Trwa ładowanie...

Badanie uszu

Badanie uszu (otoskopia) polega na obejrzeniu go przez lekarza za pomocą otoskopu. Badane jest wnętrze uszu, tj. przewód słuchowy od małżowiny usznej do miejsca, gdzie występuje błona bębenkowa. Wykonuje się je między innymi wtedy, gdy pojawił się ból ucha, infekcja lub ubytek słuchu. Pomaga określić, czy leczenie konkretnej dolegliwości przebiega prawidłowo.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Przebieg badania uszu

Wykonujący badanie może przyciemnić światło w gabinecie. Badanie uszu u dzieci przebiega w następujący sposób - dziecko kładzie się na plecach z głową zwróconą w bok lub opiera się o klatkę piersiową rodzica. W przypadku, gdy badane jest dziecko starsze lub dorosły należy usiąść z głową nachyloną w stronę ramienia. Następnie wykonujący badanie delikatnie wyprostowuje kanał uszny i wprowadza końcówkę otoskopu do ucha. Wiązka światła oświetla kanał uszny. Większość otoskopów posiada mały otwór wentylacyjny, przez który wprowadzane jest powietrze do kanału ucha. Badający ostrożnie porusza otoskopem, aby dokładnie obejrzeć ucho i błonę bębenkową. Plastikowa końcówka z otworem wentylacyjnym dostarcza podmuch powietrza, który powoduje poruszenie bębenka w uchu. Lekarz dzięki temu ocenia mobilność błony bębenkowej, która zmienia się w zależności od ciśnienia panującego w uchu środkowym. Jeśli bębenek w uchu nie porusza się we właściwy sposób, oznacza to, że w środku ucha znajduje się płyn. Badanie może zdiagnozować infekcje uszu, a nawet wykryć perforacje błony bębenkowej.

Specjalne przygotowywanie się do badania nie jest konieczne. W przypadku dzieci należy poinformować je o jego przebiegu. Samo badanie jest bezbolesne, chyba że pojawiła się infekcja. Jeśli w czasie badania ból się nasili, lekarz przerwie je.

2. Wskazania i powikłania badań uszu

Uszy różnych ludzi mają inny rozmiar, kształt i kolor. Naturalne jest występowanie włosków w kanale usznym, a także żółto-brązowej woskowiny. Kiedy jednak ma miejsce infekcja uszu, ich wygląd ulega zmianie. Zapalenie ucha środkowego może powodować brak odbłysku podczas badania, a bębenki mogą być czerwone i nabrzmiałe. Może także pojawić się wydzielina o barwie bursztynu lub pęcherzyki za bębenkami.

W przypadku zapalenia ucha zewnętrznego kanał uszny jest czerwony, tkliwy, spuchnięty i bolesny podczas pociągania za ucho. Może też być wypełniony żółto-zieloną wydzieliną. Ponadto badanie uszu jest wskazane, gdy u badanego występuje perlak, chroniczne zapalenie ucha zewnętrznego lub przebity bębenek w uchu.

Jeśli otoskop nie został odpowiednio wyczyszczony przed badaniem, może przenosić infekcje.
Warto pamiętać, że otoskopy nie są w stanie wykryć wszystkich problemów związanych z uszami. Mogą być konieczne dodatkowe badania, zwłaszcza jeśli pojawił się ubytek słuchu lub ból w uszach. Każdy, kto zaobserwował u siebie niepokojące objawy, takie jak ubytek słuchu, szumy uszne czy dzwonienie w uszach, powinien zdecydować się na badanie.

Następny artykuł: Prawidłowe czyszczenie uszu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.