Ból gardła jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości. Towarzyszy mu drapanie, pieczenie i suchość w jamie ustnej. Nie zawsze jest objawem choroby, czasem wynika z przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, w których powietrze jest bardzo suche, może być też skutkiem działania smogu. Najczęściej jednak pacjenci zwracają się o pomoc lekarską w przypadku bólu gardła związanego z przeziębieniem.
Najczęstszą przyczyną bólu gardła jest infekcja o charakterze wirusowym i rozwijający się stan zapalny. Ból może mieć też podłoże bakteryjne, ale zdarza się to zdecydowanie rzadziej. W pierwszym przypadku infekcja zazwyczaj mija samoistnie i wystarczy tylko łagodzić dolegliwości bólowe. W przypadku infekcji bakteryjnej często konieczne jest leczenie antybiotykiem, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom.
Warto także wiedzieć, że dostępne w aptece pastylki i tabletki na gardło nie mają żadnego działania na infekcje wirusowe, a jedynie nieznacznie łagodzą choroby bakteryjne. Wśród składników, które mogą być pomocne wyróżnia się:
- benzydaminę (Septolete, Tantum Verde)
- lidokainę (Gardimax, Orofar)
- benzokainę (Septolete)
W leczeniu bólu może przydać się także amylometakrezol (Neo-Angin), który wykazuje działanie antyseptyczne (zapobiega rozwojowi i rozprzestrzenianiu się bakterii).
Wśród naturalnych składników zawartych w lekach dostępnych w aptekach wyróżnia się także prawoślaz, podbiał, porost islandzki i babkę lancetowatą.
Podczas walki z bólem gardła można także stosować napar z liści szałwii - do picia lub płukania gardła. Wśród domowych metod wyróżnia się także płukanie gardła roztworem soli kuchennej, a także picie syropu z cebuli, która działa bakteriobójczo.
Bardzo często ból gardła jest pierwszym sygnałem alarmowym, że w organizmie rozwija się przeziębienie, angina lub zapalenie zatok. Kiedy zauważymy jakiekolwiek objawy towarzyszące, takie jak katar, kaszel, ból głowy i podwyższona temperatura, należy udać się do lekarza.
Ból gardła może także wiązać się z problemami natury psychonerwicowej. U osób cierpiących na nerwicę czy chroniczny stres, bardzo często występuje chrypka i ból gardła. Można łagodzić te dolegliwości, ale należy pamiętać, że wówczas jest to objaw psychosomatyczny, a jego źródła nie należy szukać w infekcjach.