Trwa ładowanie...

Bengay – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
28.02.2023 16:58
Bengay to jedna z najpopulerniejszych maści przeciwbólowych.
Bengay to jedna z najpopulerniejszych maści przeciwbólowych. (Obraz StockSnap, Pixabay )

Bengay to maść przeciwbólowa. Dzięki temu, że zawiera mentol i salicylan metylu, łagodzi bóle i sztywności mięśni oraz stawów, a także bóle pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Może być stosowana zarówno przez dorosłych, jak i starsze dzieci. Jak jej używać? Jakie zachować środki ostrożności?

spis treści

1. Co to jest Bengay?

Bengay to popularna maść przeciwbólowa. Substancjami czynnymi leku są salicylan metylu i mentol. Salicylan metylu to organiczny związek chemiczny z grupy estrów, ester metylowy kwasu salicylowego.

Ta bezbarwna lub żółtawa ciecz o silnej, charakterystycznej woni, stosowana miejscowo na skórę działa jak lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i rozgrzewający.

Maść przeciwbólowa Bengay jest dostępna bez recepty. Można ją kupić w aptece, zarówno stacjonarnej, jak i internetowej. Jej cena wynosi kilkanaście złotych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Jaki jest skład maści przeciwbólowej Bengay? Jeden gram zawiera:

• substancje czynne: salicylan metylu (150 mg) i mentol (100 mg), • substancje pomocnicze: stearynowy kwas, glicerolu monostearynian, lanolina bezwodna, polisorbat 85, sorbitolu tristearynian, trietyloamina, woda oczyszczona.

2. Wskazania i stosowanie maści Bengay

Maść przeciwbólowa Bengay jest przeznaczona do stosowania zarówno przez dorosłych, jak i dzieci w wieku powyżej 12 lat. Używa się jej w celu łagodzenia:

  • bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa,
  • bólu i sztywności mięśni oraz stawów spowodowanych przeciążeniem, urazem bądź stanem zapalnym.

Preparat nakłada się miejscowo na skórę, a następnie delikatnie rozsmarowuje. Składniki aktywne maści wnikają głęboko w tkanki, a efekt znieczulająco-rozgrzewający następuje szybko. Trwa kilka godzin. Czynność należy powtarzać co kilka godzin (3 do 4 razy na dobę). Nie należy stosować dawki podwójnej w sytuacji pominięcia dawki leku.

Maść Bengay należy stosować wyłącznie na zmienione chorobowo miejsce, zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami podanymi na ulotce leku. Trzeba unikać kontaktu z oczami oraz błonami śluzowymi. Bez zalecenia lekarza czas terapii nie powinien przekraczać 7 dni.

3. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Leku Bengay nie należy stosować w przypadku uczulenia na salicylan metylu, mentol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, a także:

  • na uszkodzoną skórę i rany,
  • u dzieci w wieku poniżej 12 lat,
  • pod opatrunek okluzyjny bądź pod okład rozgrzewający. W przypadku nadmiernego podrażnienia skóry należy natychmiast przerwać stosowanie.

Lek Bengay nie powinien być stosowany jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym (z uwagi na ryzyko wystąpienia działań toksycznych salicylanu) i lekami przeciwzakrzepowymi (ze względu na ryzyko pojawienia się obfitego krwawienia).

To dlatego przed kuracją należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w ostatnim czasie, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Co istotne maść nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przedstawia się kwestia Bengay a karmienie piersią? Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, a także gdy przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

4. Działania niepożądane

Maść Bengay może powodować działania niepożądane, choć te zdarzają się rzadko. Nie występują też u każdego. Może pojawić się:

  • rumień, podrażnienie skóry, pęcherze, świąd i wysypka,
  • obrzęk naczynioruchowy,
  • duszność (jako reakcja uczuleniowa),
  • ból, parestezje (uczucie mrowienia, drętwienia lub zmiany temperatury skóry),
  • pieczenie, oparzenie w miejscu aplikacji.

Aby uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń, przed pierwszym zastosowaniem preparatu wykonać próbę uczuleniową. Jeżeli dojdzie do nadmiernego podrażnienia skóry, trzeba przerwać jej stosowanie.

Choć przedawkowanie substancji aktywnych zawartych w maści jest mało prawdopodobne to warto pamiętać, że nadużywanie leku Bengay może prowadzić do wystąpienia działań toksycznych salicylanu.

5. Jak przechowywać maść Bengay?

Maść należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed użyciem maści Bengay, tak jak w przypadku innych leków, należy zapoznać się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego. Warto również skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze