Antydepresanty nowej generacji

Antydepresanty nowej generacji to tzw. atypowe leki przeciwdepresyjne. Różnią się od starszych grup – TLPD, SSRI, SNRI, inhibitory MAO – przede wszystkim mniejszymi skutkami ubocznymi, ze względu na złożony mechanizm działania, skierowany głównie na zwiększenie poziomu serotoniny i adrenaliny w mózgu. Nie są one jednak od nich wolne i są różne w zależności od stosowanego leku. Mechanizm działania także nieco się różni. Główne zastosowania nowych leków przeciwdepresyjnych obejmują leczenie depresji jednobiegunowej z lękiem lub bez, stanów lękowych, zaburzeń snu, a także alkoholizmu.

Metody leczenia depresji

Mechanizm działania nowych leków przeciwdepresyjnych

Do antydepresantów nowej generacji zaliczamy kilka leków. Są to:

  • mianseryna,
  • mirtazapina,
  • trazodon,
  • nefazodon,
  • tianeptyna.

Mianseryna blokuje receptory adrenergiczne presynaptyczne alfa-2 oraz postysynaptyczne alfa-1. Receptory alfa-2 to tzw. autoreceptory, tzn. że w wyniku ich zablokowania na błonie presynaptycznej następuje zwiększone wydzielanie neuroprzekaźników do wnętrza synapsy – adrenaliny i serotoniny. Blokowanie receptorów alfa-1 powoduje dłuższy czas przebywania adrenaliny w synapsie. Lek ten słabo także działa na receptory serotoninowe.

Zioła w walce z depresją

Badania naukowe wykazały, że w aż 50-80% przypadków stosowanie ziela dziurawca przynosi tak samo dobre efekty jak przyjmowanie leków antydepresyjnych....

Mirtazapina to analog mianseryny, działa selektywnie na receptory alfa-2 na neuronach serotoninowych, w wyniku czego zwiększony jest poziom serotoniny. Oprócz tego blokuje receptory serotoniny 5HT-2 i 5HT-3, powodując, że działanie serotoniny skierowane jest tylko na receptory 5HT-1, co jest bardzo korzystne w leczeniu depresji. Podobnie działają trazodon i nefazodon, które dodatkowo w niewielkim stopniu blokują wychwyt zwrotny serotoniny.

Tianeptyna jest to lek nasilający wychwyt zwrotny serotoniny w synapsie, ale wykazuje także działanie neuroprotekcyjne, a więc chroni przed zniszczeniem neuronów.

Kiedy należy stosować antydepresanty nowej generacji?

Wskazania do stosowania nowej generacji antydepresantów są różne. Mirtazapina i mianseryna wykazują działanie w leczeniu depresji już po 7-10 dniach. Oprócz depresji stosowane są także w leczeniu bezsenności oraz w agitacji (silny lęk wraz z towarzyszącym mu niepokojem ruchowym). Trazodon i nefazodon wykazują działanie uspokajające, przeciwlękowe, nasenne oraz poprawiające nastrój. Dlatego też stosowane są w leczeniu depresji jednobiegunowej z lękiem lub bez niego, a także czasami w chorobie dwubiegunowej. W niektórych krajach wykorzystywane są także do leczenia zaburzeń snu (insomnia). Inne zastosowania trazodonu i nefazodonu to fibromialgia, zaburzenia lękowe, neuropatia cukrzycowa, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, bulimia, leczenie alkoholizmu, w indywidualnych przypadkach leczenie schizofrenii i innych psychoz.

Tianeptyna natomiast znalazła zastosowanie w leczeniu zaburzeń depresyjnych o lekkim i średnim nasileniu, w zaburzeniach kompulsyjno-obsesyjnych, w leczeniu alkoholizmu, w stanach lękowych, bezsenności, a także jest w trakcie badań w leczeniu autyzmuu dzieci.

Skutki uboczne antydepresantów nowej generacji

W porównaniu do leków starszych nowe, leki przeciwdepresyjne charakteryzują się mniejszymi skutkami ubocznymi. Po stosowaniu mianseryny mogą pojawić się: senność, sedacja, suchość błon śluzowych, wynikające z blokowania receptorów histaminowych i cholinergiczych. Wystąpić może także pewne działanie kardiotoksyczne. Mirtazapina jest już wolna od tych działań, dlatego też zalecana jest w geriatrii. Podczas stosowania trazodonu i nefazodonu może wystąpić szereg działań niepożądanych, do których można zaliczyć m.in.: senność, obniżenie ciśnienia krwi, suchość błon śluzowych, nudności, biegunkę, zaczerwienienie oczu, świąd skóry i inne. Charakterystycznym objawem niepożądanym tych leków jest priapizm (ciągotka), a więc bolesny, długotrwały wzwód członka u mężczyzn. U kobiet natomiast odpowiednikiem tego stanu jest uporczywe zaburzenie podniecenia płciowego. Tianeptyna posiada słabe działania niepożądane, które obejmują głównie senność, koszmary senne, bóle głowy czy zaburzenia gastryczne.

Marta Bednarska, 5 miesięcy temu

Bibliografia

  • Rajtar - Cynke G. (red.) Farmakologia, Wydawnictwo CZELEJ, Lublin 2007, ISBN: 978-83-60608-77-7

Leki antydepresyjne

Komentarze (10)
~mocno_depresyjny
~mocno_depresyjny ponad rok temu

jak dla mnie to tytuł jest przekłamany, a treść artykułu mało rzetelna - jaka nowa generacja? wiekszośc z tych leków jest w użyciu min 20 lat, a np opisana jako pierwsza mianseryna wynaleziona w r. 1968 a wprowadzona do lecznictwa w połowie lat 70-tych, nefazodon u nas chyba wogóle nie był w lekospisie a na zachodzie gdzie był w tymże lekospiśie został z niego wykreślony w 2003 r (dz. hepatotoksyczne) o tianeptynie ktos już napisał niżej (1981r) jaka nowa generacja ja się pytam???

Odpowiedz
~depresyjny
~depresyjny ponad rok temu

mało fachowy artykuł, to nie są leki nowej generacji - jak dla mnie, wszystkie w uzyciu min 20 lat a np wymieniona jako pierwsza mianseryna wynaleziona w 1968 a wprowadzona do lecznictwa w połowie lat 70-tych, nefazodon u nas chyba w ogóle dostępny i stosowany nie był a na zachodzie wycofany z uzycia w 2003 r (dz .hepatotoksyczne) o tianeptynie napisał juz ktoś poniżej więc jaka to nowa genracja? warto by trochę przygotować materiał zanim się coś napisze.....

Odpowiedz
~Mark
~Mark ponad rok temu

eee, jakaś niezła pomyłka w tym artykule nastąpiła. Od kiedy mianseryna czy tradozon to leki nowszej generacji niż SSRI? Przecież to starsze leki. To że nagle taki tradozon wraca do łask i sobie psychiatria o nim przypomniała, to nie znaczy że to lek nowszej generacji niż SSRI, bo jest zupełnie odwrotnie.

Odpowiedz
~biedronkanc
~biedronkanc ponad rok temu

Haha leki nowej generacji, przeciez tianeptyna została wynaleziona w 1981 r. Psychiatria to porażka ludzkiej innowacyjności. Zdelegalizowano LSD, psylocybine, ayahuasce, ibogaine, a przecież nie ma skuteczniejszych alternatyw w obecnej psychiatrii.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje
Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Rak nerki - procedura refundacji leków nowej generacji (WIDEO)

Rak nerki - procedura refundacji leków nowej generacji (WIDEO) Odtwórz wideo

Leki nowej generacji w leczeniu raka nerki i innych nowotworów są bardzo drogie. Terapia kosztuje kilka-kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie (...) urzędnika, który bierze pod uwagę możliwości finansowe NFZ. Argumentacja...

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje

Wpływ antydepresantów na pamięć emocjonalną

, które szczury manifestowały przy nauce unikania nieprzyjemnych bodźców. Z ich badań wynikło, iż podawanie szczurom escitalopramu, czyli antydepresantu nowej (...) generacji, który stanowi najbardziej selektywny z inhibitorów...

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Rak nerki - leki nowej generacji (WIDEO)

Rak nerki - leki nowej generacji (WIDEO) Odtwórz wideo

nerki bez niezbędnych mu składników może nawet obumrzeć. Najczęściej dochodzi jednak do zahamowania rozrostu guza. Na temat leków nowej generacji wypowiada się dr n. med. Jakub Żołnierek, specjalista onkologii klinicznej. ...

Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie

Jaja jako suplement diety

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prowadzą badania nad jajami nowej generacji, wzbogaconymi o witaminy i korzystne kwasy tłuszczowe (...) końcowym są jaja wzbogacone witaminami i wielonienasyconymi...

Czy w ciąży mogę...?

Antydepresanty w ciąży

Antydepresanty w ciąży

U niektórych kobiet w ciąży, chorujących na depresję i zażywających leki antydepresyjne, może dojść do wzrostu ciśnienia, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży.