Alax – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Alax to roślinny produkt leczniczy przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w sporadycznie występujących zaparciach. Mechanizm jego działania polega na pobudzeniu ruchów perystaltycznych jelita grubego oraz zahamowaniu resorpcji zwrotnej wody z jelita. Jakie są główne składniki aktywne w Alax? Czy Alax jest odpowiedni dla dzieci?
1. Co to jest Alax i jakie ma zastosowanie?
Alax lek pochodzenia roślinnego w postaci tabletek zawierających sproszkowany sok z liści aloesu (łac. aloe capensis) oraz wyciąg suchy z kory kruszyny (łac. frangulae corticis). Ma działanie przeczyszczające.
Każda tabletka drażowana Alax zawiera:
- 35 mg sproszkowanego soku z liści aloesu (Aloe capensis),
- 42 mg wyciągu suchego kory kruszyny (Frangulae corticis extractum siccum), czyli 10-15 mg antrazwiązków w przeliczeniu na aloinę.
Obecne są w nim także substancje pomocnicze. W rdzeniu znajduje się celuloza mikrokrystaliczna z krzemu dwutlenkiem koloidalnym, laktoza, kroskarmeloza sodowa, powidon, magnezu stearynian. W otoczce zaś sacharoza, talk, guma arabska suszona rozpyłowo, mieszanina wosku pszczelego białego i wosku Carnauba, czerwień koszenilowa (E 124).
Opakowanie Alax zawierające 20 tabletek kosztuje około 10 złotych. Produkt jest dostępny bez recepty.
2. Jak działa Alax?
Swoje właściwości i działanie Alax zawdzięcza swoim składnikom aktywnym: sokowi z liści aloesu oraz wyciągowi z kory kruszyny, które zawierają glikozydy antrachinonowe. Jak Alax działa w organizmie?
Związki antranoidowe mają działanie przeczyszczające, ponieważ:
- poprzez drażnienie zakończeń nerwowych pobudzają perystaltykę jelit,
- wpływają na ograniczenie wchłaniania wody i elektrolitów w jelicie grubym, co przekłada się na większe uwodnienie mas kałowych i zwiększenia objętości stolca, co ułatwia wypróżnienie.
3. Wskazania do stosowania tabletek Alax
Jakie są wskazania do stosowania Alax? Preparat jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego, doraźnego stosowania w zaparciach, które występują sporadycznie i wyłącznie w sytuacji, gdy zmiana diety oraz stosowanie substancji pęczniejących o łagodnym działaniu przeczyszczającym nie prowadzą do uzyskania oczekiwanego efektu. Nie należy go wdrażać długotrwale. Dlaczego?
Leki na zaparcia, nie tylko Alax, stosowane przez dłuższy czas mogą prowadzić do:
- osłabienia perystaltyki jelit,
- zaburzenia napięcia mięśni gładkich okrężnicy (także atonii jelit),
- zwiększenia skłonności do zaparć. Oznacza to, że z czasem, by się wypróżnić, trzeba będzie sięgać po leki przeczyszczające coraz silniejszym działaniu.
4. Dawkowanie preparatu Alax
Alax ma postać tabletek do stosowania doustnego. Jakie są zalecane dawki i schematy stosowania Alax?
Dorośli i młodzież po 12. roku życia powinni połykać od 1 do 2 tabletek dziennie – wieczorem, popijając szklanką wody. Dawka maksymalna to 2 tabletki na dobę. Po jakim czasie działa Alax? Działanie przeczyszczające preparatu występuje zwykle po 8-12 godzinach.
Tabletki Alax zażywa się zwykle 2-3 razy w tygodniu, przy czym stosowanie preparatu przez okres dłuższy niż 1-2 tygodnie wymaga konsultacji lekarskiej. Sięganie po środki przeczyszczające jest elementem leczenia objawowego. Tymczasem, by uporać się z problemem i zapomnieć o zaparciach, trzeba znaleźć ich przyczynę. To pozwoli im przeciwdziałać.
5. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Czy istnieją przeciwwskazania lub skutki uboczne Alax? Tak. Choć Alax jest środkiem naturalnym i bezpiecznym, nie może go stosować każdy, nawet jeśli istnieją wskazania.
Przeciwwskazaniem jest:
- nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu; to nie tylko aloes czy kruszyna, ale i laktoza (Alaxu nie mogą używać osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy) czy czerwień koszenilowa,
- ostre lub utrzymujące ból brzucha, ale i inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe o nieustalonej przyczynie (takie jak na przykład nudności, wymioty),
- odwodnienie organizmu z zaburzeniami równowagi elektrolitowej,
- ciąża, karmienie piersią,
- wiek poniżej 12. roku życia,
- niedrożność, zwężenie lub atonia jelit, zaczopowanie jelit masami kałowymi,
- choroby zapalne jelit, zarówno przewlekłe, jak choroba Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, ale i ostre, na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego.
Jakie są środki ostrożności podczas stosowania Alax? Czy istnieją interakcje między Alax a innymi lekami? Tak. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania kortykosteroidów, leków moczopędnych i o działaniu nasercowym bądź preparatów, w których obecny jest korzeń lukrecji.
6. Skutki uboczne Alax
Ze stosowaniem preparatu Alax wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Możliwe są takie skutki uboczne terapii jak biegunka, bóle i skurcze brzucha, płynne stolce (szczególnie u chorych z zespołem jelita drażliwego lub jako reakcja na zastosowanie zbyt dużej dawki).
Stosowanie długotrwałe Alaxu może spowodować zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, białkomocz, krwiomocz, upośledzenie czynności motorycznej jelita grubego. Możliwa zmiana zabarwienia moczu (co nie ma znaczenia klinicznego). Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.