Trwa ładowanie...

Badanie nerwów czaszkowych

Badanie nerwów czaszkowych jest istotnym elementem badania neurologicznego. Wyróżniamy dwanaście par nerwów czaszkowych. Zaburzenia ich funkcjonowania mogą być wynikiem uszkodzenia samych włókien nerwowych, jąder nerwów, szlaków prowadzących do kory mózgowej albo po prostu skutkiem uogólnionych chorób dotyczących nerwów. Badanie nerwów czaszkowych przeprowadza się oddzielnie od pierwszego do dwunastego (za wyjątkiem nerwu X). I tak bada się nerwy węchowe, polecając pacjentowi rozpoznawanie zapachów pewnych charakterystycznych substancji; nerwy wzrokowe, badając dno oka, pole widzenia i ostrość wzroku; nerwy III, IV, VI wyjątkowo badamy wspólnie, określając szerokość szpar powiekowych, ruchy gałek ocznych, reakcje źrenic na światło, zbieżność i nastawność; oceniając nerw trójdzielny, badamy czucie skórne twarzy, bolesność uciskową jego gałęzi, poruszanie żuchwą i odruch rogówkowy; przy nerwie twarzowym oceniamy mimikę twarzy (zaciskanie powiek, marszczenie czoła, brwi); nerw przedsionkowo-ślimakowy bada się, oceniając słuch i równowagę; przy nerwie językowo-gardłowym bada się smak i ogląda gardło; nerw dodatkowy bada się, oceniając ruchy głową (mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy), a nerw podjęzykowy, oceniając ruchy języka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Magdalena Pikul
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza