Jak organizm naprawdę reaguje na sól?

Po zjedzeniu słonych produktów często odczuwamy wzmożone pragnienie. Jednak badacze dowodzą, że taka reakcja jest krótkotrwała i duża ilość soli w diecie wcale nie sprawia, że przyjmujemy więcej płynów. Po upływie 24 godzin pragnienie się zmniejsza, ponieważ w odpowiedzi na słony posiłek organizm zaczyna produkować więcej wody.

Tego sprzecznego z ponad stuletnimi doniesieniami naukowymi odkrycia dokonali badacze niemieccy i amerykańscy. Może ono dostarczyć nowych informacji na temat przyczyn zachodniej epidemii otyłości, cukrzycy i chorób serca.

Zobacz film: "Co sól robi z twoim zdrowiem?"

Odkrycie opublikowano w "Journal of Clinical Investigation".

Do tej pory przyjmowano, że wydalanie soli spożywczej nieuchronnie prowadzi do utraty wody wraz z moczem, a tym samym zmniejszenia zawartości płynów w organizmie. Jednak nie do takich wniosków doszli naukowcy. Przeciwnie, wykazali, że w wyniku wydalania soli woda jest produkowana i magazynowana.

Organizm potrzebuje dużo energii, aby zmagazynować wodę. Aby ją uzyskać, ciało musi albo przyjąć więcej pokarmu, albo pobrać paliwo z masy mięśniowej.

"To sprawia, że się przejadamy" - powiedział główny autor badania, Jens Titze, profesor medycyny, fizjologii molekularnej i biofizyki.

8 produktów, które zawierają dużo więcej soli, niż myślisz

Według danych Polskiej Federacji Producentów Żywności, dzienne spożycie sodu zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn nie powinno przekraczać 2,4 grama. Niestety...

W latach 2009-2011 zespół badawczy pod kierownictwem Titze przeprowadził badania nad równowagą sodową w organizmach rosyjskich kosmonautów, którzy uczestniczyli w programie symulacji lotu w kosmosie w placówce badawczej w Moskwie.

Wskutek zwiększenia spożycia soli z 6 do 12 gramów dziennie, mężczyźni wypijali mniej wody, a nie więcej. To sugerowało, że ich ciała magazynują lub produkują więcej płynów.

W kolejnych badaniach, tym razem przeprowadzonych na myszach, naukowcy wykazali, że wysokie spożycie soli powoduje stan kataboliczny. Jest on wynikiem działania glikokortykoidów rozkładających białko mięśniowe, które przekształca się w mocznik w wątrobie. Mocznik umożliwia nerkom reabsorbcję wody, zapobiegając jej utracie podczas wydalania soli.

Zmniejszenie masy mięśniowej to zbyt wysoka cena za uniknięcie odwodnienia. Alternatywą metodą jest zwiększenie ilości przyjmowanego pokarmu. To dlatego mężczyźni z badania skarżyli się, że są głodni.

Oszczędność wody w odpowiedzi na dietę o wysokiej zawartości soli może nieść konsekwencje zdrowotne. Zwiększone stężenie glikokortykoidów jest niezależnym czynnikiem ryzyka cukrzycy, otyłości, osteoporozy i chorób sercowo-naczyniowych.

"Do tej pory koncentrowaliśmy się na roli soli w nadciśnieniu tętniczym. Nasze odkrycia sugerują, że problem jest bardziej złożony - wysokie spożycie soli może predysponować do zespołu metabolicznego" - powiedział Titze.

Marta Pawlak, 7 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

  • news-medical.net

Zdrowie

Komentarze (3)
~eryk
~eryk 7 miesięcy temu

Trzeba solic tyle aby bylo smaczne, Malo soli organizm wydziela wode aby utrzymac stezenie soli we krwi, aby bilo serce, Sod powoduje skurcze, potas rozkurcze SERCA , jesli mamy malo sodu lub potasu to wpierw serce palpituje a potem staje

Odpowiedz
~dyzio
~dyzio 7 miesięcy temu

Lesnicy ,w lasach wystawiają tzw.lizawki (sol)taki np.jelen niby nierozumne ale wie ze trzeba od czasu do czasu polizać ,bo to jest dobre dla jego organizmu.Ja obserwując -jelenia ,krowe robie to samo i -SOLE tyle ażeby było -SMACZNE.A naukowcy niech się bawia ,bo za to im płaca,a mnie nikt nie płaci za ich bzdety.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Choroby i dolegliwości

Na te choroby uważaj w czasie upałów

Na te choroby uważaj w czasie upałów

Tropikalne upały a choroby Nadchodzi fala tropikalnych upałów. Przez kilka dni w Polsce ma być naprawdę gorąco. To idealna okazja do szaleństw (...) jest prosty. Kiedy na zewnątrz panują upały, najważniejszą rzeczą dla naszego organizmu...

Sól

Jakie właściwości ma sól himalajska?

Jakie właściwości ma sól himalajska?

). Niewiele osób jednak wie, że sól - ta w najczystszej postaci - jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. Zamiast (...) walczy z cellulitem, oczyszcza jelita i pomaga pozbyć się toksyn...

Zdrowie w ciąży

Słone potrawy

Słone potrawy

Sól zawarta w jedzeniu negatywnie wpływa na organizm kobiet ciężarnych.

Zioła i przyprawy

Sól jest niezbędna do życia (WIDEO)

Sól jest niezbędna do życia (WIDEO) Odtwórz wideo

Sól w diecie - ile można spożywać? Wypowiedź: Justyna Mizera, dietetyk sportowy, autorka bloga www.zMizerami.pl. Niesolone nie smakuje. Natomiast (...) słone jest niezdrowe - tak mówi wielu dietetyków. Czy sól rzeczywiście...