Trwa ładowanie...

Użądliła go pszczoła. 60-latek doznał niewydolności wielonarządowej

 Paula Jakubasik
12.05.2024 18:50
Użądliła go pszczoła. Mężczyzna doznał niewydolności wielonarządowej
Użądliła go pszczoła. Mężczyzna doznał niewydolności wielonarządowej (Dove Press)

Mężczyzna cudem uniknął śmierci po kontakcie z pszczołą miodną. Chociaż 60-latek został wielokrotnie użądlony, dopiero dwa dni po tym przerażającym incydencie zaczęła pojawiać się u niego ostra reakcja na jad owada.

spis treści

1. Niespodziewana reakcja

Większość osób odczuwa ból i swędzenie w miejscu ukąszenia przez pszczołę, ale u niektórych osób może wystąpić ciężka i zagrażająca życiu reakcja, (wstrząs anafilaktyczny).

Żaden z tych scenariuszy nie miał jednak miejsca w przypadku Somalijczyka, u którego doszło niewydolności wielonarządowej po kontakcie z pszczołą miodną.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

"Mimo że pacjent doznał licznych użądleń i otrzymał znaczną ilość jadu, nie wystąpiła natychmiastowa reakcja anafilaktyczna. Zamiast tego w ciągu 48 godzin od zdarzenia pojawiła się opóźniona, ciężka reakcja prowadząca do niewydolności wielonarządowej" - napisano w raporcie opublikowanym w Dove Press.

Zespół stwierdził, że jest to pierwszy, tak skrajny przypadek spowodowany przez pszczołę miodną w Somalii. Mężczyzna został wielokrotnie użądlony, ale ze względu na ograniczoną liczbę placówek opieki zdrowotnej trafił do szpitala dopiero tydzień po zdarzeniu.

Po przybyciu na miejsce powiedział, że od sześciu dni cierpi na duszności i nie może prawidłowo oddawać moczu. Lekarze zauważyli, że ma na ciele liczne czerwone ślady i opuchnięte oczy. Jego puls, ciśnienie krwi i poziom cukru były wyższe niż normalnie, a temperatura ciała nieco poniżej średniej. Badania wykazały, że pacjent ma ostre uszkodzenie wątroby i nerek.

W międzyczasie prześwietlenie klatki piersiowej ujawniło obustronny obrzęk płuc, natomiast EKG - przyspieszony rytm serca. Lekarze rozpoczęli kompleksowe leczenie sterydami, lekami przeciwhistaminowymi i dożylnymi płynami w celu nawodnienia.

"Pacjent pozytywnie zareagował na leczenie i wykazał znaczną poprawę. W rezultacie mógł zostać zwolniony w siódmym dniu przyjęcia" - napisali opiekujący się nim lekarze.

2. Wstrząs anafilaktyczny

Według Narodowego Instytutu Zdrowia i Doskonałości Klinicznej (NICE) w Wielkiej Brytanii co roku odnotowuje się od dwóch do dziewięciu zgonów w wyniku anafilaksji spowodowanej użądleniami pszczół lub os.

Allergy UK twierdzi, że normalna reakcja na użądlenie pszczoły to ból, obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie. Tymczasem wstrząs powoduje nagłe, bardzo złe samopoczucie, pojawiają się zawroty głowy, nudności, skurcze żołądka, biegunka, kaszel, swędzenie oczu i pokrzywka.

Anafilaksja wiąże się też z poważnymi problemami z oddychaniem, spowodowanymi obrzękiem języka i gardła, oraz spadkiem ciśnienia krwi, który skutkuje utratą przytomności. Według Allergy UK najcięższe reakcje zagrażające życiu występują w ciągu 30 minut od użądlenia.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze