Jak organizm naprawdę reaguje na sól?
Po zjedzeniu słonych produktów często odczuwamy wzmożone pragnienie. Jednak badacze dowodzą, że taka reakcja jest krótkotrwała i duża ilość soli w diecie wcale nie sprawia, że przyjmujemy więcej płynów.
Po upływie 24 godzin pragnienie się zmniejsza, ponieważ w odpowiedzi na słony posiłek organizm zaczyna produkować więcej wody.
Tego sprzecznego z ponad stuletnimi doniesieniami naukowymi odkrycia dokonali badacze niemieccy i amerykańscy. Może ono dostarczyć nowych informacji na temat przyczyn zachodniej epidemii otyłości, cukrzycy, miażdżycy i chorób serca. Naukowcy są już niemal pewni, że duża ilość soli w diecie jest w jakimś stopniu odpowiedzialna za te schorzenia.
Odkrycie opublikowano w "Journal of Clinical Investigation".
Do tej pory przyjmowano, że wydalanie soli spożywczej nieuchronnie prowadzi do utraty wody wraz z moczem, a tym samym zmniejszenia zawartości płynów w organizmie. Jednak nie do takich wniosków doszli naukowcy. Przeciwnie, wykazali, że w wyniku wydalania soli woda jest produkowana i magazynowana.
Organizm potrzebuje dużo energii, aby zmagazynować wodę. Aby ją uzyskać, ciało musi albo przyjąć więcej pokarmu, albo pobrać paliwo z masy mięśniowej.
"To sprawia, że się przejadamy" - powiedział główny autor badania, Jens Titze, profesor medycyny, fizjologii molekularnej i biofizyki.
W latach 2009-2011 zespół badawczy pod kierownictwem Titze przeprowadził badania nad równowagą sodową w organizmach rosyjskich kosmonautów, którzy uczestniczyli w programie symulacji lotu w kosmosie w placówce badawczej w Moskwie.
Wskutek zwiększenia spożycia soli z 6 do 12 gramów dziennie, mężczyźni wypijali mniej wody, a nie więcej. To sugerowało, że ich ciała magazynują lub produkują więcej płynów.
W kolejnych badaniach, tym razem przeprowadzonych na myszach, naukowcy wykazali, że wysokie spożycie soli powoduje stan kataboliczny. Jest on wynikiem działania glikokortykoidów rozkładających białko mięśniowe, które przekształca się w mocznik w wątrobie. Mocznik umożliwia nerkom reabsorbcję wody, zapobiegając jej utracie podczas wydalania soli.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jakimi przyprawami zastąpić sól? - odpowiada mgr Patrycja Sankowska
- Która sól jest zdrowsza? - odpowiada mgr Joanna Wasiluk
- Czy zaleca się spożywanie soli morskiej? - odpowiada mgr Ewa Kozłowska
Zmniejszenie masy mięśniowej to zbyt wysoka cena za uniknięcie odwodnienia. Alternatywą metodą jest zwiększenie ilości przyjmowanego pokarmu. To dlatego mężczyźni z badania skarżyli się, że są głodni.
Oszczędność wody w odpowiedzi na dietę o wysokiej zawartości soli może nieść konsekwencje zdrowotne. Zwiększone stężenie glikokortykoidów jest niezależnym czynnikiem ryzyka cukrzycy, otyłości, osteoporozy i chorób sercowo-naczyniowych.
"Do tej pory koncentrowaliśmy się na roli soli w nadciśnieniu tętniczym. Nasze odkrycia sugerują, że problem jest bardziej złożony - wysokie spożycie soli może predysponować do zespołu metabolicznego" - powiedział Titze.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.