Aescin tabletki – dawkowanie, wskazania i skutki uboczne
Aescin tabletki to lek Aescin, który działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, poprawia także stan napięcia naczyń krwionośnych. Stosuje się go zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo w przypadku zapalenia żył i żylaków, hemoroidów czy obrzęków po urazach i operacjach. Jak je dawkować? Czy istnieją przeciwwskazania do terapii?
1. Co to jest Aescin tabletki?
Aescin tabletki to lek, który poprawia krążenie żylne i limfatyczne. Jego substancją czynną jest alfa-escyna. Pozostałe składniki leku to laktoza jednowodna, powidon, talk, skrobia ziemniaczana, stearynian magnezu.
Escyna jest podstawowym, biologicznie czynnym składnikiem nasion kasztanowca (Aesculus hippocastani L.). To jego główna saponina, czyli związek chemiczny pochodzenia roślinnego klasyfikowany do glikozydów, pochodnych cukrów. W skład nasion kasztanowca wchodzi również baryntogenina C, alkany, protoescygenina, flawonoidy, związki kumarynowe, garbniki oraz karotenoidy.
Substancja czynna leku Aescin posiada ustalony profil bezpieczeństwa oraz wykazuje liczne efekty lecznicze, co potwierdzają wyniki wielu kontrolowanych badań klinicznych:
- działa przeciwzapalnie,
- zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych,
- uszczelnia śródbłonek naczyń krwionośnych,
- działa przeciwobrzękowo,
- poprawia elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych,
- poprawia mikrokrążenie,
- wzmacnia naczynia włosowate.
Zawarta w Aescinie escyna po podaniu doustnym dobrze się wchłania. Wydalana jest przez nerki oraz drogi żółciowe.
2. Działanie i wskazania do stosowania tabletek Aescin
Lek Aescin działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, poprawia stan napięcia naczyń krwionośnych. Zmniejsza także przepuszczalność ich ścian, powoduje również szybsze wchłanianie krwiaków pourazowych oraz zmniejsza prawdopodobieństwo ich wystąpienia w okresie pooperacyjnym. Ponadto poprawia krążenie żylno-limfatyczne.
Właściwości i profil działania substancji czynnej sprawia, że wskazaniem do stosowania leku Aescin tabletki jest:
- terapia przewlekłej niewydolności żylnej, zapalenia żył kończyn dolnych, żylaków kończyn dolnych,
- leczenie żylaków odbytu,
- profilaktyka i terapia obrzęków oraz krwiaków pooperacyjnych i pourazowych.
3. Aescin tabletki – dawkowanie
Jak stosować lek Aescin? Zdecydowanie zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
Tabletki powlekane Aescin są przeznaczone do stosowania doustnego przez osoby dorosłe. Standardowa, zwykle stosowana dawka to 3 razy na dobę po 2 tabletki. Ważne, by zażywać je po posiłku, popijając dużą ilością płynu.
Profilaktycznie można stosować je na minimum 16 godzin przed zabiegiem chirurgicznym. Po 2-3 miesiącach leczenia można zastosować leczenie podtrzymujące w dawce 40 mg (2 tabletki) 2 razy na dobę.
Pominięcie przyjęcia leku Aescin nie jest wskazaniem do zastosowania podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności
Leku Aescin tabletki nie należy stosować u pacjentów:
- u których stwierdzono uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników,
- zmagających się z ciężką niewydolnością nerek,
- z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy,
- w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18. lat.
Ponieważ lek może wchodzić w interakcje z innymi preparatami, przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o stosowanych lekach, także tych, które są wydawane bez recepty. Szczególnie należy uważać na leki przeciwzakrzepowe i niektóre antybiotyki.
Aescin tabletki, jak każdy inny lek, może wywoływać działania niepożądane. Mogą to być zarówno zawroty czy ból głowy, nudności, wymioty, biegunka, jak i reakcje alergiczne, takie jak wysypka, rumień, świąd czy pokrzywka. W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.
Podczas stosowania leku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdy wystąpi:
- nagły obrzęk jednej lub obu nóg,
- zapalenie skóry,
- wrzody skórne,
- ostry ból związany ze zmianami skórnymi,
- podskórne stwardnienia (grudki pod skórą),
- niewydolność serca lub nerek,
- zapalenie zakrzepowe żył.
Co istotne, stosowanie leku Aescin nie zastępuje innych środków zapobiegawczych zaleconych przez lekarza, takich jak noszenie uciskowych pończoch czy chłodne okłady.
W okresie stosowania preparatu należy kontrolować czynność nerek, a jeśli równolegle stosowane są leki przeciwzakrzepowe – parametry krzepnięcia krwi.
Aescin tabletki – zamiennik i cena
Aescin tabletki powlekane dostępne są w dawce 20 mg, w ilości 30 i 90 tabletek. Można je kupić bez recepty. Produkt, w zależności od wielkości opakowania, kosztuje od kilkunastu do 40 złotych. Inne preparaty na rynku polskim zawierające escynę to tabletki dojelitowe Reparil.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.