Antydepresanty a ciąża

Antydepresanty a ciąża – czy leki przeciwdepresyjne mają wpływ na ciążę? Niestety tak. Większość leków psychotropowych przenika przez łożysko do płodu, mogąc powodować wady rozwojowe u płodu, głównie wady serca. U noworodków występuje obniżona masa urodzeniowa, problemy z oddychaniem lub pojawia się noworodkowy zespół abstynencyjny. Nie wolno jednak zaprzestawać leczenia depresji w ciąży, należy jednak przestrzegać jego zasad.

Skutki stosowania antydepresantów w ciąży

Dosyć dużo kobiet ciężarnych – szacuje się, że nawet 35% – w trakcie ciąży przyjmuje, chociażby sporadycznie, jakieś leki psychotropowe, np. uspokajające, bez zaleceń lekarskich. Często nie zdają sobie sprawy, że może to mieć swój wpływ na rozwój płodu. Leczenie depresji może być trudne w ciąży, ze względu na no, że większość leków jest przeciwwskazana do stosowania u kobiet ciężarnych. Antydepresanty przenikają przez łożysko do płodu, mogąc spowodować zaburzenia w rozwoju płodu. Lekarzom ciężko jest dokładnie oszacować, jaki dokładnie procent zaburzeń rozwoju płodu jest związany z zażywaniem leków, ale przyjmuje się, że jest to 1-3% wad rozwojowych dziecka. W większości z nich są to wady rozwojowe przegrody serca dziecka. U ok. 30% noworodków zaobserwowano natomiast występowanie noworodkowego zespołu abstynencyjnego, który objawiał się drżeniem mięśni, sztywnością mięśni, zaburzeniem snu czy nadmiernym płaczem. Zespół abstynencyjny u dziecka występował w przypadku, gdy matka przyjmowała w trakcie całej ciąży lub w trzecim trymestrze leki z grupy SSRI (selektywne inhibitory wychwytu serotoniny). Noworodki matek leczonych antydepresantami częściej także mają obniżoną masą urodzeniową czy cierpią na problemy z oddychaniem, w porównaniu do noworodków matek nieprzyjmujących leków. Badania naukowe wykazały, że takie dzieci mają większą tendencję do zapadania w późniejszym wieku na depresję. Zauważono również, iż dzieci matek przyjmujących SSRI w trakcie ciąży oraz często także po ciąży, w wieku 4 lat są bardziej drażliwe i agresywne od swoich rówieśników.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy naturalne antydepresanty są skuteczne?"

Jak leczyć depresję w ciąży?

Chociaż istnieją zagrożenia dla dziecka związane ze stosowaniem antydepresantów w trakcie ciąży, nie można powiedzieć, że nie można leczyć depresji w trakcie ciąży. Należy skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o stosowaniu danej terapii. Leczenie depresji w ciążyopiera się bowiem na stosowaniu najlepiej przebadanych farmakologicznie, farmakokinetycznie i klinicznie antydepresantów, a także stosowaniu jednego zamiast kilku skojarzonych. Do zalecanych antydepresantów w ciąży zalicza się:

  • SSRI (selektywne inhibitory wychwytu serotoniny) – fluoksetyna, ale nie należy wtedy karmić dziecka piersią, ze względu na długi okres półtrwania leku. W innym przypadku może to być sertralina;
  • TLPD (trójcykliczne leki przeciwdepresyjne) – desipramina, nortryptylina.

Przy stosowaniu TLPD należy bardziej monitorować ich działanie, a także należy pamiętać, iż SSRI w trzecim trymestrze ciąży mogą być mniej skuteczne.
Jeżeli kobieta zaszła w ciąże w trakcie leczenia depresji, nie należy przerywać ani zmieniać leczenia farmakologicznego.
Oprócz leczenia farmakologicznego można zastosować także mniej inwazyjne sposoby leczenia, jak psychoterapia, terapia światłem (helioterapia, fototerapia) czy elektrowstrząsy.

Marta Bednarska, 4 miesiące temu

Leki antydepresyjne

Komentarze (6)
~Martyna
~Martyna ponad rok temu

kłamstwo ------> "Działania niepożądane leków antydepresyjnych nie pojawiają się wtedy, gdy stosowane są one zgodnie z użyciem." kłamstwo -----> "Czasami z niewielkim nasileniem mogą wystąpić w początkowym etapie leczenia."kłamstwo ----->"Skutki uboczne są wynikiem zatrucia organizmu lekiem, przy zażywaniu zbyt często lub zbyt dużych dawek terapeutycznych." Wszystkie leki antydepresyjne mają duże skutki uboczne i z dużym nasileniem, gdy stosowane są zgodnie z zaleceniami i w zaleconej ilości. Wiele działań niepożądanych nie mija z czasem zażywania. I co oznacza stwierdzenie: "gdy stosowane są one zgodnie z użyciem". Chyba powinno być "zgodnie z ZALECENIAMI". Jakiś analfabeta to pisał? Leki antydepresyjne są bardzo niedoskonałe i tak naprawdę nikt nie wie jaki jest ich mechanizm działania. Istnieją na ten temat tylko teorie. Wynaleziono nawet depresanty o przeciwnym mechanizmie działaniu do tych obecnie stosowanych i działają tak samo dobrze. Ktoś wyssał z palca informacje tu zamiszczone.

Odpowiedz
~cukereczek
~cukereczek ponad rok temu

@~aaaa: elektrowstrząsy są najbezpieczniejszym sposobem leczenia ciężkich zaburzeń psychicznych podczas ciąży (np.schizofrenia, choroba dwubiegunowa). Twoja wiedza medyczna zatrzymała się jak widać na filmach opowiadających losy biednych chorych umysłowo przed wojną traktowanych elektrowstrząsami bez znieczulenia i bez podania środków zwiotczających mięśnie.

Odpowiedz
~Aga
~Aga ponad rok temu

Pracuję z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Może elektrowstrząsy stosuje się rzadziej niż kiedyś, ale nadal jest to ważny sposób leczenia, czasem wręcz konieczność. A sam proces przeprowadzania zabiegu jest znacznie prostszy i mniej inwazyjny niż kiedyś...

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Czy to tak?

~Ursus77 • ostatni post 18 minut temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje
Czy w ciąży mogę...?

Antydepresanty w ciąży

Antydepresanty w ciąży

U niektórych kobiet w ciąży, chorujących na depresję i zażywających leki antydepresyjne, może dojść do wzrostu ciśnienia, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży.

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje

Antydepresanty a alkohol

się objawy zatrucia alkoholem etylowym. - Antydepresanty a ciąża - Wpływ antydepresantów na mózg - Przyprawy i zioła, które pomogą w walce z depresją (...) Antydepresanty i alkohol...

Ciąża i dziecko

Zaskakujące zmiany, które zauważysz po odstawieniu mleka

Zaskakujące zmiany, które zauważysz po odstawieniu mleka

, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Jedząc te produkty nieświadomie magazynujemy w swoim organizmie dodatkowy tłuszcz, a to sprawia, że waga rośnie (...) . Po odstawieniu lub ograniczeniu tych produktów chudnięcie powinno być prostsze...

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje

Antydepresanty nowej generacji

także jest w trakcie badań w leczeniu autyzmuu dzieci. - Antydepresanty a ciąża - Antydepresanty a alkohol - Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje (...) Antydepresanty...

Czy w ciąży mogę...?

Odświeżacz powietrza a ciąża

Odświeżacz powietrza a ciąża

W czasie ciąży nie zaleca się stosowania odświeżaczy powietrza i innych środków w aerozolu. Zawierają one lotne związki organiczne i sztuczne środki zapachowe, które mogą być szkodliwe dla płodu.

Dolegliwości w ciąży

Obolałe i spuchnięte nogi

Obolałe i spuchnięte nogi

Ciąża jest ogromnym obciążeniem dla organizmu kobiety, która odczuwa to na wiele sposobów. Jednym z nich są obolałe nogi, skurcze łydek, spuchnięte kostki czy pojawiające się żylaki.

Krew i naczynia krwionośne

Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia

Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia

. Kiedy krwawimy, zapas krwi zmniejsza się, prowadząc do obniżenia ciśnienia, a nawet śmierci. Przykłady przypadków, w których krwawienie może doprowadzić (...) może być obniżenie ciśnienia krwi. Niektóre z nich to leki na nadciśnienie,...