Aromaterapia w kosmetyce
Aromaterapia w kosmetyce to nic innego, jak zastosowanie olejków eterycznych podczas zabiegów pielęgnacyjnych na ciało. Kuracja zapachami należy do niekonwencjonalnych metod leczenia. Olejki eteryczne są najbardziej przydatne w pielęgnacji skóry i włosów. Pobudzają metabolizm komórkowy i poprawiają struktury ceramidowe. Mają działanie odmładzające, ponieważ przyspieszają tempo procesów regeneracyjnych.
1. Olejki eteryczne w kosmetyce
Kiedy spacerujesz po łące, szczególnie wiosną lub po ciepłym letnim deszczu, możesz rozkoszować się pięknym zapachem powietrza. Dokładnie znasz zapach świeżo skoszonej trawy lub leśnej ściółki. Zapachy można rozpoznawać dzięki drobnym kropelkom olejków roślinnych unoszących się w powietrzu. Po zastosowaniu pary wodnej i skropleniu naturalnych olejków roślinnych otrzymuje się olejki eteryczne , które wykorzystywane są w kosmetyce.
Z olejków eterycznych naturalnego pochodzenia chętnie korzysta aromaterapia. Esencje eteryczne są substancjami zapachowymi, które powstają w wyspecjalizowanych komórkach roślinnych, znajdujących się w liściach, korze, pniu lub skórkach owoców.
Olejki eteryczne są lotne, co znacznie podnosi ich skuteczność w leczeniu, choć jednocześnie stwarza konieczność przechowywania ich w szczelnych pojemnikach. Esencje eteryczne są lekkie i nietłuste, większość z nich jest bezbarwna lub jasnożółta. Wymagają odpowiedniego przechowywania, ponieważ są wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe.
Aromaterapia jest chętnie stosowana w kosmetologii. Olejki eteryczne w kosmetyce wykorzystuje się m.in. do: masażu, kąpieli aromatycznych, inhalacji czy kompresów. Olejki aromatyczne mają działanie równoważące i przyspieszają proces regeneracji organizmu po chorobie. Zabiegi aromaterapeutyczne pozwalają wyciszyć się, działają na zmysły i przynoszą ukojenie.
Ponadto, aromaterapia pozwala zwiększyć energię, zmniejsza ból, obniża napięcie nerwowe i poprawia stan skóry. Działanie olejków eterycznych polega na skracaniu czasu potrzebnego na wymianę starych komórek na nowe. Dzięki temu skóra odzyskuje młody wygląd. Olejki aromatyczne poprawiają również ukrwienie skóry, sprawiają, że staje się ona bardziej elastyczna. Przywracają cerze stan równowagi, gdyż regulują wydzielanie substancji tłuszczowych.
2. Masaż aromaterapeutyczny
Najpopularniejszym zabiegiem kosmetycznym, w którym wykorzystuje się olejki eteryczne, jest masaż. Technika masażu aromaterapeutycznego opiera się na trzech podstawowych ruchach: głaskaniu, rozcieraniu i ugniataniu. Masaż aromaterapeutyczny przywraca równowagę psychiczną i redukuje negatywne stany emocjonalne, takie jak: strach, gniew, frustracja, złość.
Do masażu aromaterapeutycznego przygotowuje się specjalną mieszankę oleju bazowego z olejkiem aromatycznym. Olej bazowy należy dobierać w zależności od rodzaju cery:
- olej migdałowy działa zmiękczająco – idealny do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej,
- olej z miazgi kakaowej działa nawilżająco – polecany do cery wrażliwej,
- olej sezamowy ma działanie regulujące produkcję sebum – idealny do cery z trądzikiem różowatym,
- olej saflorowy – nadaje się do pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej,
- olej z owocu awokado silnie natłuszcza skórę – używany do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej.
3. Kosmetyki naturalne z olejkami eterycznymi
Odmładzające i regeneracyjne właściwości olejków eterycznych są wykorzystywane przez wiele renomowanych firm kosmetycznych. Jednak oferowane przez nie kosmetyki oprócz substancji naturalnych zawierają również chemiczne środki konserwujące, których stosowanie podyktowane jest koniecznością długiego magazynowania. Dlatego gdy chcesz używać kosmetyków całkowicie czystych i naturalnych, powinnaś przygotować je sama. Ich skuteczność wcale nie ustępuje kosmetykom oferowanym przez ekskluzywne salony.
Skład: 1 łyżeczka zmielonych migdałów + 1 łyżeczka płatków owsianych + 1 szczypta soli + 1/2 łyżeczki octu owocowego + 1 kropla olejku z bazylii.
Stosowanie: zmieszać ocet, sól i olejek z bazylii, a następnie dodać migdały i płatki owsiane. Wetrzeć mieszankę w skórę twarzy, a następnie dokładnie spłukać. Stosować raz na tydzień. Nadaje się do każdego rodzaju cery.
- Maseczka regenerująca
Skład: 1 łyżka drożdży piwnych + 1 łyżka wody + 1 kropla wcześniej przygotowanej mieszanki z 1 kropli olejku z rozmarynu i 1 kropli olejku z lawendy.
Stosowanie: dokładnie wymieszać wszystkie składniki i nałożyć na skórę twarzy. Pozostawić na 15 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Używać raz na tydzień.
- Maseczka na cellulit
Skład: 2 łyżki stołowe oliwy roślinnej + 5 kropli olejku z marchwi (z nasion) + 14 kropli olejku z jałowca + 10 kropli olejku z cytryny + 6 kropli olejku z grejpfruta.
Stosowanie: używać do masażu całego ciała ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których występuje cellulit.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.