Ciągle chce ci się spać? Neurolodzy nie mają dobrych wieści
Ciągle jesteś zmęczony? Brakuje ci energii do działania? Uważaj. Nowe badania wskazują, że nadmierna senność i brak motywacji to objawy i czynniki rozwoju zespołu poznawczo-motorycznego (MCR), który może prowadzić do demencji.
20.11.2024 | aktual.: 20.11.2024 14:18
Czynniki rozwoju demencji
Naukowcy z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku odkryli, że osoby odczuwające nadmierną senność w ciągu dnia lub brak entuzjazmu do codziennych aktywności są bardziej narażeni na rozwój MCR. Zespół ten charakteryzuje się problemami z pamięcią i koncentracją oraz spowolnionym chodem.
Badanie objęło 445 osób powyżej 65. roku życia, o średniej wieku 76 lat, które nie wykazywały objawów demencji. Uczestnicy przez trzy lata wypełniali kwestionariusze dotyczące pamięci, wzorców snu i codziennych zajęć, a ich prędkość chodzenia była monitorowana.
Wśród osób z nadmierną sennością i brakiem motywacji aż 35,5 proc. rozwinęło MCR, podczas gdy w grupie bez tych objawów tylko 6,7 proc. Po uwzględnieniu czynników, takich jak wiek, płeć i stan zdrowia, ryzyko rozwoju MCR było trzykrotnie wyższe u osób z tymi symptomami.
Geriatra Victoire Leroy, główna autorka badania, podkreśla znaczenie wczesnego wykrywania problemów ze snem.
"Istnieje możliwość, że ludzie mogą otrzymać pomoc w kwestiach związanych ze snem i zapobiec późniejszemu spadkowi funkcji poznawczych" – mówi Leroy, cytowana przez ScienceAlert.
Naukowcy zaznaczają potrzebę dalszych badań nad związkiem między zaburzeniami snu a spadkiem funkcji poznawczych oraz rolą, jaką odgrywa MCR. Wczesne wykrywanie i interwencja mogą być kluczowe w zapobieganiu demencji.
Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie "Neurology" Amerykańskiej Akademii Neurologii.
Demencja u młodych
Demencja w młodym wieku jest rzadszym, ale poważnym schorzeniem, które może być wynikiem różnych czynników genetycznych, środowiskowych i zdrowotnych. Najgorszy wpływ na mózg mają substancje toksyczne - stosowanie alkoholu lub substancji psychoaktywnych może prowadzić do otępienia alkoholowego lub trwałego uszkodzenia mózgu.
Do rozwoju demencji przyczyniają się też toksyny - metale ciężkie (np. rtęć, ołów) czy pestycydy. Również przewlekły stres i zapalenie w organizmie mogą zwiększać ryzyko degeneracji mózgu. Groźny jest także siedzący tryb życia i niezdrowa dieta.
W przypadku podejrzenia demencji w młodym wieku kluczowa jest szybka diagnoza i leczenie przyczynowe, jeśli jest to możliwe.
Co najbardziej niszczy mózg? "Najstraszniejsza rzecz"
Dr Kim Johnson Hatchett, doświadczona neurolożka, aktywnie dzieli się swoją wiedzą w mediach społecznościowych. Regularnie publikuje porady, które mają pomóc w dbaniu o układ nerwowy i prawidłowe funkcjonowanie mózgu.
W jednym z ostatnich nagrań zwróciła uwagę na coś, co budzi jej poważne obawy. Opisała, jak powszechny nawyk może mieć destrukcyjny wpływ na mózg i kondycję psychiczną. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że te dwie kwestie są ze sobą powiązane.
- Najstraszniejszą rzeczą, jaką widzę jako neurolog, jest stopniowe osłabienie społeczeństwa, mam tutaj na myśli osłabienie mięśni - zauważa lekarka w swoim nagraniu na TikToku.
Ekspertka zaznaczyła, że zdrowie fizyczne i kondycja mięśni mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mózgu. Brak aktywności fizycznej i słabe mięśnie mogą negatywnie oddziaływać na układ nerwowy, co skutkuje poważnymi konsekwencjami nie tylko dla naszej sprawności fizycznej, ale również dla zdrowia psychicznego.