Trwa ładowanie...

Bezobjawowe zapalenie płuc. Zobacz, jak je rozpoznać

Bezobjawowe zapalenie płuc to groźna choroba, bo jak sama nazwa wskazuje nie daje żadnych charakterystycznych objawów i przez długi czas może być ignorowana. Jak więc rozpoznać chorobę?

Zobacz film: "Nietypowe objawy POChP"

1. Czym jest bezobjawowe zapalenie płuc?

Zapalenie płuc ma zwykle podłoże bakteryjne. Typowymi objawami zapalenia płuc są: gorączka, uporczywy kaszel i ból w klatce piersiowej. Czasem jednak mimo choroby nie odczuwamy tych symptomów i wówczas możemy mówić o bezobjawowym zapaleniu płuc.

Zamiast kaszlu i wysokiej temperatury, pojawia się obniżony nastrój, zmęczenie i duszności. Są to bardzo nietypowe objawy, które łatwo pomylić z inną chorobą lub zwykłym przemęczeniem.

Chorobie towarzyszy też często przewlekły, ale niezbyt nasilony kaszel. Nie jest on zbyt uciążliwy i nie zawsze się pojawia. W przypadku podejrzenia bezobjawowego zapalenia płuc jednym z badań diagnostycznych jest RTG klatki piersiowej. Może być konieczne również nakłucie jamy opłucnowej i tomografia komputerowa klatki piersiowej.

Zanim choroba zostanie poprawnie zdiagnozowana, lekarze najpierw przepisują leki na infekcję górnych dróg oddechowych, astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Jeśli nie widać poprawy, wtedy zachodzi podejrzenie bezobjawowego zapalenia płuc.

2. Leczenie bezobjawowego zapalenia płuc

Może się wydawać, że ten rodzaj zapalenia płuc jest łagodniejszy, bo chory nie ma typowych objawów, nie gorączkuje i nie zanosi się kaszlem. Niestety, bezobjawowe zapalenie płuc jest bardzo groźne.

Jeśli chorobę wywołało zakażenie bakteryjne leczenie może trwać nawet 3 tygodnie. W tym przypadku stosuje się antybiotykoterapię. Czasem też zapalenie płuc może być wywołane przez wirusy. Wtedy stosuje się jedynie leczenie objawowe, ponieważ wirusy nie reagują na antybiotyki.

Oprócz antybiotyków chory przyjmuje również środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zwykle pacjent podczas leczenia przebywa w domu. Czasem jednak, w przypadku ciężkiej postaci bezobjawowego zapalenia płuc, konieczna może być hospitalizacja.

3. Powikłania bezobjawowego zapalenia płuc

Niewyleczone bezobjawowe zapalenie płuc może powodować groźne konsekwencje. Do najczęstszych powikłań tej choroby należą: ropień płucny i wysiękowe zapalenie opłucnej.

Typowym objawem ropnia płuc jest kaszel z żółto-zieloną plwociną, w której może pojawiać się krew. Oprócz tego chory ma też wysoką gorączkę i dreszcze.

Z kolei wysiękowe zapalenie opłucnej pojawia się nagle. Pierwszym objawem jest ból i kłucie w klatce piersiowej. Uczucie bólu nasila się przy oddychaniu, szczególnie ciężko jest wziąć głęboki oddech. Ból pojawia się również podczas kaszlu, kichania i przy każdym ruchu klatki piersiowej. Znika dopiero, gdy chory wstrzymuje oddech lub znajduje się w pozycji leżącej.

Oba te schorzenia najczęściej pojawiają się jako powikłanie po bezobjawowym zapaleniu płuc wywołanym bakterią. W grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na bezobjawowe zapalenie płuc są osoby starsze i dzieci, a także osoby z obniżoną odpornością.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.