Trwa ładowanie...

Balony żołądkowe śmiertelnie niebezpieczne?

 Monika Suszek
Monika Suszek 23.07.2021 12:38
Otyłość zagraża coraz  młodszym ludziom
Otyłość zagraża coraz młodszym ludziom (123rf)

Uwaga na "balony żołądkowe". W Stanach Zjednoczonych już 5 osób przypłaciło życiem umieszczenie krążków wewnątrz swojego ciała. Balony odchudzające, które miały być wielkim odkryciem w walce z otyłością okazały się niebezpieczne.

spis treści

1. Zgony w Stanach Zjednoczonych

Pięć osób zmarło po tym jak zostały im zaaplikowane balony żołądkowe. Z raportu FDA (Agencja Żywności i Leków) wynika, że trzy osoby zmarły w ciągu trzech dni po operacji. Dwie pozostałe w ciągu miesiąca. Do tej pory trwają analizy, co dokładnie przyczyniło się do zgonów.

Balony żołądkowe miały pomóc w walce z otyłością
Balony żołądkowe miały pomóc w walce z otyłością
Zobacz film: "Nadwaga i otyłość to coraz powszechniejszy problem"

Agencja FDA wydała ostrzeżenie i zaapelowała do lekarzy, by bacznie obserwowali swoich pacjentów z zaaplikowanym balonem wewnątrz żołądka.

Sprawdź koniecznie:

Nie możesz zrzucić zbędnych kilogramów? Zobacz jakie błędy robisz.

2. Balony żołądkowe wielka pomoc w walce z otyłością?

Problem nadwagi i otyłości to nie tylko dyskomfort estetyczny, ale realne zagrożenie zdrowia i życia. Od kilku lat pacjenci mogą sobie pomóc za pomocą balona żołądkowego. Silikonowy przedmiot zostaje wprowadzony do żołądka za pomocą endoskopu, a następnie wypełniony roztworem soli fizjologicznej.

Pacjent nie czuje momentu aplikowania balona do wewnątrz. Jest poddany zazwyczaj znieczuleniu miejscowemu bądź całkowitemu. Balony mają poprawić estetykę ciała oraz samopoczucie. Średnia utrata masy ciała po 6 miesiącach od założenia balonu żołądkowego wynosi od 15 do 20 kg.

Zabieg trwa ok. 15-20 minut. Następnie pacjent zostaje w szpitalu na kilkugodzinnej obserwacji. Balon usuwa się z żołądka po 6 miesiącach również podczas zabiegu endoskopowego. To metoda odchudzająca dostępna również w Polsce.

Sprawdź koniecznie:

Nie masz planów na wakacje? Nie martw się. Mamy dla ciebie propozycje.

3. Zabieg nie dla każdego?

Po upublicznieniu danych raportu FDA, firmy produkujące balony żołądkowe wystosowały oświadczenie, w którym zaprezentowały przeciwwskazania do stosowaniem balonów żołądkowych.

Nie należy decydować się na taką metodę odchudzania w przypadku chorób przełyku (zwężenia, żylaki), chorób wrzodowych, dwunastnicy oraz zaburzeń endokrynologicznych, alkoholizmu oraz narkomanii.

Do najczęstszych powikłań należy przemieszczenie się balonu do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku, gdy balon jest niedostatecznie napompowany i może swobodnie wydostać się poza żołądek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze