Trwa ładowanie...

Babka płesznik - charakterystyka, właściwości, zastosowanie

Avatar placeholder
31.01.2024 16:13
Babka płesznik jest naturalnym środkiem na biegunki i zaparcia
Babka płesznik jest naturalnym środkiem na biegunki i zaparcia (Getty Images)

Reguluje pracę jelit, wyrównuje poziom cukru we krwi, szczególnie u osób z cukrzycą typu 2, pomaga schudnąć, łagodzi objawy hemoroidów. Mowa o niepozornej roślinie o nazwie babka płesznik. Ponadto babka płesznik ma właściwości łagodzące objawy łuszczycy czy trądziku różowatego. Doskonała i bezpieczna dla kobiet w ciąży. Dietetycy nazywają babkę płesznik źródłem zdrowia. Dowiedz się, jakie jeszcze właściwości ma babka płesznik.

Zastanawiasz się, czym jest babka płesznik? Tajemnicze ziarenka zdobyły wielki rozgłos nie bez powodu – to naturalny produkt wspomagający pracę układu pokarmowego. Babkę płesznik poleca się wszystkim, którzy mają problemy z jelitami, wątrobą lub zbyt wysokim cholesterolem. Roślina ta może również pomóc w odchudzaniu.

spis treści

1. Charakterystyka babki płesznik

Choć nazwa brzmi tajemniczo, to jeśli słyszałeś o błonniku witalnym, na pewno spotkałeś się już z tym produktem. Babka płesznik (łac. Plantago psyllium), znana również jako babka śródziemnomorska, to roślina pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Surowcem leczniczym są jej nasiona – brązowe, błyszczące ziarenka o podłużnym kształcie, przypominające nieco siemię lniane.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Popularność babki płesznik to zasługa składu – w 100 g nasion znajduje się aż 68 g błonnika pokarmowego. Substancja ta jest niezbędna dla zdrowia układu pokarmowego. Aby skorzystać z właściwości babki płesznik, należy nasionka zalać wodą. Pod wpływem wilgoci pokrywają się one śluzem (podobnie jak siemię lniane).

2. Właściwości babki śródziemnomorskiej

To właśnie dzięki tej żelowej konsystencji babka płesznik ułatwia przesuwanie się treści jelitowej. Co to oznacza w praktyce? Jest ona naturalnym środkiem na zaparcia i biegunki. Reguluje częstotliwość wypróżniania się i usprawnia procesy trawienne. Warto sięgnać po babkę płesznik również wtedy, gdy mamy uczucie wzdęcia i ciężkości po jedzeniu. Regularnie spożywając babkę płesznik pozytywnie wpłynie na florę bakteryjną w jelitach, a tym samym zapobiegnie problemom z układem pokarmowym.

Na tym jednak prozdrowotne właściwości babki płesznik się nie kończą. Brązowe nasiona pozwalają obniżyć poziom złego cholesterolu LDL i podwyższyć poziom dobrego HDL. Polecane są więc wszystkim, którzy cierpią na schorzenia układu krążenia. Powinny one znaleźć się też w diecie cukrzyków. Duża zawartość błonnika obniża poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.

Napar z babki płesznik można też stosować zewnętrznie do leczenia zmian skórnych. Sprawdzi się przy przemywaniu uszkodzeń skóry (np. w wyniku oparzeń), podrażnień oraz u osób z atopowym zapaleniem skóry.

Babka płesznik to produkt, który może pomóc wielu osobom, ale szczególnie polecany jest przy zespole jelita drażliwego, hemoroidach oraz chorobie wrzodowej.

3. Jak wspomagać odchudzanie

Babka płesznik ma również zastosowanie w przypadku osób odchudzających się. Każdy, kto rozpoczyna dietę, stara się wybierać produkty bogate w błonnik. Substancja ta nie tylko świetnie działa na układ pokarmowy i ułatwia trawienie, ale zmniejsza głód. Tak samo jest w przypadku babki płesznik. Nasiona pęcznieją w żołądku, dzięki czemu uczucie sytości utrzymuje się przez dłuższy czas. Poza tym błonnik ogranicza wchłanianie tłuszczów i węglowodanów, czyli głównych wrogów szczupłej sylwetki.

Chleb czystoziarnisty jest bogaty w błonnik, dlatego syci na długo i wspomaga pracę układu pokarmowego. Jest idealny dla osób na diecie oraz uczulonych na gluten
Chleb czystoziarnisty jest bogaty w błonnik, dlatego syci na długo i wspomaga pracę układu pokarmowego. Jest idealny dla osób na diecie oraz uczulonych na gluten

4. Stosowanie babki płesznik

Warto wiedzieć jak stosować babkę płesznik. Nasiona płesznika można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach zielarskich albo przez internet. Najczęściej przyrządza się z nich kleik. Kilka łyżeczek nasion należy zalać wodą lub sokiem i zostawić na parę minut aż napęcznieją i pokryją się żelem. Następnie miksturę należy wypić. Przy spożywaniu babki płesznik trzeba pamiętać o piciu dużej ilości wody (minimum 2 l dziennie).

Przeszukując internet, szybko znajdziemy dużo inspiracji na to jak stosować babkę płesznik. Nasiona są neutralne w smaku i można je dodawać również do jogurtu, musli, owsianki, koktajli owocowych i sałatek. Warto również upiec chleb z dodatkiem babki płesznik. Wśród blogerów i internautów bardzo popularny jest przepis na „chleb zmieniający życie”. To wyjątkowy bochenek, do którego nie używa się mąki i drożdży. Podstawą są właśnie nasiona płesznika i płatki owsiane oraz inne zdrowe ziarenka – nasiona lnu, chia (szałwia hiszpańska), słonecznika, pestki dyni, orzechy. To bardzo zdrowy chleb, który idealnie sprawdzi się u osób z nietolerancją glutenu oraz tych, które chcą jeść zdrowo i naturalnie.

Istnieje oczywiście wiele innych sposobów na to, jak stosować babkę płesznik. Opinie o babce płesznik są często mocno zróżnicowane, ponieważ niektórzy spodziewają się cudów po wprowadzeniu jej do diety. Negatywne opinie o babce płesznik pochodzą często od osób zawiedzionych, które spodziewały się szybkich efektów. Cena babki płesznik na pewno zachęca do eksperymentów. Cena babki płesznik w opakowaniu 1kg to ok. 20 zł. Dlatego warto spróbować i wyrobić sobie opinie o babce płesznik samodzielnie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze