Trwa ładowanie...

Bezcenna witamina. Nowe badania sugerują, że może mieć związek z rakiem

Avatar placeholder
25.08.2023 16:34
Niedobór jest szkodliwy, a nadmiar może zwiększać ryzyko raka. Eksperci zalecają ostrożność podczas suplementacji
Niedobór jest szkodliwy, a nadmiar może zwiększać ryzyko raka. Eksperci zalecają ostrożność podczas suplementacji (Getty Images)

Zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin w organizmie może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Badania naukowe potwierdzają, że nadmierna konsumpcja niektórych witamin może zwiększać ryzyko rozwoju różnych nowotworów. Wśród nich wymienia się między innymi nowotwory płuc, piersi, jelita grubego czy krtani.

spis treści

1. Szkodliwy zarówno niedobór, jak i nadmiar

W czasopiśmie medycznym "Journal of Clinical Oncology" ukazały się wyniki badań, które sugerują, że nadmierna ilość witamin z grupy B w organizmie może prowadzić do zwiększenia ryzyka rozwoju komórek nowotworowych w płucach. Zgodnie z tymi danymi, ryzyko jest wyższe o 30-40 proc.

Choć brak odpowiedniej ilości witamin może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, to ich zbyt duża ilość również nie jest bezpieczna. To alarmujące odkrycie podkreśla, jak ważne jest utrzymanie równowagi w naszej diecie i nie przesadzanie z suplementacją witamin.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Badania wskazują, że to ryzyko dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy w ciągu jednego dnia przekraczają zalecaną dawkę 55 µg witaminy B12 lub 20 mg witaminy B6. Co więcej, u osób, które regularnie palą papierosy, ryzyko to jest nawet trzykrotnie większe.

Do tych wyników należy podejść z pewną dozą ostrożności. Zdaniem ekspertów, choć badania te dostarczają cennych informacji, nie powinny one prowadzić do pochopnych wniosków i odstawienia witamin. Ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety.

- Są badania mówiące o tym, że podwyższone poziomy B12 mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem nowotworów. Tymczasem nie jest wykluczone, że to mogą być nie skutki nadmiernej suplementacji, ale objawy już toczącej się choroby. Nie da się więc jednoznacznie powiedzieć, że nadmiar witaminy B12 może indukować chorobę nowotworową - mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie dr. n. med. Magdalena Cubała-Kucharska z Polskiego Towarzystwa Żywieniowego, założycielki Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.

2. Dlaczego nadmiar witaminy B może szkodzić?

W przypadku, gdy stężenie witaminy B12 jest zbyt wysokie, może to być sygnałem, że w organizmie rozwijają się nowotwory lub występują schorzenia wątroby. Ponadto, nierozsądne przyjmowanie suplementów z kwasem foliowym, zwłaszcza gdy jednocześnie występuje niedobór witaminy B12, może sprzyjać rozwojowi demencji.

Kwas foliowy występuje w dwóch formach - podstawowej oraz w formie L-5-MTHF, która jest obecnie bardzo popularna. Obie te formy są związane z ryzykiem niedoboru witaminy B12. Komórki naszego organizmu mają mechanizmy obronne, które pozwalają im na blokowanie nadmiaru kwasu foliowego. Ten proces blokowania jest możliwy tylko wtedy, gdy w organizmie nie ma nadmiaru witaminy B12.

Podczas suplementacji należy zwracać uwagę na to, jakie witaminy i w jakich ilościach przyjmujemy, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych skutków zdrowotnych. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem zanim zdecydujemy się na samodzielną suplementację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze