Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Ból krocza po porodzie

Avatar placeholder
01.10.2021 14:47
Ból krocza po porodzie
Ból krocza po porodzie (Shutterstock)

Ból krocza po porodzie to naturalne zjawisko. Nacięcie krocza wykonuje się dość często podczas porodów siłami natury. W wielu placówkach jest ono traktowane jak rutynowy zabieg. Pomimo iż ułatwia wydostanie się dziecka na świat, to jednak powoduje, że powrót do formy po porodzie wydłuża się i niejednokrotnie staje się bardzo bolesny. Kobieta odczuwa dotkliwy ból krocza i ciągnące szwy. Pojawiają się problemy z oddawaniem moczu i wypróżnianiem. Rana może krwawić, dlatego konieczne staje się zachowanie szczególnej higieny.

spis treści

1. Przyczyny bólu krocza po porodzie

Ból krocza po porodzie jest naturalnym zjawiskiem, które pojawia się nawet wtedy, jeśli nie nacinano krocza podczas porodu. W tym czasie wydalane są z macicy zbędne tkanki i zanikają zwyrodniałe włókna mięśniowe. Mięśnie krocza muszą powrócić do dawnej formy, gdyż były one bardzo rozciągnięte. Również macica kurczy się i powraca do wymiarów sprzed ciąży, co powoduje ból podbrzusza. Skurcze połogowe (podobne do tych w czasie krwawienia miesiączkowego) pojawiają się także w czasie karmienia piersią i są związane z wydzielaniem oksytocyny, dzięki której możliwy jest wypływ mleka. Ból krocza, szczególnie w okolicy kości łonowej, pojawia się także jako efekt silnego parcia podczas porodu.

Ból po porodzie
Ból po porodzie

Ból krocza po porodzie jest naturalnym zjawiskiem, które pojawia się nawet wtedy, jeśli nie nacinano

zobacz galerię

2. Gojenie się rany krocza

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Gojenie się rany krocza po porodzie wymaga przede wszystkim utrzymywania jej w czystości i suchości. W tym celu konieczne jest podmywanie się po każdej wizycie w toalecie oraz przyjmowanie odpowiedniej postawy w czasie wydalania – podczas oddawania moczu najlepiej jest kucnąć, a w trakcie wypróżniania ściągnąć pośladki. Rana po nacięciu krocza powinna mieć stały dostęp świeżego powietrza. W tym celu zaleca się, by w miarę możliwości nie nosić bielizny. Wskazane jest także, by kobieta co jakiś czas kładła się na łóżku jedynie z podłożoną podpaską, gdyż w ten sposób zapewnia wietrzenie rany.

Nacięcie krocza przy porodzie wiąże się z problemami z wydalaniem, szczególnie oddawaniem stolca. Parcie na stolec może powodować pojawienie się hemoroidów. Wtedy należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią kurację.

3. Sposoby na ból krocza po porodzie

Istnieje kilka sposobów, które pomagają łagodzić dotkliwy ból krocza po porodzie. Oto wybrane z nich:

  • stosowanie okładów z lodem – owiń lód w ręcznik i połóż go w bolącym miejscu,
  • picie dużej ilości wody i regularne oddawanie moczu,
  • jedzenie dużej ilości pokarmów ułatwiających wypróżnianie – mniejsze parcie na stolec spowoduje mniejszy ucisk na krocze,
  • oddawanie moczu na stojąco podczas brania prysznica,
  • stosowanie okładów na okolice krocza z roztworu benzydaminy lub wyciągu z rumianku i nagietka.

Nacięcie krocza powoduje, że rana goi się około 10 dni. Zazwyczaj w 6-8 dobie od porodu zdejmowane są szwy. Od tego momentu na łagodzenie bólu krocza można zacząć stosować nasiadówki. Warto też pamiętać o tym, by nie nakładać syntetycznej bielizny. W czasie gojenia się rany po zdjęciu szwów ważne jest noszenie bielizny bawełnianej, przepuszczającej powietrze i regularne wymienianie podpasek.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze