Ashwagandha, indyjski żeń szeń – właściwości, zastosowanie
Owoce i korzeń ashwagandhy leczą niepłodność u mężczyzn, artretyzm, bielactwo, depresję, a nawet astmę. Ashwagandha jest ponadto bogata w witaminy i minerały. Niepolecana jest kobietom w ciąży.
- 1. Charakterystyka korzenia Ashwagandha
- 2. Właściwości lecznicze Ashwagandhy
- 2.1. Ashwagandha w nerwicy, depresji i chorobie dwubiegunowej
- 2.2. Ashwagandha na wątrobę i żołądek
- 2.3. Ashwagandha na poprawę płodności
- 2.4. Ashwagandha a nowotwory
- 3. Przeciwskazania do stosowania
- 4. Bezpieczne dawkowanie
- 5. Ile kosztuje Ashwagandha?
1. Charakterystyka korzenia Ashwagandha
Ashwagandha, znana także jako indyjski żeń-szeń, winter cherry lub witania ospała to roślina wywodząca się z Indii. Występuje także w Afganistanie, Pakistanie, Iranie i na Sri Lance. Mierzy około 1,5 metra wysokości. Korzeń i owoce Ashwagandhy zawierają wiele cennych właściwości leczniczych. Jej owoce mają pomarańczowy lub czerwony, natomiast kwiaty cechują się żółtozieloną barwą.
2. Właściwości lecznicze Ashwagandhy
Ashwagandha zawiera wiele właściwości leczniczych, które pomogą zadbać o nasze zdrowie.
2.1. Ashwagandha w nerwicy, depresji i chorobie dwubiegunowej
Ashwagandha jest pełna składników działających jak ziołowe antydepresanty. Redukuje stres, poprawia nastrój i koncentrację. W schizofrenii i zaawanasowanej nerwicy nie zastąpimy leków ashwagandhą, ale możemy pomóc neutralizować objawy.
Witania ospała, bo tak brzmi inna nazwa ashwagandhy, pomaga też zrelaksować się przed snem. 6-7 g sproszkowanego korzenia indyjskiego żeń szenia upora się z lękami, depresją i apatią.
2.2. Ashwagandha na wątrobę i żołądek
Sitoindozydy i witanozydy będące składnikami korzenia ashwagandhy działają silnie odtruwająco. Zmniejszają ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka i jelit, regenerują wątrobę i wyrównują pH organów.
2.3. Ashwagandha na poprawę płodności
Właściwości ashwagandhy powinni docenić zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Spożywanie korzenia lub owoców indyjskiego żeń szenia zwiększa ruchliwość i liczbę plemników, eliminując jednocześnie niepłodność u mężczyzn.
Kobiety mające problemy z nieregularną miesiączką również powinny sięgnąć po tabletki albo nalewki na bazie ashwagandhy. Indyjski żeń szeń wspomoże też pracę tarczycy. Warto skorzystać z dobrodziejstwa ashwagandhy zwłaszcza w walce z chorobą Hashimoto.
2.4. Ashwagandha a nowotwory
Badania wykazały, że ashwagandha ma zdolność redukcji ryzyka wystąpienia nowotworów. Chroni zwłaszcza piersi, jelito grube, płuca i trzustkę.
Korzeń i owoce ashwagandhy mogą być pomocne również osobom w trakcie lub po przebytej chemioterapii. Wyrównują poziom białych krwinek w organizmie i dodają siły po kolejnej dawce chemii.
3. Przeciwskazania do stosowania
O ile ashwagandha może być pomocna osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy, o tyle dla chorych na nadczynność tarczycy jest niewskazana. Indyjski żeń szeń powinny też omijać kobiety w ciąży.
W bezsenności i stanach depresyjnych, w których wprowadzono leczenie farmakologiczne, również nie zaleca się zażywania korzenia i owoców ashwagandhy. Jej właściwości antydepresyjne i usypiające podwoiłyby działanie leków, mogąc doprowadzić do ich przedawkowania.
4. Bezpieczne dawkowanie
Ashwagandha najczęściej spotykana jest na rynku w formie kapsułek. W tej sytuacji dawkujemy ją według zaleceń na ulotce. Jeśli uda nam się nabyć ashwagandhę w formie proszku, należy przyjmować dawki po 7 g dziennie. Poleca się dodawanie proszku do smoothie i jogurtów albo zalanie go wrzątkiem i zaparzanie przez ok. 5 min.
Z ashwagandhy powstają nalewki. Dziennie najlepiej wypijać około 12 ml takiego trunku. Roślinę tę wykorzystuje się również do produkcji olejków do ciała. Mają korzystny wpływ na skórę. Nie tylko poprawią krążenie, ale też zahamują procesy starzenia się skóry. Po kilku tygodniach stosowania widoczne są pierwsze efekty.
5. Ile kosztuje Ashwagandha?
Ashwagandhę najłatwiej kupić w formie kapsułek. Cena zależy od wielkości opakowania. Zazwyczaj za jedno opakowanie kapsułek zapłacimy od 15 do 30 zł.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.