Trwa ładowanie...

Badanie izotopowe serca i naczyń - na czym polega to badanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
09.04.2021 09:18
Badanie izotopowe serca i naczyń - na czym polega to badanie, wskazania i przeciwwskazania
Badanie izotopowe serca i naczyń - na czym polega to badanie, wskazania i przeciwwskazania (123RF)

Badanie izotopowe serca to ogólna nazwa szeregu badań wykonywanych za pomocą izotopów. Zaliczamy do nich: scyntygrafię perfuzyjną mięśnia sercowego, badanie pierwszego przejścia, wentrykulografię izotopową oraz scyntygrafię ognisk zawału mięśnia sercowego. Badanie izotopowe naczyń to: arteriografia izotopowa, wenografia izotopowa, limfoscyntygrafia kończyn dolnych.

spis treści

1. Na czym polega badanie izotopowe?

Głównymi izotopami wykorzystywanymi w scyntygrafii są: technet-99m, tal-201, tetrofosmina. Stosowaną dawkę izotopu ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę masę i powierzchnię ciała pacjenta. Badanie scyntygraficzne polega na zobrazowaniu za pomocą gamma kamery, emitowanego przez izotopy, mało szkodliwego promieniowania gamma. Dzięki temu uwidacznia się: gromadzenie się znacznika w mięśniu sercowym, jego przepływy przez naczynie, zitowane promieniowanie powodujeachowanie się krwi znaczonej izotopem w lewej komorze serca.

Scyntygrafia perfuzyjna serca obrazuje ukrwienie mięśnia sercowego w spoczynku i podczas wysiłku. Wykonuje się próbę wysiłkową (wysiłek fizyczny lub farmakologiczne obciążenie, np. poprzez podanie adenozyny czy dopaminy), podając dożylnie podczas największego wysiłku izotop. W trakcie badania pacjent powinien wypić 0,5 litra mleka pomiędzy podaniem radioznacznika a obrazowaniem.

2. Wskazania i przeciwwskazania do badania izotopowego serca i naczyń

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

Badanie izotopowe serca i naczyń wykonuje się u osób chorych na chorobę wieńcową, u osób z nietypowymi formami zawału mięśnia sercowego. Badanie izotopowe zalecane jest, gdy występują trudności w diagnostyce elektrokardiograficznej lub biochemicznej zawału. Ważne jest także przy niejednoznacznym rozpoznaniu kardiomiopatii, zatoru płuc, u pacjentów z nieprawidłowościami w spoczynkowym zapisie EKG, blokiem lewej odnogi pęczka Hisa tzw. LBBB, rytmem ze stymulatora, zespołem Wolffa-Parkinsona-White'a (WPW), utrudniającymi interpretację zmian EKG podczas wysiłku.

Badanie izotopowe serca spełnia następujące funkcje:

 • pomaga ocenić ukrwienie serca w czasie aktywności i podczas odpoczynku;
 • pozwala ocenić wielkość i miejsce ognisk niedokrwiennych lewej komory serca;
 • ocenia ilość krwi wyrzucanej z lewej komory serca podczas jego skurczu.

Scyntygrafia ocenia jakość pracy lewej i prawej komory serca oraz wielkość przecieku krwi między nimi w przypadku ubytków przegrody międzyprzegrodowej, a także pomaga wykryć choroby serca (np. zawał). W najnowszych badaniach wykazano użyteczność scyntygrafii w śledzeniu dynamiki śmierci komórek serca po niedokrwieniu – reperfuzji.

Badanie izotopowe naczyń:

 • ocenia drożność przeszczepów naczyniowych;
 • ocenia drożność żył głębokich (np. przed operacją żylaków kończyn dolnych);
 • pozwala zaobserwować spływ chłonki z kończyn dolnych.

Przeciwwskazania:

 • II połowa cyklu miesięcznego (gdy zaistniała możliwość zapłodnienia);
 • ciąża;
 • okres laktacji.

Badanie izotopowe serca nie wymaga szczególnych przygotowań. Pacjent powinien być na czczo. W zależności od badania, może ono trwać od kilku minut do dwóch dni. Musi być wykonywane wielokrotnie w każdym wieku. Przed badaniem warto poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, ewentualnej ciąży, skłonności do krwawień, należy także ściągnąć wszystkie metalowe przedmioty. Po badaniu zaleca się wypić litr płynów, dzięki czemu izotop zostanie wypłukany.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza