Trwa ładowanie...

Zaskakujące odkrycie naukowców. Może skrócić życie o 14 lat

Avatar placeholder
27.11.2023 07:27
Wczesna diagnoza tej choroby może skrócić życie o lata
Wczesna diagnoza tej choroby może skrócić życie o lata (Getty Images)

Jak wynika z najnowszych badań naukowców, osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2 przed 30. rokiem życia, mogą żyć o 14 lat krócej niż ich niechorujący rówieśnicy. Czy najpopularniejszemu na świecie typowi cukrzycy można zapobiegać?

spis treści

1. Czym jest cukrzyca typu 2?

Cukrzyca znacznie wpływa na życie dotkniętych nią trzech milionów Polek i Polaków. W aż 90 proc. przypadków jest to cukrzyca typu 2, która występuje, gdy organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny albo na nią nieprawidłowo reaguje.

Cukrzyca typu 2 może mieć podłoże genetyczne, ale często jest wynikiem stylu życia — m.in. nieprawidłowej diety i braku aktywności fizycznej. Jak wynika z najnowszych badań i przeglądu literatury naukowej, może być też powiązana z niedoborem witaminy D.

2. Długość życia osób z cukrzycą typu 2

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Wcześniejsze badania wskazywały, że osoby z cukrzycą typu 2 żyją średnio o sześć lat krócej. Jednak nowsza analiza wskazuje, że długość ta różni się w zależności od wieku w chwili diagnozy.

Coraz częstsze diagnozowanie cukrzycy typu 2 u osób poniżej 30. roku życia stało się poważnym problemem zdrowotnym o globalnym zasięgu. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge rzucają nowe światło na poważne konsekwencje, które niesie za sobą wczesne wykrycie tej choroby.

Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną 1,5 miliona osób na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii, USA i UE.

Wynika z niej, że im wcześniej u pacjentów zdiagnozowano cukrzycę, tym większe ryzyko zgonu (w porównaniu z osobami bez tej choroby). Okazuje się, że diabetyk umiera średnio:

  • 14 lat wcześniej, jeśli otrzymuje diagnozę w wieku 30 lat.
  • 10 lat wcześniej, jeśli otrzymuje diagnozę w wieku 40 lat.
  • 6 lat wcześniej, jeśli otrzymuje diagnozę w wieku 50 lat.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology.

3. Wnioski z badania

- Cukrzycy typu 2 można zapobiegać, jeśli uda się zidentyfikować osoby należące do grupy największego ryzyka i zaoferować im wsparcie — niezależnie od tego, czy chodzi o wprowadzenie zmian w ich zachowaniu, czy o wdrożenie leczenia. Istnieją również zmiany strukturalne, do których jako społeczeństwo powinniśmy dążyć — w tym te, dotyczące produkcji żywności. Albo te, które wprowadzają zmiany w środowisku zabudowanym, celem zachęcenia ludzi do większej aktywności fizycznej. Biorąc pod uwagę wpływ, jaki cukrzyca typu 2 będzie miała na życie ludzi, zapobieganie tej chorobie lub przynajmniej opóźnianie jej wystąpienia powinno być pilnym priorytetem — tłumaczy dr Stephen Kaptoge, jeden z autorów badania.

4. Profilaktyka cukrzycy typu 2

Osoby, które chcą uniknąć cukrzycy typu 2 powinny:

  • stosować zdrową, zbilansowaną dietę (jedzenie produktów żywnościowych, które gwałtownie podwyższają poziom cukru we krwi sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2),
  • spożywać posiłki regularnie, nie dopuszczać do przegłodzenia bądź przejedzenia,
  • odpowiednio nawadniać swój organizm i wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie,
  • unikać cukrów prostych i wysoko przetworzonej żywności,
  • uprawiać regularnie aktywność fizyczną, o ile nie istnieją ku temu żadne przeciwwskaania,
  • utrzymywać prawidłową masę ciała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze