Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Anatomia serca

Serce i układ krążenia ma dość skomplikowana budowę. Żyły, aorty, naczynia włosowate odpowiadają za obieg krwi w naszym organizmie. Schemat układu krążenia zakłada, że budowa serca przypomina pompę, od której wszystko się zaczyna i na której kończy.

Zobacz film: "Wpływ palenia na serce"

spis treści

1. Schemat budowy serca

Serce znajduje się w środkowej (z lekkim wychyleniem w lewo) części klatki piersiowej. Kształt serca przypomina zaciśniętą ludzką pięść. Zadziwiające, że ten najważniejszy dla człowieka narząd waży zaledwie 300 gram. Budowa serca jest symetryczna. Serce składa się z dwóch komór i dwóch przedsionków. Prawa komora oddzielona jest od lewej przegrodą międzykomorową. Z kolei przedsionki, prawy i lewy, odgradza przegroda międzyprzedsionkowa. Zastawki serca dzielą przedsionki i komory serca. W prawej części serca znajduje się zastawka trójdzielna, a w lewej – zastawka dwudzielna, zwana również mitralną. Ujście komór również zamknięte jest zastawkami. U ujścia komory lewej do aorty umiejscowiona jest zastawka półksiężycowata aorty (zastawka aortalna). Z kolei komorę prawą od pnia tętniczego płucnego oddziela zastawka półksiężycowata pnia płucnego (zastawka tętnicy płucnej).

2. Naczynia krwionośne

Naczynia tętnicze, żylne i włosowate tworzą układ krwionośny. Każda z nich ma inną funkcję, budową, grubość, elastyczność. Różnią się też ciśnieniem przepływającej przez nie krwi.

Tętnice – są grube, wytrzymałe i elastyczne, gdyż płynąca przez nie krew znajduje się pod dużym ciśnieniem. Ich zadaniem jest odprowadzać krew z serca na obwód, do komórek.

Żyły – cienkie i bardziej wiotkie żyły odprowadzają krew z komórek do serca, odwrotnie niż tętnice. Płynąca żyłami krew nie ma już tak dużego ciśnienia. W żyłach znajdują się specjalne zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi.

Naczynia włosowate – znajdują się między tętnicami i żyłami. Ściany naczyń włosowatych są cieniutkie. Składają z jednej warstwy komórek. Budowa naczyń włosowatych umożliwia przenikanie gazów i substancji odżywczych z krwi do komórek i odwrotnie.

Tętnice wieńcowe – zaopatrują serce w tlen i związki odżywcze. Wychodzą od głównej aorty (nad zastawką aortalną), rozgałęziają się na tętniczki, które wnikają do serca. Następnie łączą się przybierając postać żył, które znajdują ujście w prawym przedsionku serca lub w zatoce wieńcowej.

3. Dwa krwiobiegi

3.1. Krwiobieg mały

Zaczyna się w prawej komorze, a kończy w lewym przedsionku. Z komory prawej, pod wpływem impulsu elektrycznego, krew wpływa do płuc przez pień tętnicy płucnej. W pniu tętnicy następuje rozdzielenie na tętnice płucne prawą i lewą, które stają się coraz cieńsze. Ostatecznie zamieniają się w sieć naczyń włosowatych, które oplatają pęcherzyki płucne. W tym momencie dochodzi do wymiany gazowej. Krew pozbywa się dwutlenku węgla, a pobiera tlen. Naczynka włosowate łączą się w większe naczynia żylne. Krew wpływa czterema żyłami płucnymi do lewego przedsionka.

3.2. Krwiobieg duży

Zaczyna się w lewej komorze i kończy w prawym przedsionku. Utleniona krew, która wpływa do lewego przedsionka, pod wpływem skurczu dostaje się do lewej komory, a następnie wpływa do aorty. Ta największa tętnica dzieli się na mniejsze tętniczki. Aż w końcu przeistacza się w naczynia włosowate tętnicze, które oplatają wszystkie komórki ciała. Krew dostarcza komórkom tlenu i zbiera dwutlenek węgla oraz szkodliwe związki przemiany materii. Naczynia włosowate łączą się w większe żyły, które dostarczają krew do prawego przedsionka serca.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza