Trwa ładowanie...

Blizny po trądziku - przyczyny, usuwanie blizn, kosmetyki na blizny

Avatar placeholder
09.01.2024 12:09
Trądzik może występować w każdym wieku.
Trądzik może występować w każdym wieku. (123rf)

Trądzik pospolity jest powszechnie występującą chorobą skóry – dotyka przede wszystkim nastolatków w okresie dojrzewania. Czasem jednak objawy występują u kobiet już po okresie pokwitania. Choroba ma przebieg przewlekły, w większości przypadków samoograniczający. Zmiany skórne ustępują samoistnie po okresie dojrzewania. Zdarza się jednak, szczególnie w przypadkach trądziku o znacznym odczynie zapalnym, że zmiany goją się przez bliznowacenie.

spis treści

1. Zmiany potrądzikowe - blizny

Według danych statystycznych aż u 95% pacjentów cierpiących z powodu trądziku stwierdza się blizny w miejscach wcześniejszych zmian. Blizny i przebarwienia mogą potencjalnie powstawać w każdym typie trądziku, jednak ich nasilenie jest różne.

Badania naukowe i obserwacje kliniczne jednoznacznie dowiodły, że blizny i przebarwienia powstają zdecydowanie częściej u pacjentów, którzy nie leczyli zmian trądzikowych lub ich leczenie było niewłaściwe. Samodzielne usuwanie zmian, ich „wyciskanie”, także zwiększa ryzyko powstania w przyszłości szpecących blizn.

1.1. Powstawanie blizny

Blizny są następstwem leczenia skóry przez organizm człowieka. Proces gojenia rozpoczyna się już w momencie zranienia skóry (w tym przypadku pojawienia się zmiany trądzikowej) i trwa około roku, a czasem nawet dłużej. Uszkodzona głębsza warstwa skóry – skóra właściwa – zostaje zastąpiona nową, dobrze unaczynioną, tkanką ziarninującą. Pojawiają się także liczne, początkowo bezładnie ułożone włókna kolagenowe, odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W dalszym etapie gojenia dochodzi do wymiany włókien kolagenowych na nowe, ułożone w sposób uporządkowany. Ważną funkcję pełni także enzym kolagenaza, który pochłania zbędne tkanki bliznowate i w ten sposób przemodelowuje bliznę, aż staje się ona niemalże niewidoczna. Niestety, czasem ten sprawny system regeneracji nie wystarcza i na skórze pozostają mniej lub bardziej widoczne blizny potrądzikowe.

Usuwanie blizn potrądzikowych jest dość czasochłonne. Większość metod leczenia sprowadza się do zniszczenia powierzchownej warstwy skóry, a następnie oczekiwania na jej naturalną „reperację” i odnowę z mniejszą ilością blizn.

2. Zapobieganie bliznom potrądzikowym

Według aktualnej wiedzy najskuteczniejszym sposobem walki z bliznami jest zapobieganie ich powstawaniu. Można to osiągnąć poprzez aktywne i skuteczne leczenie już wczesnych zmian trądzikowych oraz właściwą pielęgnację skóry.

Dostępne są także preparaty zawierające m.in. heparynę, które można stosować w trakcie gojenia się zmiany. Hamują one proliferację fibroblastów i nadmierną syntezę kolagenu, przez co wpływają na tworzenie prawidłowej tkanki łącznej i ograniczają przerastanie blizny. Poprawiają ukrwienie i nawilżenie tkanki, zmniejszając uczucie napięcia i świądu. Działają zmiękczająco, co powoduje większą elastyczność blizny.

3. Kiedy można rozpocząć leczenie blizn?

Większość pacjentów, a głównie kobiety, pragnie pozbyć się szpecących blizn, przede wszystkim tych znajdujących się na twarzy oraz w innych widocznych miejscach. Wybór metody leczenia jest dostosowywany indywidualnie dla każdego pacjenta. Jednak przed rozpoczęciem leczenia należy pamiętać, że:

Obecny trądzik musi być w pełni wyleczony – na skórze twarzy nie może być żadnych ognisk infekcji. Blizny można zacząć leczyć po roku od ich powstania – gdyż tyle trwa naturalny proces gojenia, który z czasem doprowadza do zaniku blizn („same” stają się niewidoczne). Zbyt wczesne rozpoczęcie leczenia może przynieść czasem więcej szkód niż pożytku.

Aby skutecznie walczyć z bliznami potrądzikowymi trzeba sobie najpierw uświadomić, że trądzik to choroba skóry, którą można i trzeba leczyć. Najlepiej pójść do specjalisty dermatologa. Pomoże on nam zdecydować się na metodę wyleczenia blizn po trądziku. Pamiętaj, że blizny potrądzikowe powinny być leczone przez profesjonalistę i po dokładnej konsultacji z dermatologiem!

4. Metody leczenia blizn

Leczenie blizn rozpoczyna się od metod najłagodniejszych, najmniej inwazyjnych, przechodzących stopniowo do coraz bardziej agresywnego leczenia. Cały proces leczniczy powinien być prowadzony pod czujnym okiem kompetentnego lekarza.

Przebarwienia pozapalne: właściwa ochrona skóry przed słońcem ułatwia samoistne ustępowanie tych zmian w ciągu 3–18 miesięcy. Jeżeli zmiany się utrzymują, zalecane jest stosowanie kremów mających działanie złuszczające i wybielające, które w swoim składzie zawierają kwas retinowy czy alfahydroksykwasy, często w połączeniu ze sterydami. Efekt powinien być widoczny już po 2-miesięcznej kuracji.

Polecane są także delikatne peelingi za pomocą kwasu glikolowego, a czasem celowe jest także stosowanie terapii laserowej.

W dermatologii, jak też kosmetologii używane są dość liczne chemiczne środki złuszczające. Najczęściej w tym celu używa się:

  • kwasu trójchlorooctowego,
  • kwasu glikolowego,
  • kwasu salicylowego,
  • kwasu mlekowego,
  • związków fenolowych czy mieszanin kwasów (retinolowego, azelainowego, mlekowego).

Działanie tych związków opiera się na powodowaniu koagulacji białek naskórka, jego martwicy, a następnie złuszczeniu martwego naskórka, na miejscu którego powstaje nowy.

Zabieg polega na posmarowaniu skóry roztworem kwasu na pewien czas, następnie zneutralizowaniu go za pomocą łagodnego środka zasadowego i zmyciu wodą. Efektem jest likwidacja lub zmniejszenie blizn i przebarwień oraz wygładzenie skóry.

Środki złuszczające mają trzy stopnie działania. Najłagodniejszą formą jest kwas glikolowy, który w stężeniu do 35% może być używany w gabinetach kosmetycznych. Ze względu na tak niskie stężenia kwasu ten rodzaj złuszczenia może pomóc tylko do pewnego stopnia w przypadku niewielkich zmian.

Kwas glikolowy w stężeniach 50–70% może być używany jako „średnio silny” środek złuszczający tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza.

„Średnią” siłą działania złuszczającego charakteryzuje się kwas trójchlorooctowy stosowany w stężeniu 40%. Skóra po zabiegu wymaga odpowiedniej pielęgnacji, o czym powinien pacjenta poinformować dermatolog lub kosmetolog.

Do „głęboko” złuszczających środków zaliczamy związki fenolowe. Ich przedstawicielem jest rezorcyna, która poza właściwościami złuszczającymi usuwa przebarwienia i małe blizny. Maksymalne stężenie w preparatach do samodzielnego użycia w domu wynosi 15%. Substancja może wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Zabieg dermabrazji polega na kontrolowanym, mechanicznym ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej (do granicy warstwy brodawkowatej i siateczkowatej) za pomocą tarczy diamentowej (może być stosowana nie tylko na twarzy, ale również na innych częściach ciała).

Po takim zabiegu znacznie poprawia się wygląd skóry, która staje się gładsza. Zniwelowane zostają nierówności wywołane trądzikiem, blizny oraz przebarwienia. Na leczonym obszarze produkuje się nowy kolagen, który wygładza i odmładza skórę.

Obecnie pozytywne rezultaty, jakie daje dermabrazja, można uzyskać dzięki laserom usuwającym wierzchnią warstwę skóry.

4.1. Usuwanie dużych blizn

Blizny płaskie – można usuwać, wstrzykując pod powierzchnię kolagen, który „wypycha” bliznę do powierzchni skóry. Efekt zabiegu utrzymuje się kilka miesięcy.

Blizny typu „ice peak” – w tym przypadku najlepsze efekty przynosi chirurgiczne wycięcie szpecącej blizny.

Bliznowce – są najtrudniejszą zmianą do usunięcia, gdyż mają tendencję do nawracania. Stosowane są wstrzyknięcia z Triamcinolonu oraz chirurgiczne usuwanie zmiany.

Do usuwania blizn potrądzikowych można również używać specjalnych maści, rozpoczynając ich stosowanie zaraz po zagojeniu się rany lub poddać się rożnym zabiegom terapeutycznym. Wśród innych najpopularniejszych metod stosowanych na blizny wyróżnia się:

  • Żele silikonowe, najczęściej stosowane w postaci cienkiej płytki (arkusza, plastra), którą należy nosić na bliźnie przez prawie całą dobę (z przerwami na zabiegi higieniczne) przez okres 2-3 miesięcy. Są szczególnie użyteczne u osób wrażliwych na ból lub z innych przyczyn źle tolerujących bardziej inwazyjne metody leczenia.
  • Presoterapię - polega ona na wytworzeniu ucisku na bliznę za pomocą odpowiednio dopasowanych (najczęściej zamawianych na miarę) ubrań (np. masek na twarz czy rękawów na kończyny) z elastycznego i przewiewnego materiału. Niedogodności presoterapii wiążą się z długotrwałością leczenia (minimum 6 – 12 miesięcy).
  • Sterydoterapię - polega ona na śródskórnym wstrzykiwaniu triamcinolonu (rodzaj kortykosterydu) w bliznę. Jest to niezwykle skuteczne i stanowi pierwszoplanowy sposób leczenia bliznowców jak również terapię drugoplanową dla przerośniętych blizn, stosowaną wówczas, gdy zawiodą prostsze i mniej inwazyjne sposoby leczenia.
  • Radioterapia - stosowana jest oddzielnie lub w połączeniu z leczeniem chirurgicznym.
  • Laseroterapię - już po pierwszym zabiegu zmniejsza się ilość przebarwień i blizn, jednak zwykle wykonywane są trzy serie laseroterapii na trądzik.
  • Maści na blizny - witaminę E, wyciągi z cebuli morskiej (Cepam, Contractubex), żel alantoinowo-sulfo-mukopolisacharydowy, żel glikozaminoglikanowy i wiele innych.
  • Krioterapię - polegającą na głębokim zamrażaniu blizn.

4.2. Laser na trądzik

Laser to niewątpliwie jedna z najskuteczniejszych metod stosowanych w odmładzaniu cery, niwelowaniu przebarwień skóry czy usuwaniu owłosienia.

Ostatnio znalazł on nowe zastosowanie – przy leczeniu zmian trądzikowych. Pacjenci obserwują jego pozytywny wpływ na cerę już po pierwszej serii laseroterapii. W celu całkowitego zakończenia terapii należy wykonać kilka zabiegów. W celu eliminacji blizn potrądzikowychi innego rodzaju uszkodzeń skóry, trzeba wykonać minimum trzy sesje za pomocą lasera. Laser wygładza skórę, gdyż usuwa z jej powierzchni obumarły naskórek. Promień lasera, spalając martwe komórki skóry, pozostawia miejsce dla nowych komórek i sprawia, że cera jest gładka i nieskazitelna.

Laser eliminuje nierówności cery, a także zmiany ropne znajdujące się w głębszych warstwach skóry. Terapia laserowa jest polecana dla osób, które mają problem z trądzikiem we wczesnej fazie. Ważne jest to, aby zmiany nie obejmowały całej powierzchni cery.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Plamy wątrobowe
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze