Trwa ładowanie...

Angina – leczenie i powikłania

Antybiotyk na anginę to najskuteczniejsza metoda leczenia. Teza ta wynika z faktu, iż chorobę tę wywołują bakterie, których nie da się inaczej zwalczyć.

Zobacz film: "Jakie są najczęstsze objawy anginy?"

spis treści

1. Angina – przyczyny

Antybiotyk na anginę jest konieczny, ponieważ jest to choroba zakaźna. Najczęściej powodują ją paciorkowce. Ale nie tylko. Może ją także wywołać zapalenie migdałków. Co ciekawe przyczyną zachorowań na anginę są także wirusy i grzyby.

Alternatywa dla leków – naturalne antybiotyki
Alternatywa dla leków – naturalne antybiotyki [8 zdjęć]

Infekcje, które wywołują bakterie oporne na antybiotyki, są szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia....

zobacz galerię

2. Angina - leczenie

Antybiotyk na anginę jest potrzebny, mimo iż na początku przypomina ona zwykłe przeziębienie.  Nie należy jej w żadnym wypadku bagatelizować. Przy odczuciu silnego bólu gardła powinno się natychmiast zgłosić do lekarza i zacząć przyjmować antybiotyk na anginę. Zwykle tej chorobie towarzyszy bardzo wysoka gorączka oraz dyskomfort psychiczny i fizyczny, na przykład w postaci dreszczów. Wówczas antybiotyk na anginę jest obligatoryjny.

Antybiotyk na anginę jest konieczny.
Antybiotyk na anginę jest konieczny.

Antybiotyk na anginę sprawia, iż objawy powodujące trudności w codziennym funkcjonowaniu, takie jak: ból węzłów chłonnych, szyi i żuchwy oraz ból głowy i gorączka łagodnieją, aż w końcu zupełnie ustają.  Antybiotyk na anginę pomaga także na migdałki podniebienne, bowiem pozwala wrócić im ze stanu chorobowego, czyli obrzęku, przekrwienia, i rozpulchnienia do fizjologicznego.

Nie ma skutecznej szczepionki na tę chorobę – nie należy ulegać mitom – jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest antybiotyk na anginę. Warto również wiedzieć, iż są takie odmiany choroby, na które on nie pomoże. Ta, wywołana grzybami nie reaguje w ogóle na antybiotyk na anginę. Nie mniej jednak tę wywołaną przez paciorkowe bezwzględnie leczy się przez antybiotykoterapię. Nigdy jednak nie powinno się podejmować samemu decyzji o sposobie leczenia. To lekarz powinien wskazać najlepszy dla pacjenta antybiotyk na anginę.

3. Angina – powikłania

Zaniechanie antybiotykoterapii podczas zachorowania na anginę może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jednym z powikłań jest gorączka reumatyczna, która może powodować choroby serca lub zapalenie nerek, które w konsekwencji może przerodzić się w ich niewydolność. Źle dobrane leki, które nie są antybiotykiem na anginę, mogą zagrozić naszemu zdrowiu w następujący sposób: spowodować zapalenie ucha, zatok węzłów chłonnych a nawet powstanie ropnia około migdałkowego.

Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków
Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków [7 zdjęć]

Narodowy Program Ochrony Antybiotyków to kampania prowadzona pod różnymi nazwami w wielu krajach. Jej...

zobacz galerię

Nieprawdą jest, iż matka karmiąca zaraża swoje dziecko podczas karmienia. Należy jednak w takiej sytuacji zachować szczególną ostrożność, by nie przenieść baterii na piersi, z którymi ma kontakt niemowlę. Najłatwiej przekonać się czy zapadło się na anginę i przygotować na kurację antybiotykiem wykonując tekst, dzięki któremu dowiemy się, czy paciorkowce są obecne w organizmie.

Choroba ta jest na tyle poważna, iż po skończeniu antybiotyku na anginę powinno się wykonać okresowe badania. Warto pamiętać także o tym, by zabezpieczyć organizm. Antybiotyk na anginę może negatywnie wpływać chociażby na ścianki żołądka, zatem warto zadbać o nabiał w codziennej diecie.

Następny artykuł: Domowe sposoby na anginę

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.