Trwa ładowanie...

Przyczyny bólu brzucha u dzieci

Ból brzucha u dziecka często bywa przez nas ignorowany. Uważamy, że za jego przyczyną stoi zwykła niestrawność. Tymczasem ból brzucha u dziecka może mieć głębsze podłoże. Nie można go lekceważyć i trzeba sprawdzać, czy nasz maluch regularnie się wypróżnia.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Dziecięce przyzwyczajenia

Dorośli powinni pamiętać o tym, że ich pociechy bardzo lubią próbować wielu nowości pokarmowych, a to często prowadzi do niestrawności, wzdęć i parcia na stolec. Niekiedy ból brzucha u dziecka wywołuje kolka jelitowa. Może ją powodować alergia pokarmowa. Bóle brzucha pojawiają się na skutek zaparć, dlatego nie można ich bagatelizować. Nasze dziecko powinno oddawać stolec raz dziennie. Kał powinien mieć konsystencje pasty do zębów, jeśli jest rzadszy, to nie ma powodów do obaw. Pojawiają się, gdy kupka jest zbita a wypróżnianiu towarzyszy parcie. Właśnie parcie powoduje ból brzucha, który powstrzymuje dziecko przed oddaniem stolca – na tym właśnie polega zaparcie nawykowe. Jeżeli pozwolimy naszemu dziecku na zatrzymywanie kupki, to możemy być pewni, że nabierze takiego nawyku na całe życie. Musimy uchronić maluchy przed zaparciami, w tym celu możemy podać czopek, zrobić lewatywę lub podawać środki przeczyszczające (trzeba z nimi uważać, dziecko może się od nich uzależnić). Najlepszym sposobem walki z zaparciami jest zmiana diety.

2. Wzdęcia

Wzdęcia najczęściej powstają przez bakterie, które występują w nadmiarze w niektórych częściach układu pokarmowego, np. w jelicie cienkim. Bakterie zmieniają cukier na gaz. Wzdęcia są skutkiem dostania się do jelita cienkiego laktozy. Badania mówią, że około 35% Polaków po zjedzeniu pokarmów zawierających laktozę (ser biały, maślanki i inne produkty mleczne) ma wzdęcia.

3. Infekcje

Ból brzucha u dzieci powodują różne infekcje. Niektóre poważne schorzenia rozpoczynają się od biegunki i bólu brzucha, należą do nich: zapalenie płuc, angina paciorkowcowa czy zakażenia układu moczowego. Nasz układ pokarmowy często atakowany jest przez różne wirusy, dzieci bardzo często cierpią na biegunkę rotawirusową. Przechodzą ją kilka razy, ale na szczęście każda kolejna jest łagodniejsza.

4. Stres

Dzieci skarżą się na ból brzucha przed wyjściem do przedszkola. Nasz układ pokarmowy związany jest z układem nerwowym (jelita obsługiwane są przez układ nerwowy współczulny i przywspółczulny). Pod wpływem silnego przeżycia emocjonalnego pojawia się skurcz jelita. Ból brzucha spowodowany stresem występuje najczęściej w okolicy pępka. Co ciekawe ból ten nie występuje w soboty, niedziele, czy wakacje, ale właśnie w czasie roku szkolnego. Takiego bólu brzucha także nie można ignorować. Należy uregulować tryb życia dziecka, czyli posiłki podawać mu o regularnych porach i zmotywować do wstawania i kładzenia się spać codziennie o tej samej godzinie. Warto także dowiedzieć się, co tak bardzo stresuje nasze dziecko i wspólnie z nim rozwiązać ten problem.

Niektórzy rodzice popełniają błąd ciągle wypytując dzieci o to, czy coś im nie dolega. Maluchy szybko uczą się, jak przechytrzyć swoich zatroskanych opiekunów.

5. Choroba wrzodowa

Jej pojawienie się powoduje bóle brzucha u dziecka. Maluch może nabyć od rodziców bakterię, która powoduje wrzody żołądka. Schorzenie to nie pojawia się zbyt często u dzieci.

6. Choroba refluksowa

Schorzenie to wywołuje ból brzucha u dzieci i polega na cofaniu się kwaśnej części treści żołądkowej do przełyku. Powoduje to niesprawność zwieracza dolnego przełyku. Choroba pojawia się nie tylko u niemowląt, ale także u starszych dzieci. Refluks może powodować stan zapalny przełyku i bezdechy (pokarm może cofnąć się do krtani i dróg oddechowych). Schorzenie to wymaga leczenia.

Następny artykuł: Przyczyny przewlekłych bólów podbrzusza

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.