Trwa ładowanie...

Blastomykoza - charakterystyka, przyczyny, diagnozowanie, leczenie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
27.07.2023 17:13
Blastomykoza to nieznana wielu pacjentom choroba.
Blastomykoza to nieznana wielu pacjentom choroba. (Adobe stock)

Blastomykoza, inaczej choroba Gilchrista to rzadka i tajemnicza dla wielu pacjentów infekcja grzybicza wywołana przez grzyby z gatunku Blastomyces dermatitidis. Jak można zarazić się tą chorobą? Jakie są objawy blastomykozy? W jaki sposób diagnozuje się chorobę Gilchrista?

spis treści

1. Co to jest blastomykoza?

Blastomykoza, określana również mianem choroby Gilchrista wywoływana jest przez grzyba z gatunku Blastomyces dermatitidis. Rejonami endemicznego występowania tej choroby są: południowo-wschodnia oraz południowo-środkowa część Stanów Zjednoczonych.

Czy blastomykoza jest chorobą zakaźną? Tak, blastomykoza zaliczana jest do grzybiczych chorób zakaźnych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Czy blastomykoza jest powszechna? Jak pokazują statystyki, każdego roku na to schorzenie zakaźne zapada od 1 do 40 na 100 tysięcy osób w Stanach Zjednoczonych.

2. Jakie są przyczyny blastomykozy?

Blastomykoza jest spowodowana przez patogenny grzyb z gatunku Blastomyces dermatitidis. Zakażenie to następuje w wyniku inhalacji drobnoustroju, który przedostaje się do układu oddechowego. W większości przypadków (aż u 70% pacjentów), grzyb początkowo rozwija się w płucach.

Warto zdawać sobie sprawę, że choroba Gilchrista nie pojawia się od razu po zarażeniu - czas inkubacji Blastomyces dermatitidis może trwać od 30 do nawet 100 dni. W tym czasie grzyb rozwija się w ukryciu, co utrudnia szybką diagnozę. Pacjenci zauważają u siebie objawy chorobowe dosyć późno, co skutkuje również opóźnieniem wdrożenia terapii.

3. Jakie są objawy blastomykozy?

Blastomykoza może objawiać się w postaci:

  • kaszlu,
  • podwyższonej temperatury ciała,
  • utraty masy ciała,
  • ropni oraz jam w obrębie miąższu płucnego,
  • zapalenia płuc.

Blastomykoza skórna najczęściej pojawia się w wyniku przeniesienia grzyba z płuc drogą krwiopochodną. Manifestuje się w postaci niebolesnych owrzodzeń lub nieregularnie odgraniczonych brodawek na skórze.

Zmiany pojawiają się na twarzy, głowie, szyi lub kończynach górnych. Na skutek choroby w długich kościach, żebrach, kręgach czy miednicy mogą pojawić się osteolityczne zmiany. Ogniska dotyczące stercza, jąder, ośrodkowego układu nerwowego spotykane są nieco rzadziej.

4. Jakie są metody leczenia blastomykozy?

Wiele osób zastanawia się, czy blastomykoza jest uleczalna. Tak, jeśli pacjent zostanie poddany odpowiedniemu leczeniu i będzie regularnie przyjmował środki przepisane przez lekarza.

Chorzy, u których wykryto blastomykozę, powinni zostać poddani odpowiedniej terapii farmakologicznej. Leczenie choroby zakaźnej opiera się na stosowaniu takich leków jak ketokonazol, itrakonazol, flukonazol czy amfoterycyna B.

Przed wdrożeniem odpowiedniej terapii lekarz powinien zweryfikować, w której części organizmu doszło do rozwoju ognisk grzybiczych. Jeśli na przykład choroba Gilchrista wywołała zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, koniecznie może być podanie leku zawierającego flukonazol.

5. Jak diagnozuje się blastomykozę?

W celu potwierdzenia zarażenia grzybem Blastomyces dermatitidis konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań laboratoryjnych. Wykorzystuje się badania mikroskopowe do analizy plwociny, zeskrobin skórnych, krwi lub popłuczyn oskrzelowo-płucnych, które pozwala zidentyfikować obecność patogenu.

W niektórych przypadkach wykonuje się także biopsję tkanek narządów dotkniętych chorobowo, a uzyskany materiał poddaje się analizie histopatologicznej. Dzięki tym badaniom możliwe jest potwierdzenie blastomykozy u pacjenta.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze