Trwa ładowanie...

Badanie neurologiczne – cel, przebieg, etapy

Avatar placeholder
26.08.2024 12:41
adanie neurologiczne ma na celu powiązanie występujących u pacjenta objawów i zespołów objawów
adanie neurologiczne ma na celu powiązanie występujących u pacjenta objawów i zespołów objawów (AdobeStock)

Badanie neurologiczne mają na celu zdiagnozowanie choroby układu nerwowego. Jak każde badanie lekarskie, tak i badania neurologiczne powinny składać się z części przedmiotowej i podmiotowej. Lekarz, który będzie wykonywał badanie neurologiczne, powinien mieć szeroką wiedzę na temat budowy i funkcji układu nerwowego, ponieważ musi być w stanie wychwycić w badaniu neurologicznym wszelkie zaburzenia.

spis treści

1. Badanie neurologiczne - przebieg

Badanie neurologiczne składa się z 3 elementów:

  • wywiad lekarski (badanie podmiotowe);
  • badanie neurologiczne (fizykalne badanie przedmiotowe) - w czasie badania neurologicznego lekarz posługuje się różnymi metodami diagnostycznymi;
  • badanie aparaturowe, np. tomografia komputerowa, czy biochemia krwi.

2. Badanie neurologiczne - cel

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

Badanie neurologiczne ma na celu powiązanie występujących u pacjenta objawów i zespołów objawów. Lekarz przeprowadzający badanie neurologiczne musi przeanalizować zebrany od pacjenta wywiad oraz wyniki przeprowadzonych badań diagnostycznych.

Należy pamiętać, że nie każda nieprawidłowa reakcja pacjenta czy zgłaszane przez niego dolegliwości są objawem chorobowym. Lekarz w czasie badania neurologicznego musi wyłapać najistotniejsze informacje, które pomogą mu postawić prawidłową diagnozę.

5 chorób, które są często źle diagnozowane
5 chorób, które są często źle diagnozowane [6 zdjęć]

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości,

zobacz galerię

3. Badanie neurologiczne - wywiad

Badanie neurologiczne wymaga od lekarza takiego prowadzenia rozmowy, aby uzyskać od pacjenta informacje, które pomogą mu w postawieniu diagnozy. Bardzo często zdarza się, że nieprawidłowe reakcje pacjenta w czasie badania neurologicznego są związane z lękiem lub zbytnim napięciem mięśni, a nie z chorobą neurologiczną. Dlatego wywiad w czasie badania neurologicznego czy badanie przedmiotowe powinny być przeprowadzane według określonego schematu w uporządkowany sposób.

4. Badanie neurologiczne - badanie przedmiotowe

Badanie neurologiczne wymaga ustalenia ogólnego stanu zdrowia osoby chorej. Zebranie tych informacji ułatwi ocenę stanu układu nerwowego w badaniu neurologicznym. Bardzo często zdarza się, że różne, drobne odchylenia w stanie fizycznym chorego są ważną wskazówką w badaniach neurologicznych.

Jednak badanie fizykalne nie zawsze umożliwia postawienie diagnozy w czasie badania neurologicznego. Aby zebrać wszystkie istotne informacje w tej części badania neurologicznego, również należy postępować w sposób uporządkowany, aby nie pominąć żadnego elementu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Część fizykalną badania neurologicznego zaczyna się od badania głowy, a następnie przechodzi się do tułowia i kończyn. Badanie neurologiczne rozpoczyna się tak naprawdę już w momencie wejścia pacjenta do gabinetu lekarskiego - wtedy oceniane jest chociażby to, w jaki sposób badany chodzi. Badanie neurologiczne przeprowadza się również na leżąco i na siedząco. Na tych etapach badania neurologicznego lekarz sprawdza m.in. odruchy i czucie w poszczególnych częściach ciała.

5. Badanie neurologiczne - badania aparaturowe

Badanie neurologiczne obejmują również badania aparaturowe, czyli np. tomografię komputerową, techniki ultrasonograficzne, badania laboratoryjne oraz elektrofizjologiczne. Każde z tych badań bardzo ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy. Badanie neurologiczne uzupełnione o wyniki badań aparaturowych daje lepsze zrozumienie tego, co leży u podstaw zaburzeń i co powoduje stwierdzone u pacjenta objawy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze