Trwa ładowanie...

Ostre zapalenie trzustki - niepokojące objawy, rola diety, produkty nasilające dolegliwość

Avatar placeholder
30.03.2021 15:23
Ostre zapalenie trzustki - niepokojące objawy, rola diety, produkty nasilające dolegliwość
Ostre zapalenie trzustki - niepokojące objawy, rola diety, produkty nasilające dolegliwość

Po ostrym zapaleniu trzustki zazwyczaj zaleca się zmianę nawyków żywieniowych, aby nie dopuścić do dalszego wyniszczania tego organu. Jest to niezwykle ważne, gdyż zapalenie trzustki może doprowadzić nawet do śmierci.

spis treści

1. Niepokojące objawy zapalenia trzustki

Najczęściej spotykanym objawem zapalenia trzustki jest bardzo mocny ból w górnej części brzucha. Taki objaw nie wskazuje jednak, czy jest to postać ostra choroby, czy też bóle są związane z zaostrzeniem objawów w przypadku przewlekłego zapalenia trzustki.

Co ważne, zapalenie trzustki, które jest wywołane przez alkohol, najczęściej objawia się dopiero wtedy, gdy choroba jest w zaawansowanym stadium. Pojawia się wtedy prznikający ból, który paraliżuje całe ciało

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Ostra postać zapalenia trzustki objawia się z kolei nagłym bólem, który wynika z trawienia przez enzymy własnych białek i tłuszczów. Dodatkowymi objawami ostrego zapalenia trzustki są: gorączka i żółtaczka. Pacjent odczuwa również nudności, wymioty, bóle mięśni, szybsze tętno, ma niskie ciśnienie krwi. W czasie ostrego zapalenia trzustki możliwe jest też odwodnienie.

Zapalenie trzustki może przybrać postać przewlekłą. W czasie przewlekłego zapalenia trzustki poszerzają się pęcherzyki i kanaliki w trzustce, które następnie wypełniają się zatykającą je substancją. Konsekwencją jest zwłóknienie pęcherzyków i zaburzenia pracy trzustki. Gdy do tego dojdzie, przewlekłe zapalenie trzustki wywołuje stały ostry ból, który sprawia, że osoba chora nie może normalnie funkcjonować.

W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki osoby chore chudną choć mają apetyt, mają również regularne biegunki i wymioty. Przewlekłe zapalenie trzustki może doprowadzić do odwodnienia, cukrzycy, a nawet śmierci.

Zapalenie trzustki objawia się najczęściej ostrym bólem brzucha
Zapalenie trzustki objawia się najczęściej ostrym bólem brzucha (Shutterstock)

2. Rola diety przy zapaleniu trzustki

Krok 1. Przede wszystkim, pamiętaj, że dieta po zapaleniu trzustki nie musi być drastycznie różna od tego, co jesz normalnie. Wyrzuć z jadłospisu produkty, które nigdy nie powinny się w tam znaleźć ze względu na to, że są po prostu niezdrowe.

Krok 2. Dieta przy zapaleniu trzustki powinna być niskotłuszczowa. Dobrym pomysłem jest wegetarianizm. Nabiał może, a nawet powinien, występować w twojej diecie, ale tylko w formie niskotłuszczowej (np. mleko odtłuszczone lub 1 proc.). Zawiera on bowiem białko, które jest potrzebne, aby zmniejszyć zapalenie trzustki.

Krok 3. W diecie na zapalenie trzustki produkty o wysokiej zawartości białka są dozwolone dopóki mają mało tłuszczu. Możesz jeść mięso i ryby, ale wybieraj raczej chude rodzaje.

Krok 4. Ilość też jest ważna - nie jedz zbyt obfitych posiłków. Mogą bowiem powodować problemy trawienne.

Krok 5. Nie zapominaj o węglowodanach, zawartych w:

  • pieczonych ziemniakach,
  • brązowym ryżu,
  • pełnoziarnistym makaronie,
  • pełnych ziarnach,
  • płatkach z błonnikiem,
  • chlebie na zakwasie.

ZOBACZ TAKŻE:

Krok 6. Unikaj produktów pikantnych i wywołujących nadmierne gazy, a także:

  • grochu,
  • pizzy,
  • smażonych potraw,
  • bekonu,
  • kiełbasy,
  • cukru,
  • jajek,
  • sera.

Krok 7. Używki nie poprawią twojego stanu, a mogą wpłynąć negatywnie na zapalenie trzustki. Unikaj nikotyny, kawy, alkoholu i wszelkich napojów zawierających kofeinę.

Krok 8. Jeśli nadal masz problemy żołądkowe, rozważ zakup wyciskarki do owoców lub blendera. Po zmieleniu posiłku twój żołądek będzie miał ułatwione trawienie.

Krok 9. Pamiętaj, że dieta pomoże przy chorej trzustce, ale tylko jeśli będziesz ją stosować cały czas. Nie ma powrotu do niezdrowych nawyków żywieniowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze