Trwa ładowanie...

Badania słuchu, wzroku i mowy u dzieci

Za priorytet polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej resort zdrowia uznał wprowadzenie przesiewowych badań słuchu, wzroku i mowy u dzieci w wieku szkolnym. W Warszawie podpisano porozumienie między krajami członkowskimi, które zakłada wprowadzenie tych badań.

spis treści

1. Problem ze słuchem, wzrokiem i mową u dzieci

Zaburzenia słuchu, wzroku i mowy negatywnie wpływają na rozwój dziecka, które przez to ma problemy ze skutecznym komunikowaniem się z otoczeniem. W konsekwencji dziecko słabiej się uczy, wolniej rozwija i z większym trudem przyswaja nowe umiejętności językowe. Szacuje się, że problemy ze słuchem ma co piąte dziecko, problemy ze wzrokiem – co trzecie, a zaburzenia mowy – co czwarte. W większości przypadków rodzice nie wiedzą o tych problemach. Najlepszym sposobem na wczesne wykrycie i leczenie tych zaburzeń są badania przesiewowe. Dzięki nim leczenie można zacząć jeszcze przed tym, jak dziecko rozpocznie naukę w szkole. Pozwoli to uniknąć utrudnień w rozwoju intelektualnym dziecka.

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

2. Badania słuchu w Polsce

W naszym kraju nad badaniami słuchu u dzieci czuwa założony przez prof. Henryka Skarżyńskiego Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Instytucja ta we współpracy z innymi placówkami medycznymi opracowała standard prowadzenia badań słuchu u noworodków, a także przeprowadziła pilotażowy program wykrywania wad słuchu i mowy u dzieci w wieku szkolnym. Polska prezydencja w Radzie Unii będzie okazją do przedstawienia naszych osiągnięć w dziedzinie badań przesiewowych na szerszym forum członków Unii i do wymiany cennych doświadczeń.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza