Trwa ładowanie...

Antykoncepcja niehormonalna

Naturalne metody antykoncepcyjne są najbezpieczniejsze i najmniej inwazyjne ale, niestety, najmniej skuteczne. Poza tym wymagają dużej uwagi i czujności. Metody mechaniczne są nieco niewygodne. Należy pamiętać, by je włożyć tuż przed zbliżeniem, a po wszystkim wypływają z pochwy.

spis treści

1. Mechaniczne metody antykoncepcyjne

Zaliczane są do nich dopochwowe środki plemnikobójcze. Często stosowane są jako środki wspomagające prezerwatywy lub kapturki naszyjkowe. Działają nawilżająco na pochwę, dzięki czemu ich stosowanie zalecane jest kobietom przed menopauzą. Środki plemnikobójcze mają postać globulek, które wkłada się do pochwy na chwilę przed stosunkiem i działają 1 godzinę. Globulka musi się zdążyć rozpuścić. Wówczas stanowi ochronę przed plemnikami. Jedna globulka zabezpiecza tylko podczas jednego stosunku.

Zobacz film: "Wygląd a seks"

Mechaniczne metody antykoncepcyjne nie zawierają hormonów, działają bakteriobójczo i antywirusowo, nawilżają pochwę oraz zmniejszają uczucie nieprzyjemnego tarcia. Niestety środki dopochwowe mogą wywoływać uczulenie i podrażnić śluzówkę pochwy. Po stosunku mogą wypłynąć z pochwy, powoduje to uczucie dyskomfortu.

2. Naturalne metody antykoncepcyjne

Największą zaletą naturalnych metod jest brak skutków ubocznych i nikły wpływ na organizm kobiety. Niestety, wskaźnik Pearla pokazuje ich małą skuteczność. Naturalne metody antykoncepcyjne wymagają ciągłej obserwacji własnego organizmu. Należy codziennie mierzyć temperaturę oraz obserwować zmiany w wyglądzie śluzu. Przy tym trzeba brać pod uwagę czynniki zewnętrzne – stres, emocje, zmęczenie, infekcje – wpływające na cykl owulacyjny.

2.1. Metoda kalendarzowa

Przez 12 miesięcy należy uważnie notować daty rozpoczęcia miesiączek. Potem wybrać najdłuższy i najkrótszy cykl. Podstawowe założenia, które stanowią podstawę wyliczania dni płodnych i niepłodnych: jajeczkowanie rozpoczyna się 14 dni przed krwawieniem po stosunku może dojść do zapłodnienia przez 48 do 72 godzin niezapłodniona komórka jajowa żyje około 24 godzin Określanie dni niepłodnych: od liczby dni najdłuższego cyklu odejmujesz 20. Uzyskana liczba będzie wskazywała pierwszy dzień okresy płodnego. Od najkrótszego cyklu odejmuje się 11 dni. Wynik będzie wskazywał ostatni dzień okresu płodnego. Jeżeli okres jest nieregularny, wówczas liczba dni płodnych będzie większa.

2.2. Metoda termiczna

Zakłada, że owulacja powoduje wzrost temperatury ciała o 0,2-0,6 stopni Celsjusza przez 3 dni, w stosunku do 6 poprzednich. Temperaturę powinno się mierzyć w pochwie lub jamie ustnej tuż po obudzeniu. Przed mierzeniem nie wolno palić papierosów ani pić. Dni bezpłodne przypadają na czwarty dzień podwyższonej temperatury.

2.3. Metoda śluzowa (Billingsa)

Zakłada codzienną obserwację śluzu szyjkowego. Przed owulacją śluz ma konsystencję ciągliwą, przezroczystą i śliską. Jest to tzw. śluz płodny. Jego pojawienie jest zapowiedzią owulacji. Natomiast kiedy owulacja się kończy, śluz jest bardziej lepki, kleisty i gęsty. Dni niepłodne występują po czterech dniach od pojawienia się śluzu płodnego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza