierają nadwyżki cholesterolu ze ścian naczyń i przekazują je wątrobie. Tam zbędny cholesterol jest metabolizowany i wydalany z organizmu razem z produkowaną żółcią.

2. Jak powinna wyglądać dieta, kiedy chcemy ograniczyć spożycie cholesterolu?

Pierwszym krokiem do zdrowego odżywiania jest ograniczenie żywności w wysokim stopniu przetworzonej i zawierającej cukry proste. Warto przy okazji zwrócić uwagę na indeks glikemiczny przyjmowanych pokarmów i w miarę możliwości wybierać te z niższym indeksem. Brytyjscy badacze z Hammersmith Hospital w Londynie dowiedli, że węglowodany zawierające dużo cukru obniżają poziom dobrego cholesterolu.

3. Przywróćmy dobre imię zniesławionym jajom kurzym

Zobacz film: "Badania w RZS"

Tadeusz Trziszka, profesor technologii żywności i żywienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, obala mit o szkodliwym wpływie kurzych jaj na poziom cholesterolu. Potwierdza, że w jajach nie ma żadnych szkodliwych składników i można je jeść według własnych upodobań nawet po kilka sztuk dziennie. Jest to produkt naturalnego pochodzenia, w którym kumulują się jedynie dobre substancje.

Prof. Trziszka stara się uświadomić Polaków, że z podwyższonym poziomem cholesterolu mamy do czynienia, gdy w organizmie dochodzi do jego nadprodukcji. Z tym procesem nie mają nic wspólnego kurze jaja. Możliwe nawet, że jajka niebawem staną się bazą dla nowych suplementów diety.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze