Trwa ładowanie...

ASAT - charakterystyka, wskazania do badania, opis badania i normy, wynik podwyższony

Avatar placeholder
30.03.2021 23:36
ASAT - charakterystyka, wskazania do badania, opis badania i normy, wynik podwyższony
ASAT - charakterystyka, wskazania do badania, opis badania i normy, wynik podwyższony

ASAT to enzym wewnątrzkomórkowy. ASAT występuje w wątrobie, mięśniach szkieletowych, nerkach czy w mięśniu sercowym. Dzięki badaniu ASAT możliwe jest wykrycie chorób wątroby. Ile kosztuje wykonanie badania ASAT? Na czym polega badanie i kiedy się je wykonuje?

spis treści

1. ASAT - charakterystyka

ASAT występuje we krwi, jednak w niewielkich ilościach. ASAT trafia do krwi, jeżeli komórki zostaną uszkodzone. ASAT nazywany jest także "próbą wątrobową", która ma za zadanie ocenę wątroby. Badanie ASAT wykonywane jest także u kobiet, które stosują antykoncepcję w formie tabletek z hormonami, gdyż leki te mogą wpływać negatywnie na wątrobę.

2. ASAT – wskazania do badania

Każdy pacjent podejrzewający u siebie problemy wątrobowe powinien udać się na wstępne badania do lekarza prowadzącego. Jeżeli lekarz stwierdzi, iż objawy pacjenta mogą świadczyć o nieprawidłowościach funkcjonowania wątroby bądź trzustki, zleci wykonanie specjalistycznych badań, np.: ASAT. Głównymi wskazania do przeprowadzenia badania ASAT jest diagnoza albo leczenie chorób związanych z wątrobą oraz z drogami żółciowymi. Czasami badanie wykonywane jest, gdy pacjent może mieć problemy z nieprawidłową pracą trzustki albo mięśni szkieletowych.

3. ASAT – opis badania i normy

Zobacz film: "Badania w RZS"

Badanie ASAT nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Należy udać się rano, najlepiej na czczo do punktu pobrań krwi. Specjalista pobiera próbkę krwi z żyły łokciowej pacjenta do specjalnej probówki i wysyła do dalszych badań laboratoryjnych. Norma badania ASAT jest zależna m.in.: od wieku i przedstawia się następująco:

  • mężczyźni <35 U/l;

  • kobiety <31 U/l;

  • dzieci (1 - 15 roku życia) <50 U/l.

Z każdym wynikiem badania pacjent powinien zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego. Jeżeli będzie to konieczne, lekarz zaleci wykonanie dalszych badań albo zleci najodpowiedniejsze dla pacjenta leczenie.

Za komplet badań prób wątrobowych (bilirubina całkowita, AST, ALT, ALP, GGTP) pacjent zapłaci około 30 złotych, natomiast wykonanie samego badania ASAT kosztuje w granicach 8 złotych. Na wyniki w pierwszym, jak i w drugim przypadku czeka się jeden dzień.

4. ASAT – wynik podwyższony

Największe stężenie ASAT we krwi występuje u pacjentów, których wątroba jest poddawana działaniu silnych toksyn. Najwyższe stężenie we krwi obserwuje się w przypadku:

Oprócz wyżej wymienionych przypadków podwyższony poziom ASAT obserwuje się, gdy pacjent nadużywa alkoholu, choruje na zatorowość płucną, jest w trakcie infekcji (HAV, HBV, HCV, HSV, CMV, EBV) oraz podczas choroby Wilsona.

Musisz to wiedzieć

Wzrost czynnika ASAT może świadczyć o ostrym zapaleniu wątroby, marskości wątroby, uszkodzeniach mięśni szkieletowych, zapaleniu trzustki, mononukleozie zakaźnej, a także o niewydolności serca. Możliwe są również wyniki fałszywie dodatnie i występują one podczas poparzeń, hiperlipidemii, hemolizy, a także podczas bardzo ciężkiej pracy fizycznej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze