Trwa ładowanie...

31-latek cierpiał na nocne poty, zmęczenie i bóle pleców. Zdiagnozowanie białaczki zajęło dwa lata

31-latek zachorował na białaczkę limfoblastyczną. Przez dwa lata był błędnie diagnozowany
31-latek zachorował na białaczkę limfoblastyczną. Przez dwa lata był błędnie diagnozowany (Facebook)

Pacjenci z białaczką są błędnie diagnozowani lub zbyt długo czekają na proste, ale ważne badanie krwi, które może zasygnalizować chorobę. Przekonał się o tym 31-letni Brytyjczyk, który zgłosił się do lekarza z niepokojącymi objawami. Niestety, długo mylnie je diagnozowano. Dopiero po tym, jak stracił przytomność i został przewieziony karetką do szpitala, wykryto u niego białaczkę. Choć mężczyzna często odwiedzał lekarza, o raku krwi dowiedział się dopiero po dwóch latach.

spis treści

1. Lekceważono objawy białaczki

31-latek doznał silnego dyskomfortu w ramionach i plecach pod koniec 2019 roku, co początkowo zostało przypisane stresującej pracy, a później artretyzmowi.

- To było rozdzierające - ostry, ale ciągły ból, który był tak silny, że ledwo mogłem poruszać ramieniem. Poszedłem do lekarza, który powiedział, że to zapalenie ścięgna i że to nie potrwa długo - opisuje Joel Atkinson w rozmowie z Daily Mail.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

- Tak się jednak nie stało, ból dotarł do dolnej części pleców. Niejednokrotnie musiałem iść na SOR, ponieważ było tak źle. Byłem też ciągle wyczerpany i miałem okropne nocne poty - wspomina mężczyzna.

Joel po roku udręki zdecydował się przenieść do innego gabinetu lekarskiego. Został skierowany do reumatologa i otrzymał leki na zapalenie stawów.

- Joel został zapisany na badanie rezonansem magnetycznym, aby sprawdzić stan jego stawów, ale z powodu pandemii zostało to opóźnione o pięć miesięcy - dodaje Amy, żona 31-latka.

W lipcu Joel otrzymał wyniki. W dniu, w którym miał wyjść i zebrać wyniki, Amy poszła do ich sypialni i znalazła Joela w agonii.

- Jego usta zsiniały, szybko zadzwoniłam po karetkę i został przewieziony na oddział intensywnej terapii, gdzie zdiagnozowano u niego sepsę. Dopiero wtedy ostatecznie wykryto u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną - opisuje kobieta.

Wyniki badania rezonansem magnetycznym wykazały, że Joel nie ma problemu ze stawami, ale w szpiku kostnym wewnątrz jego kręgosłupa wykryto zmiany, co było oznaką białaczki. Jeszcze we wrześniu rozpoczął chemioterapię, ale ponownie zachorował na sepsę.

- To była najbardziej traumatyczna rzecz - widzieć, jak osoba, którą najbardziej kochasz, przechodzi przez to wszystko. Ale miałam to silne przekonanie, że wszystko będzie dobrze - wspomina Amy.

Tym razem też się udało. Joel pokonał sepsę, a potem dzięki przyjęciu chemii pozbył się raka. Dzisiaj mówi, że ma wiele szczęścia i opowiada swoją historię po to, aby nikomu więcej nie przytrafiła się podobna.

2. W białaczce liczy się czas

Hematolog, profesor Antonio Pagliuca, ekspert od nowotworów krwi w King's College Hospital w Londynie, informuje, że w przypadku białaczki czas jest kluczowy.

- Białaczka może szybko się rozwijać. Pacjenci mogą przejść od wczesnych stadiów do zaawansowanej choroby w ciągu kilku miesięcy. Wyleczenie jest bardziej prawdopodobne, jeśli zostanie "wyłapane" wcześniej. Jeśli choroba się rozwinie, pacjenci mogą być tak chorzy, że mogą nie poradzić sobie z agresywnym leczeniem. Mogą niepotrzebnie umierać, podczas gdy wczesna morfologia krwi może uratować im życie. To proste i tanie badanie, każde laboratorium może je zrobić, a wyniki mogą być dostępne tego samego dnia - mówi w rozmowie z Daily Mail prof. Pagliuca.

3. Objawy białaczki limfoblastycznej

U osoby zmagającej się z ostrą białaczką limfoblastyczną dochodzi do produkcji dużej liczby nieprawidłowych, niedojrzałych limfocytów, zwanych także limfoblastami. Nie są one zdolne wypełniać swoich zwykłych funkcji.

Stale zwiększający się naciek limfoblastów w szpiku kostnym uniemożliwia efektywną produkcję innych ważnych komórek krwi, w tym krwinek czerwonych, innych rodzajów białych krwinek i płytek krwi.

Limfoblasty gromadzą się głównie w szpiku kostnym i krwi obwodowej. Mogą jednak pojawiać się w różnych obszarach ciała, takich jak mózg, rdzeń kręgowy, węzły chłonne.

Początkowymi objawami białaczki, które powinny nas zaniepokoić są:

  • gorączka, osłabienie, bóle kości i stawów,
  • zmniejszona tolerancja wysiłku,
  • zaburzenia koncentracji,
  • duszność,
  • przyspieszony rytm serca,
  • bóle zamostkowe,
  • krwawienia z dziąseł i nosa,
  • wybroczyny na skórze,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego, dróg moczowych lub dróg rodnych,
  • obniżenie odporności powodujące infekcje (ciężka angina, zapalenie płuc, opryszczka itp).

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze