11 niebezpiecznych problemów zdrowotnych, na które naraża cię chrapanie
Możesz myśleć, że chrapanie to irytujący i niekiedy zawstydzający efekt uboczny snu. Zanim uznasz, że to nic niezwykłego, pomyśl, że ludzie, u których chrapanie spowodowane jest ciężkim bezdechem sennym są o 40 proc. bardziej narażeni na wcześniejszą śmierć w porównaniu ze swoimi zdrowymi rówieśnikami. To dlatego, że zaburzenia snu związane są z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym z chorobą serca i depresją. Jeśli wiesz, że nie masz bezdechu sennego, poznaj 11 innych groźnych dla zdrowia skutków chrapania.
1. Zawał
Analiza danych dotyczących zdrowia w jednym z badań pozwoliła na stwierdzenie, że natężenie chrapania związane było z wyższym ryzykiem miażdżycy tętnic szyjnych, a w konsekwencji z udarem. Po prostu, im dłużej i głośniej chrapiesz w nocy, tym większe ryzyko, że w twoim mózgu nastąpią zmiany prowadzące do udaru. Sięgnij po apteczne preparaty na chrapanie, a jeśli te nie pomogą, udaj się po pomoc do specjalisty.
2. Choroby serca
Wiadomo, że bezdech senny związany jest z chorobami układu krążenia, takimi jak nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa, które ostatecznie mogą prowadzić do zawału. Badania potwierdzają, że osoby z bezdechem sennym są dwukrotnie bardziej narażone na śmiertelne choroby i atak serca. Na szczęście, leczenie wykazuje się dużą skutecznością, dzięki czemu ryzyko rozwoju chorób serca znacznie się zmniejsza.
3. Zaburzenia rytmu serca
U osób cierpiących na regularne, długotrwałe chrapanie i bezdech senny wzrasta ryzyko nieregularnego rytmu i zaburzeń pracy serca. Naukowcy odkryli, że u cierpiących na bezdech bardziej prawdopodobne są migotania przedsionków niż u tych, którzy nie muszą się zmagać z tym problemem. Jak twierdzą specjaliści, bezdech wpływa na nieregularność bicia serca, ponieważ w jego trakcie lewy przedsionek serca powiększa się i utrzymuje w tym stanie przez długi czas.
4. Choroba refluksowa przełyku
Znana także jako GERD, choroba refluksowa przełyku jest bardzo powszechna u osób z bezdechem sennym. Wynika ona z niewłaściwego otwierania i zamykania się gardła podczas nocnego chrapania. Połknięte w czasie chrapania powietrze przemieszcza się i powoduje zmiany ciśnienia „wysysające” treść pokarmową z żołądka z powrotem do przełyku. Zarówno refluks przełyku, jak i bezdech senny związane są z nadwagą, a ich dolegliwości zmniejszają się, gdy chory traci na wadze.
5. Senność
Senność jest jednym z najpoważniejszych niebezpieczeństw związanych z chrapaniem i bezdechem sennym. W ciągu dnia spowodowana jest niewyspaniem się w nocy. Może być tak intensywna, że zagraża nie tylko choremu, ale też osobom w jego otoczeniu. Kiedy rano wstajesz, jesteś już zmęczony. Gdy wsiadasz do samochodu, możesz zasnąć za kierownicą. Potwierdzają to badania, w których wzięło udział 618 osób, mających co najmniej 10-letnie doświadczenie za kierownicą. Okazało się, że ci, którzy chrapali i cierpieli na bezdech senny, kilka razy częściej powodowali wypadek samochodowy zwłaszcza wtedy, gdy w samochodzie byli sami.
6. Choroby psychiczne
Bezdech senny może wpływać na samopoczucie oraz psychikę i prowadzić do bezsenności i depresji. Badanie na 74 chrapiących pokazało, że osoby, które w ciągu dnia zgłaszały objawy związane ze zmęczeniem, były bardziej narażone na rozwój depresji i okazywały pierwsze objawy lęku. Choć naukowcy od dawna znają połączenie bezdechu, chrapania i depresji, wciąż nie opracowali metody, która mogłaby ustrzec przed tą groźną chorobą.
7. Ból głowy
Często budzisz się z bólem głowy? O dziwo, poranne bóle nie są zarezerwowane tylko dla partnerów osób zmagających się z chrapaniem, ale też dla samych chrapiących. Według niedawno opublikowanego badania, w którym wzięło udział 268 osób, u których stwierdzono nieustanne chrapanie, chorzy często skarżyli się na poranne bóle głowy i zaburzenia snu, takie jak bezsenność i bezdech. Nic więc dziwnego, że u chrapiących stwierdzono niższą jakość życia niż u tych, którzy nie mają problemów ze snem.
8. Moczenie nocne
Moczenie nie jest problemem jedynie małych dzieci. W przypadku dorosłych o problemie tym mówimy wtedy, gdy chory przynajmniej 2 razy w ciągu nocy wstaje do toalety. U niektórych osób wiąże się to z utratą kontroli nad pęcherzem. Moczenie nocne w jednakowym stopniu dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Badania wskazują, że mężczyźni powyżej 55. roku życia, którzy budzą się często w ciągu nocy, aby oddać mocz, mogą mieć zarówno łagodne powiększenie prostaty, jak i bezdech senny.
9. Niższa satysfakcja seksualna
Badanie 827 starszych mężczyzn wykazało, że im badany głośniej chrapał, tym jego poczucie satysfakcji seksualnej było niższe. Co ciekawe, kliniczna analiza zdrowia badanych mężczyzn nie wykazała najmniejszych fizjologicznych oznak zmniejszenia skuteczności reakcji seksualnych. Wiele osób męczących się na co dzień z chrapaniem nie ma po prostu ochoty na intymne relacje ze współmałżonkiem. Leczenie zaburzeń snu może z powrotem przywrócić wysokie libido.
10. Powikłania płodu
Chrapanie w ostatnim trymestrze ciąży wynika zazwyczaj z nadwagi. Gorzej, że może mu także towarzyszyć większe ryzyko powikłań płodu. Zależność między tymi czynnikami nie jest jeszcze znana, jednak nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że u kobiet w ciąży każde zaburzenie snu wpływa na niemal każdy aspekt zdrowotny. Kobiety, które każdej nocy głośno chrapią, powinny zgłosić się z tym problemem do lekarza rodzinnego lub ginekologa prowadzącego ciążę.
11. Nadwaga
Połowa osób z nadwagą cierpi też na bezdech senny. Częściowo wynika to z dodatkowego ciężaru i tłuszczu gromadzącego się wokół szyi, który utrudnia oddychanie w nocy. Dobrą wiadomością jest to, że zmniejszenie masy ciała łagodzi objawy zaburzeń snu. Jeśli masz nadwagę, a twój partner skarży się na twoje uporczywe chrapanie, porozmawiaj z dietetykiem o opracowaniu właściwej diety odchudzającej.
Źródło: everydayhealth.com
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.