Trwa ładowanie...

Blizny po trądziku - blizny po różnych odmianach trądziku, usuwanie blizn, kosmetyki na blizny

Trądzik pospolity jest powszechnie występującą chorobą skóry – dotyka przede wszystkim nastolatków w okresie dojrzewania. Czasem jednak objawy występują u kobiet już po okresie pokwitania. Choroba ma przebieg przewlekły, w większości przypadków samoograniczający. Zmiany skórne ustępują samoistnie po okresie dojrzewania.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zdarza się jednak, szczególnie w przypadkach trądziku o znacznym odczynie zapalnym, że zmiany goją się przez bliznowacenie. Prawidłowe leczenie zapobiega powstawaniu tego typu powikłań, jakimi są przerosłe, czasem pozaciągane blizny i przebarwienia. W zależności od przebiegu trądziku ryzyko powikłań miejscowych jest różne i zależy od typu zmian miejscowych.

spis treści

1. Blizny po różnych odmianach trądziku

  • Trądzik młodzieńczy – blizny po trądziku młodzieńczym są zwykle słabo nasilone, przeważają zaskórniki i wykwity grudkowe. Umiejscawiają się w typowych okolicach twarzy i pleców. Ten typ trądziku najbardziej nasilony jest w okresie pokwitania. Po kilku latach trwania samoistnie ustępuje, a zmiany goją się bez pozostawienia stałych następstw.
  • Trądzik ropowiczy – występują zmiany typowe dla trądziku oraz torbiele ropne, a gojenie następuje poprzez tworzenie się blizn. Blizny po trądziku ropowiczym są wciągnięte, o nierównych brzegach, mogą być bardzo szpecące.
  • Trądzik skupiony – zmiany w tym typie trądziku mają postać nacieków i torbieli ropnych, które mogą się ze sobą zlewać, oraz zaskórników o dużym rozmiarze. Gojenie następuje poprzez bliznowacenie. Charakterystyczne dla tej odmiany trądziku jest występowanie jej prawie wyłącznie u mężczyzn oraz zajmowanie obok miejsc typowych dla trądziku również okolic pachowych, pachwinowych oraz pośladków.
  • Trądzik bliznowcowy – polega na tworzeniu się przyrosłych blizn w obrębie zmian typowych dla trądziku. Często towarzyszy trądzikowi ropowiczemu lub skupionemu. Typ ten występuje w okolicach ciała typowych, ale spotyka się również przypadki, w których zmiany bliznowate występują niemal wyłącznie na skórze karku.
  • Trądzik samouszkadzający – ta odmiana trądziku częściej występuje u kobiet i może prowadzić do oszpecenia. Powstaje wówczas, gdy manipulacja przy wykwitach doprowadza do pojawienia się wielu liniowych, wielokątnych zadrapań w miejscu zmian trądzikowych. Jest to stan trudny do leczenia, ponieważ wyciskanie zaskórników staje się czynnością nawykową, od której nie można się powstrzymać.

2. Jak usunąć blizny po trądziku

Jeśli dojdzie do powstania blizn po trądziku, konieczne może się okazać leczenie miejscowe przy zastosowaniu zabiegów nasilających złuszczanie, takich jak: mikrodermabrazja (usuwanie powierzchniowych warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia, którego ścierna głowica pokryta jest kryształkami diamentu) lub dermabrazja, peelingi chemiczne (odparowywanie komórek naskórka za pomocą kwasów; po kilku dniach od zabiegu złuszczanie się skóry płatami), metody laserowe, krioterapia czy wreszcie zabiegi chirurgiczne. W przypadku blizn po trądziku przerosłych i keloidów ważne jest jak najwcześniejsze zgłoszenie się do lekarza i rozpoczęcie terapii. Zaznaczyć jednak należy, że wszystkie te zabiegi mogą zostać zastosowane dopiero po wygaśnięciu aktywnego procesu chorobowego.

Niekiedy trądzik może przebiegać w sposób gwałtowny z nasilonymi objawami ogólnymi, takimi jak gorączka i bóle stawów. Zmiany skórne cechują się tendencją do nasilonego ropienia, rozpadu i zmian krwotocznych. Ten typ trądziku występuje wyłącznie u młodych mężczyzn. W przypadku tej szczególnie ciężkiej postaci trądziku najlepsze wyniki uzyskuje się po zastosowaniu małych dawek steroidów i z następowym dołączeniem po kilkunastu dniach izotretinoiny lub antybiotyków.

Niebagatelnym następstwem choroby są problemy natury emocjonalnej. Osoby dotknięte trądzikiem szczególnie często mają zaniżoną samoocenę, trudności w nawiązywaniu kontaktów. Tym bardziej że choroba występuje w okresie dojrzewania, który sam w sobie jest czasem stresującym dla młodego człowieka. Często postawy i cechy charakteru ukształtowane w tym okresie mają wpływ na całe dalsze życie, a poczucie zaniżonej wartości może pozostać, nawet już po tym jak wszystkie zmiany chorobowe ustąpiły.

Leczenie przy całym swym pozytywnym wpływie na zmiany skórne nie jest obojętne dla organizmu. Zażywane leki niosą ryzyko działań niepożądanych. Stosowanie pochodnych witaminy A, tzw. retinoidów, powoduje nadwrażliwość skóry na światło. Konieczne jest unikanie ekspozycji na światło słoneczne, gdyż mogą pozostać przebarwienia na skórze. Ponadto retinoidy działają teratogennie na płód, co w konsekwencji zmusza do stosowania doustnej antykoncepcji co najmniej miesiąc przed kuracją, w całym okresie przyjmowania leku i minimum 2–3 miesiące po zakończeniu leczenia (w przypadku niektórych preparatów nawet do roku). Konieczne jest również comiesięczne wykonywanie testu ciążowego. Stosowane ogólnie antybiotyki mogą prowadzić do biegunek i indukowania lekooporności bakterii. Również miejscowo wdrażane leczenie czasem prowadzi do podrażnień skóry, szczególnie na początku leczenia.

3. Kosmetyki na trądzik

Toniki i żele do mycia twarzy są jak najbardziej zalecane jako środki wspomagające leczenie. Nie jest natomiast potwierdzona skuteczność tzw. oczyszczających zabiegów kosmetycznych w terapii trądziku. Korzystanie z zabiegów kosmetycznych przed konsultacją z dermatologiem może zamiast pomóc dodatkowo zaostrzyć trądzik.

Pomimo powszechności choroby leczenie jest trudne i długotrwałe. Nie ma wyraźnych metod zapobiegania wystąpieniu trądziku. Większość sił i środków skierowanych jest na minimalizowanie następstw choroby. Na szczęście w większości przypadków zmiany ustępują samoistnie wraz z wiekiem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.