Badanie moczu – znaczenie w diagnostyce chorób, normy
Badanie moczu jest jednym z najbardziej podstawowych i najczęściej wykonywanych ****badań laboratoryjnych. Ze względu na wiele parametrów które są oceniane jest ono wartościową wskazówką w trakcie diagnostyki różnorodnych schorzeń. Jakie są normy przyjęte w badaniu moczu? Co możne oznaczać jego mętny kolor?
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"
1. Co pokazuje badanie moczu
Badanie moczu obejmuje różne parametry które pozwalają na wykrycie nieprawidłowości w pracy przede wszystkim nerek ale także dróg moczowych i wątroby. Badanie moczu jest bardzo przydatne w diagnostyce takich dolegliwości jak:
- choroby dróg moczowych - kiedy w moczu pojawiają się krwinki czerwone, białe czy białko. Ponadto często występuje ból w podbrzuszu a także parcie na mocz i gorączka,
kamica nerkowa - kiedy to złogi lub kamienie powodują pojawianie się w moczu krwinek czerwonych czy też białka. Dodatkowymi objawami są silne bóle okolicy nerek a także wymioty, wskazujące na konieczność wykonania badania moczu,
cukrzycy, chorób nadnerczy czy żółtaczki.
2. Norma w badaniach moczu
Analiza ogólna moczu obejmuje takie parametry jak:
- Barwa – fizjologicznie mocz ma barwę słomkową do bursztynowej.
Nieprawidłowa barwa w badaniu moczu może być spowodowana obecnością krwinek czerwonych (wówczas jest on lekko czerwonawy). Jasna barwa moczu wskazuje na nieprawidłową pracę nerek zaś ciemna może być oznaką odwodnienia.
- Przejrzystość – mocz osoby zdrowej jest przejrzysty.
W stanach chorobowych lub zakażeniach dróg moczowych mocz może być mętny. Najczęściej zmętnienie w badaniu moczu jest powodowane przez:
- obecność białych krwinek w dużych ilościach (tak zwany ropomocz),
- zakażenie pałeczką ropy błękitnej,
- zakażenia wirusowe lub grzybicze,
- zakażenia chlamydią,
- obecność kryształów,
- duże ilości śluzu czy nabłonków.
- Ciężar właściwy – norma dla tego parametru to 1.005–1.030.
W stanach zbytniego nawodnienia organizmu obserwuje się rozrzedzenie moczu i jego mniejszy ciężar w badaniu moczu. Z kolei w sytuacjach kiedy występuje odwodnienie (np. na skutek wymiotów) mocz jest zagęszczony a jego ciężar jest większy.
- pH w warunkach fizjologicznych wynosi 4.6–8.0.
Nieprawidłowości w wartościach pH w badaniu moczu mogą być niższe w przypadkach ciężkich chorób płuc, cukrzycy, odwodnienia czy przyjęcia dużej ilości alkoholu. Wysokie pH w badaniu moczu obserwuje się gdy pojawiają się wymioty, astma a także w chorobach nerek i infekcjach dróg moczowych.
- Białko w moczu zdrowej osoby nie występuje.
Pojawia się w przypadkach chorób nerek, nowotworów, cukrzycy czy niewydolności serca. Może się pojawiać się też u kobiet w ciąży w stanach przedrzucawkowych.
- Glukoza w moczu fizjologicznie nie występuje.
Niewielkie ilości tego cukru są dozwolone u kobiet w ciąży. W pozostałych przypadkach obecność cukru w badaniu moczu wskazuje na choroby takie jak: cukrzyca, choroby nerek czy mózgu.
- Ciała ketonowe są zwykle nieobecne w moczu.
Pojawienie się ciał ketonowych w badaniu moczu może świadczyć o nieprawidłowym leczeniu cukrzycy a także o głodzeniu czy zaburzeniach odżywiania. Ponadto może świadczyć o zatruciu alkoholem izopropanolowym.
- Osad moczu
W analizie mikroskopowej badania moczu nie obserwuje się krwinek czerwonych ani białych. Ponadto brak jest bakterii, grzybów czy pierwotniaków. Można natomiast stwierdzić obecność kryształków.
Komentarze