11 niebezpiecznych problemów zdrowotnych, na które naraża cię chrapanie

Możesz myśleć, że chrapanie to irytujący i niekiedy zawstydzający efekt uboczny snu. Zanim uznasz, że to nic niezwykłego, pomyśl, że ludzie, u których chrapanie spowodowane jest ciężkim bezdechem sennym są o 40 proc. bardziej narażeni na wcześniejszą śmierć w porównaniu ze swoimi zdrowymi rówieśnikami. To dlatego, że zaburzenia snu związane są z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym z chorobą serca i depresją. Jeśli wiesz, że nie masz bezdechu sennego, poznaj 11 innych groźnych dla zdrowia skutków chrapania.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Zawał

Analiza danych dotyczących zdrowia w jednym z badań pozwoliła na stwierdzenie, że natężenie chrapania związane było z wyższym ryzykiem miażdżycy tętnic szyjnych, a w konsekwencji z udarem. Po prostu, im dłużej i głośniej chrapiesz w nocy, tym większe ryzyko, że w twoim mózgu nastąpią zmiany prowadzące do udaru. Sięgnij po apteczne preparaty na chrapanie, a jeśli te nie pomogą, udaj się po pomoc do specjalisty.

Choroby serca

Wiadomo, że bezdech senny związany jest z chorobami układu krążenia, takimi jak nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa, które ostatecznie mogą prowadzić do zawału. Badania potwierdzają, że osoby z bezdechem sennym są dwukrotnie bardziej narażone na śmiertelne choroby i atak serca. Na szczęście, leczenie wykazuje się dużą skutecznością, dzięki czemu ryzyko rozwoju chorób serca znacznie się zmniejsza.

Spraw, by twój mąż przestał chrapać

Pierwszym krokiem do zwalczenia chrapania jest uświadomienie mężowi istnienia problemu. Jeżeli nie dowierza, nagraj dźwięki wydawane przez niego w czasie...

Zaburzenia rytmu serca

U osób cierpiących na regularne, długotrwałe chrapanie i bezdech senny wzrasta ryzyko nieregularnego rytmu i zaburzeń pracy serca. Naukowcy odkryli, że u cierpiących na bezdech bardziej prawdopodobne są migotania przedsionków niż u tych, którzy nie muszą się zmagać z tym problemem. Jak twierdzą specjaliści, bezdech wpływa na nieregularność bicia serca, ponieważ w jego trakcie lewy przedsionek serca powiększa się i utrzymuje w tym stanie przez długi czas.

Choroba refluksowa przełyku

Znana także jako GERD, choroba refluksowa przełyku jest bardzo powszechna u osób z bezdechem sennym. Wynika ona z niewłaściwego otwierania i zamykania się gardła podczas nocnego chrapania. Połknięte w czasie chrapania powietrze przemieszcza się i powoduje zmiany ciśnienia „wysysające” treść pokarmową z żołądka z powrotem do przełyku. Zarówno refluks przełyku, jak i bezdech senny związane są z nadwagą, a ich dolegliwości zmniejszają się, gdy chory traci na wadze.

Senność

Senność jest jednym z najpoważniejszych niebezpieczeństw związanych z chrapaniem i bezdechem sennym. W ciągu dnia spowodowana jest niewyspaniem się w nocy. Może być tak intensywna, że zagraża nie tylko choremu, ale też osobom w jego otoczeniu. Kiedy rano wstajesz, jesteś już zmęczony. Gdy wsiadasz do samochodu, możesz zasnąć za kierownicą. Potwierdzają to badania, w których wzięło udział 618 osób, mających co najmniej 10-letnie doświadczenie za kierownicą. Okazało się, że ci, którzy chrapali i cierpieli na bezdech senny, kilka razy częściej powodowali wypadek samochodowy zwłaszcza wtedy, gdy w samochodzie byli sami.

Choroby psychiczne

Bezdech senny może wpływać na samopoczucie oraz psychikę i prowadzić do bezsenności i depresji. Badanie na 74 chrapiących pokazało, że osoby, które w ciągu dnia zgłaszały objawy związane ze zmęczeniem, były bardziej narażone na rozwój depresji i okazywały pierwsze objawy lęku. Choć naukowcy od dawna znają połączenie bezdechu, chrapania i depresji, wciąż nie opracowali metody, która mogłaby ustrzec przed tą groźną chorobą.

Ból głowy

Często budzisz się z bólem głowy? O dziwo, poranne bóle nie są zarezerwowane tylko dla partnerów osób zmagających się z chrapaniem, ale też dla samych chrapiących. Według niedawno opublikowanego badania, w którym wzięło udział 268 osób, u których stwierdzono nieustanne chrapanie, chorzy często skarżyli się na poranne bóle głowy i zaburzenia snu, takie jak bezsenność i bezdech. Nic więc dziwnego, że u chrapiących stwierdzono niższą jakość życia niż u tych, którzy nie mają problemów ze snem.

Moczenie nocne

Moczenie nie jest problemem jedynie małych dzieci. W przypadku dorosłych o problemie tym mówimy wtedy, gdy chory przynajmniej 2 razy w ciągu nocy wstaje do toalety. U niektórych osób wiąże się to z utratą kontroli nad pęcherzem. Moczenie nocne w jednakowym stopniu dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Badania wskazują, że mężczyźni powyżej 55. roku życia, którzy budzą się często w ciągu nocy, aby oddać mocz, mogą mieć zarówno łagodne powiększenie prostaty, jak i bezdech senny.

Niższa satysfakcja seksualna

Badanie 827 starszych mężczyzn wykazało, że im badany głośniej chrapał, tym jego poczucie satysfakcji seksualnej było niższe. Co ciekawe, kliniczna analiza zdrowia badanych mężczyzn nie wykazała najmniejszych fizjologicznych oznak zmniejszenia skuteczności reakcji seksualnych. Wiele osób męczących się na co dzień z chrapaniem nie ma po prostu ochoty na intymne relacje ze współmałżonkiem. Leczenie zaburzeń snu może z powrotem przywrócić wysokie libido.

Powikłania płodu

Chrapanie w ostatnim trymestrze ciąży wynika zazwyczaj z nadwagi. Gorzej, że może mu także towarzyszyć większe ryzyko powikłań płodu. Zależność między tymi czynnikami nie jest jeszcze znana, jednak nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że u kobiet w ciąży każde zaburzenie snu wpływa na niemal każdy aspekt zdrowotny. Kobiety, które każdej nocy głośno chrapią, powinny zgłosić się z tym problemem do lekarza rodzinnego lub ginekologa prowadzącego ciążę.

Nadwaga

Połowa osób z nadwagą cierpi też na bezdech senny. Częściowo wynika to z dodatkowego ciężaru i tłuszczu gromadzącego się wokół szyi, który utrudnia oddychanie w nocy. Dobrą wiadomością jest to, że zmniejszenie masy ciała łagodzi objawy zaburzeń snu. Jeśli masz nadwagę, a twój partner skarży się na twoje uporczywe chrapanie, porozmawiaj z dietetykiem o opracowaniu właściwej diety odchudzającej.

Źródło: everydayhealth.com

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Chrapanie - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Chrapanie - przyczyny, objawy, leczenie
Problemy z seksem

Uprawiasz seks nieregularnie? Poznaj konsekwencje

Uprawiasz seks nieregularnie? Poznaj konsekwencje

niebezpiecznych konsekwencji zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Może najwyższy czas to zmienić? Zobacz także: Obalamy 8 najpopularniejszych (...) rzadziej. Zobacz także: **Jak niepokój wpływa na nasze życie? Odporność...

Chrapanie - przyczyny, objawy, leczenie

Wpływ chrapania na zdrowie (WIDEO)

Wpływ chrapania na zdrowie (WIDEO) Odtwórz wideo

Chrapanie jest traktowane jako problem domowy, często wręcz jest obracane w żart. Jest tak do czasu, aż osoba chrapiąca nie zauważy, że chrapanie (...) wpływa na jej zdrowie i samopoczucie. Objawy, które sugerują, że...

Rak piersi - charakterystyka, przyczyny, profilaktyka

Wpływ otyłości na zdrowie

Wpływ otyłości na zdrowie

Otyłość u kobiet może spowodować pojawienie się różnych zdrowotnych problemów.

Nadciśnienie

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać

badania. Przeczytaj także: Nowe odkrycie naukowców: grupa krwi naraża cię na zawał serca i udar mózgu. Sprawdź, czy jesteś zagrożony Uporczywe zmęczenie (...) sobie jednak sprawy z tego, że ich kłopoty ze zdrowiem...

Choroby i dolegliwości

6 powodów, przez które może męczyć cię czkawka

6 powodów, przez które może męczyć cię czkawka

sześć problemów zdrowotnych, które może zwiastować czkawka. Refluks żołądkowo-przełykowy Zgaga i wzdęcia to najczęstsza przyczyna podrażnienia przepony (...) , co z kolei wywołuje czkawkę. Dobra wiadomość jest taka,...

Choroba wieńcowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Nietypowe nawyki, które szkodzą sercu

Nietypowe nawyki, które szkodzą sercu

senny są oznaką problemów zdrowotnych, które często nie dają innych objawów. Naukowcy z Northwell Health w Nowym Jorku podają, że bezdech senny (...) przede wszystkim o zaburzeniach rytmu serca, które zwiększają ryzyko...

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

. Ważne jest, aby nie ukrywać problemów z potencją i zgłosić się do specjalisty. Warto też szczerze porozmawiać z partnerką. W końcu problem (...) w szczególności odnosi się do problemów z osiągnięciem lub utrzymaniem...