Bezobjawowe zapalenie płuc – przyczyny, objawy, leczenie, możliwe powikłania
Bezobjawowe zapalenie płuc to potoczny termin, którym określa się zapalenie płuc, przebiegające bez typowych objawów. Z uwagi na to, że w tym przypadku brak jest charakterystycznych symptomów, choroba przez długi czas może pozostać nierozpoznana. Po czym poznać bezobjawowe zapalenie płuc?
1. Co to jest bezobjawowe zapalenie płuc?
Bezobjawowe zapalenie płuc to termin potoczny, stosowany na określenie stanu zapalnego toczącego się w płucach, który przebiega bez charakterystycznych objawów ze strony układu oddechowego. Stan ten może obejmować jedno lub oba płuca.
Mimo braku typowych symptomów przebieg schorzenia w niczym nie różni się od klasycznego zapalenia płuc. Bezobjawowe zapalenie płuc jest tak samo groźne, jak zapalenie płuc występujące z typowymi objawami.
Szczególnie poważne może być bezobjawowe zapalenie płuc u dzieci, osób z obniżoną odpornością oraz seniorów.
2. Przyczyny bezobjawowego zapalenia płuc
Zapalenie płuc, zarówno bezobjawowe, jak i dające charakterystyczne objawy, może być spowodowane zakażeniem:
- wirusowym,
- bakteryjnym,
- grzybiczym,
- pasożytniczym.
3. Bezobjawowe zapalenie płuc – objawy
Charakterystycznymi objawami zapalenia płuc są przede wszystkim gorączka, kaszel oraz ból w klatce piersiowej. Mimo tego, że termin bezobjawowe zapalenie płuc, wskazuje na brak tych objawów, to jednak pojawiają się w nim pewne oznaki rozwijającego się stanu zapalnego.
Symptomy, które mogą wskazywać na bezobjawowe zapalenie płuc to przede wszystkim:
- obniżone samopoczucie,
- przewlekłe, lekkie pokasływanie,
- ciągłe zmęczenie,
- bóle mięśni,
- uczucie duszności, zwłaszcza po wysiłku,
- niższa wydolność fizyczna, spowolnienie reakcji,
- uczucie rozbicia,
- stan podgorączkowy.
Z uwagi na to, że bezobjawowe zapalenie płuc daje niespecyficzne objawy, może zostać pomylone z innymi schorzeniami, jak alergia, przeziębienie, czy sezonowa infekcja.
4. Jak rozpoznać bezobjawowe zapalenie płuc?
Z uwagi na brak charakterystycznych objawów wskazujących na zapalenie płuc, schorzenie może być trudne w rozpoznaniu tylko na podstawie wywiadu oraz osłuchiwania.
Dlatego też, z uwagi na wątpliwości i trudności diagnostyczne, w niektórych przypadkach konieczne może być potwierdzenie poprzez badanie radiologiczne klatki piersiowej. Na podstawie zdjęcia RTG możliwe jest pewne rozpoznanie zmian oraz ocena ich rozległości.
5. Jak leczyć bezobjawowe zapalenie płuc?
Bezobjawowe zapalenie płuc powinno być leczone tak samo, jak zapalenie płuc z typowymi objawami. Metoda uzależniona jest od przyczyny schorzenia.
Zazwyczaj bezobjawowe zapalenie płuc wywołane jest przez bakterie, wówczas stosuje się antybiotyki. W przypadku, gdy rozwój stanu zapalnego spowodowany jest przez wirusy, lekarz może zdecydować o lekach ułatwiających odkrztuszanie. Czasem stosuje się także środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Ważne jest, aby pacjent pozostawał w domu, odpoczywał. W niektórych przypadkach, zagrożonych ciężkim lub powikłanym zapaleniem płuc, konieczna może być także hospitalizacja.
6. Powikłania bezobjawowego zapalenia płuc
Do możliwych powikłań bezobjawowego zapalenia płuc należy przede wszystkim ropień płucny, odma płucna, czy wysiękowe zapalenie opłucnej. Inne możliwe powikłania to zaburzenia oddychania oraz duszności.
Do rzadkich, choć szczególnie niebezpiecznych powikłań bezobjawowego zapalenia płuc, zalicza się sepsę, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie układu moczowego, zapalenie wsierdzia, czy mięśnia sercowego.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.